یاس پرواز شیراز مجری تورهای اروپا و مرکز تخصصی ویزا کانادایاس پرواز شیراز مجری تورهای اروپا و مرکز تخصصی ویزا کانادا
Forgot password?

یونان، آتن

خدمات تور:

بلیط رفت و برگشت هواپیما

ترانسفر‌های فرودگاهی

اقامت در هتل ۵ ستاره با صبحانه

ویزای شنگن

بیمه مسافرتی

گشتهای شهری به همراه تورلیدر فارسی زبان و راهنمای محلی طبق برنامه تور

سفر با ورود به آتن رقم میخورد. در این شهر طعم غذاهای مشهور و لذیذ مدیترانه ای را در محله پلاکا تجربه کنید بازدید از مجموعه کهن و شگفت انگیز آکروپلیس و پارتنون شما را شگفت‌زده خواهد کرد؛ همچنین موزه آگورا، معبد زئوس و طاق هادریان را از قلم نیندازید

جاذبه های گردشگری

شهر آتن

آکروپولیس

 معبد آتنا

 معبد پارتنون

 ساختمان پارلمان

 محله پلاکا

درباره یونان بیشتر بدانید:

یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و در شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان محدود است. یونان نام فارسی این کشور است. یونان حدود ۶۰۰۰ جزیره دارد که تنها ۲۲۷ مورد آن دارای سکنه است. مالک بسیاری از این جزایر افراد ثروتمند جهان هستند.

یونان در محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و وارث میراث یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار قرن سلطه ترکان عثمانی است. این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی‌ های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه‌ نویسی، شامل هر دو نوع کمدی و تراژدی، قابل توجه است.

فرهنگ :

یونان دارای تاریخی ویژه و پر حادثه است و دارای میراث فرهنگی است که به طور قابل توجهی دارای نفوذ در آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز به عنوان غرب خوانده می ‌شود به حساب می ‌آید.

ادیان و مذاهب :

اکثر مردم یونان مسیحی هستند.

اقتصاد :

صنعت گردشگری یکی از منابع عمده درآمد زایی برای یونان است و ۱۵ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی را شامل می‌ شود. به طور مستقیم و غیر مستقیم ۱۶،۵ درصد از نیروی کار یونان در این صنعت به کار گرفته شده ‌اند. عمده ‌ترین فرآورده کشاورزی، زیتون است که به خارج صادر می شود. دریاهایی که یونان را احاطه کرده اند، ۷۰ درصد ماهی مورد نیاز مردم را تأمین می ‌‌کنند. از دیگر صنایع رایج در یونان، صنایع دستی، نساجی، سرامیک سازی و فلز کاری، قابل ذکر می باشد.

وضیعت آب و هوایی :

یونان دارای آب و هوای مدیترانه ای با زمستان های معتدل و تابستان های گرم و خشک می باشد. دمای هوا در تابستان معمولاً در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد است در حالی که زمستان‌ ها مخصوصاً در آتن تا حدودی سرد می‌ شود.

جاذبه های گردشگری دیگر :

گالری ملی هنر، معبد هفستوس، سواحل آتن، استادیوم پاناتینائیکو، باغ ملی آتن، موزه آکروپلیس، معبد زئوس المپی، موزه ملی باستان شناسی، کرامیکوس، میدان سینتاگما، آگورای باستانی آتن، آکروپلیس، پارتنون، ارختیوم.

 

در ادامه به ۱۲۲ جاذبه‌ی برتر آتن یونان اشاره خواهیم کرد، شاید مقصد بعدی سفر شما باشد!

 

۱. آکروپولیس | Acropolis

تنها تعداد معدودی از سایت‌های گردشگری در جهان قابل مقایسه با آکروپولیس آتن هستند، آکروپولیسی که معبد پارتنونش (Parthenon) بر فراز تخته سنگی نشسته و نظاره‌گر قرن‌ها تمدن است. آکروپولیس، یادآور دوران شکوهمند یونان باستان به حساب می‌آید و وظیفه‌ی آن محافظت از ارگ روی تپه بوده است. پارتنون بزرگ‌ترین معبد عصر کلاسیک به شمار می‌رود که قدمتش از ۴۴۷ تا ۳۳۸ قبل از میلاد می‌رسد. این معبد، با ردیف ستون‌های عظیم دوریک (Doric) و تزئینات مجسمه‌سازی بی‌نظیر چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌سازد. حاشیه‌های زینتی بر کتیبه‌ای در شرقی‌ترین گوشه‌‌ آن، تولد الهه آتنا را به تصویر می‌کشد. از دیگر ویرانه‌های آتن می‌توان به«اریکتاین» (Erechtheion) اشاره کرد، مجموعه‌ای که بین سال‌های ۴۲۱ تا ۳۹۵ پیش از میلاد ساخته شده است. معروف‌ترین جلوه‌ی این مجموعه «ایوانِ کاریاتید» (Caryatids) به همراه شش مجسمه از دوشیزگان باکره در محل ستون‌های دوریک است.

فراموش نکنید که از موزه آکروپولیس در خیابان پانزدهم دیونیسیو آریوپاگیتو (Dionysiou Areopagitou) در پایین دستِ بلندایِ آکروپولیس هم دیدن کنید. این موزه یکی از ارزشمندترین مجموعه‌های هنر یونان باستان در جهان را داراست.

آکروپلیس آتن

۲. موزه ملی باستان‌شناسی | National Archaeology Museum

موزه ملی باستان‌شناسی آتن، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی در یونان و از برترین موزه‌های آثار باستانی جهان؛ در قرن نوزدهم پایه‌گذاری شده است. این موزه در یک ساختمان تحسین برانگیزِ نئوکلاسیک با وسعتِ ۸۰۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی قرار دارد. پنج مجموعه‌ی دائمی‌ که با بیش از ۱۱۰۰۰ شی‌ء آماده‌ی بازدید، نمایی مشروح و جامع از تمدن یونان از پیش از تاریخ تا دوره کلاسیک و اواخر دوران باستان را ارائه می‌دهند.

  • مجموعه‌ی پیش از تاریخ: هزاره ششم پیش از میلاد تا ۱۰۵۰ پیش از میلاد (دوران نو سنگی، سیکلادیک و مایسنین) و همچنین یافته‌های ساکنان ترا (Thera) را نمایش می‌دهد.
  • مجموعه مجسمه‌ها: مجسمه‌های یونان باستان از قرن شش تا قرن پنج پیش از میلاد را به نمایش می‌گذارد که شامل شاهکارهایی نادر است.
  • مجموعه گلدان‌ها و اشیاء تزیینی؛ کوزه‌گری یونان باستان از قرن یازدهم پیش از میلاد تا دوران کلاسیک روم را ویترین بندی کرده است.
  • مجموعه‌ی استاتوتز (Stathatos): اشیاء کوچک و خرد را از دوران مختلف تاریخی به نمایش نشانده است.

موزه ملی باستان‌شناسی آتن

۳. موزه بیزانسی | Byzantine Museum

این موزه جذاب، بینشی شگفت‌انگیز از دوران بیزانس تاریخ یونان به ما می‌دهد. این مجموعه در قصری جا گرفته است که در اصل برای دوشس پلایسانس (Duchesse de Plaisance) همسر چارلز فرانسیس لِبرن ساخته شده بود. امپراتوری بیزانس میراث امپراتوری رم شرقی پس از سقوطش است که مذهب ارتدوکس مسیحی داشته و به زبان یونانی سخن می‌گفته‌اند. از قرن سوم تا پانزدهم میلادی امپراتوری بیزانس بر سرزمینی حکم راند که امروزه بالکان، یونان و آسیای صغیر را شامل می‌شود. در این دوران هنر مذهبی بسیار حائز اهمیت بود. این هنرمندان بیزانسی شاهکارهای موزاییک‌های تزیین شده و همچنین تندیس‌های طلاکاری را خلق می‌کردند.

با بیش از ۲۵۰۰۰ شی‌ء ِ به نمایش گذاشته شده، موزه بیزانسی گنجینه‌ای از دوران بیزانس به حساب می‌آید. این مجموعه شامل مجسمه‌ها، نقاشی‌ها، تندیس‌ها، منسوجات و موزاییک هاست. حیاط این موزه قطعاتی از کف پوش‌های موزاییک پر جلال و شکوه از قرن پنجم میلادی را به رخ می‌کشد.

موزه بیزانس آتن

۴. آگورا: خرابه‌های بازار باستانی | Agora

آگوراهای باستانی، بازارها و مراکز جریانِ زندگی در آتن باستان بوده‌اند؛ برای دیدن یک دورنما تأثیرگذار از یک آگورا در راستای دیوار شمالی آکروپولیس پیش بروید. بهترین نقطه برای ورود به آگورا، دروازه شمالی آن در خیابان آدریانو (Adrianoú) در نزدیک کلیسای سنت فلیپ است. واژه‌ی یونانیِ آگورا به معنی جمع شدن و نطق کردن، نشانگر مکانی است که برای سخنرانی و گفتگو‌های عمومی به کار می‌رفته است. آگوراها مکانی برای دولت و تجارت به شمار می‌رفتند و علاوه بر آن مکانی برای تصمیم‌گیری مدنی بودند. رویداد‌های ورزشی و همچنین اجراهای تئاتر در این اماکن برگزار می‌شد. یکی از ویژگی‌های جالب و منحصر به آگورا ایوان سرپوشیده شاهی (شاه‌نشین) ۱۸ متری آن است، این ایوان سرپوشیده شاه‌نشین ِ قرن شش پیش از میلاد می‌تواند صحنه‌ی محاکمه سقراط در ۳۹۹ پیش از میلاد نیز باشد.

گردشگران می‌توانند در پیاده راه آگورا تا بالای تپه آگورا را قدم بزنند. در بالای تپه در خیابان ۲۴‌ام آندریانو (Andrianou) منظره‌ی حیرت‌انگیز معبد هفائوستس (Hephaistos) قرار دارد. این معبدِ دوریکِ قرن پنجمی پیش از میلاد، یکی از بهترین بناهای محافظت شده در بین معابد یونان باستان است و در امان ماندنش را وامدار تبدیلش به یک کلیسای مسیحی است. این معبد با طرحی از دوران کلاسیک با شش ردیف ۱۳ ستونی و گچ‌بری‌های پیش‌ساخته به نظر می‌رسد از معبد پارتنون الگو‌برداری شده است. در مقابل این آگورای رومی، تنها ۱۶ متر آن طرف‌تر، محل کتابخانه‌ی باستانیِ هادریان (Hadrian) قرار گرفته، مجموعه‌ای از بناها که توسط امپراتور هادریان پس از سال ۱۳۲۲ میلادی یافت شد.

آگورا یونان - آتن

۵. موزه هنر سیکلدیک | Museum of Cycladic Art

موزه هنر سیکلدیک در سال ۱۹۸۶ توسط بنیاد نیکولاس و دالی گولاندریس در محله‌ی کلوناکی (Kolonáki) ساخته شد. نیکولاس گولاندریس کشتی‌داری شناخته شده و حامیِ هنر و زندگی فرهنگی در آتن است و مجموعه‌ی خودش هسته‌ی اصلیِ آثار موزه را شکل می‌دهد. مجموعه‌های دائمیِ موزه شامل بیش از ۳۰۰۰ شی‌ء است که در بنایی مدرن و براق با نمایی از سنگ مرمر و شیشه قرار گرفته‌اند. این مجموعه نمایانگر هنر یونانِ باستان، هنر کهنِ سیکلدیک (جزایری در دریای اژه)، هنر قبرس (از جزیره قبرس) از قرن چهارم پیش از میلاد تا قرن ششم پس از میلاد است. نمایشگاه‌های موقت در عمارت زیبای قرن نوزدهمی استتیتوس (Stathatos) برگزار می‌شود که از طریق اتاق میانی بانوان رم (آرتیوم) از گذرگاهِ بنای اصلی قابل دسترسی است.

موزه هنر سیکلدیک - آتن

۶. کلیسای حواریون مقدس | Church of the Holy Apostles

در محل آگورای باستانی، کلیسای حواریون مقدس تنها بنایی بود که در هنگام ویران کردن این محله از آتن به هنگام حفاریِ سایت باستانیِ آگورا سرپا ماند. این کلیسای قرن دهمی بر فراز نیمفیون (nymphaion) (چشمه‌های مقدس) ایستاده است. نمای بیرونی آن از لحاظ سنگ‌تراشی و کتیبه‌های خط تزیینی کوفی (یک سبک از خطاطیِ عربی) حائز اهمیت است. بر اساس ویژگیِ معمول معماری بیزانسی این کلیسا گنبدی بر فراز چهار ستون، محراب و سه‌کنج‌های نیم دایره‌ای دارد. قسمت داخلی گنبد با نقاشی‌های دیواری مسیح، یحیی تعمید دهنده، تصویر کودک بالدار و فرشتگان آراسته شده است. بیشتر دیوار‌های نقاشی شده با شمایل مقدس و مذهبی اصلِ قرن یازدهم نیز به خوبی حفظ شده‌اند.

۷. کلیسای پاناگیا کاپنیک‌اِریا | Panaghia Kapnikaréa Church

این کلیسا محلی دلپذیر مکان دنجی به حساب می‌آید که میدان کوچکِ رو به خیابان اِرمو (Ermoú) را زینت داده است. این کلیسای کوچکِ زیبا در قرن نوزده به‌ واسطه‌ی مداخله‌ی شاه لودینگ اول از ویرانی در امان ماند. این کلیسا نمونه‌ی با‌شکوه از معماری قرن یازده و دوران بیزانس است. در این دوران کلیساهای گنبد‌دارِ چلیپایی به سان این کلیسا معمول بود. در قرن دوازدهم کلیسا با یک ورودیِ برازنده، رواق و هشتی غربی با چهار پایه (ساخته شده در غربی‌ترین نقطه) وسعت داده شد. کلیسا، از داخل بنا، با نقاشی‌های قرن نوزدهمی به سبک شمایل مقدس و مذهبی دوران بیزانس میانی تزیین شده است.

کلیسای حواریون مقدس یونان

۸. المپ: معبد زئوس المپ (آسمانی) | Olympeion

المپیونِ‌ پیشکش شده به زئوس، بزرگ‌ترین معبد یونان باستان به شمار می‌رود. این معبد از پارتنون بهتر محافظت شده و به لحاظ ساختاری در روزگار خویش از پارتنون عظیم‌تر بوده است. تاریخ این معبد به قرن شش پیش از میلاد بر می‌گردد اما تا پایان قرن دوم میلادی به دست امپراتور هدریان به اتمام نرسید. تصوّر تصویر کامل و عظمتِ تأثیرگذار این معبد بسیار ساده است. از بیش از صدها ستون مرمرین عظیم که زمانی محرابی بزرگ را پوشش می‌دادند، تنها ۱۵ ستون سرپا مانده است و دیگر ستون‌ها بر زمین افتاده، اما حضور این عظمت ویرانه حسی از شکوه و جلالِ بنای اصلی را احیا می‌کند و برازنده‌ی زئوس، قدرتمندترین خدای یونان باستان و شاه خدایان است. در شمال المپیون، پارک کوچکی قرار دارد که ویرانه‌های دیوارِ تمیستوکلز (Themistokles’) و حمام‌های باستانیِ رم را در خود جای داده است.

معبد زئوس المپ آتن

۹. ورزشگاه پاناتینایک و ورزشگاه المپیک | Panathenaic Stadium & Olympic Stadium

ورزشگاه پاناتینایک که با عنوان بزرگ‌ترین بنای یونان باستان شناخته می‌شود، ظرفیت ۶۰۰۰۰ نفر تماشاگر را دارد. این محل میزبانی ِ مسابقاتِ پاناتینایک را بر‌عهده داشته است، جایی که دوندگان در مسیر مسابقات رقابت می‌کردند! این بنا در حدود سال ۳۳۵ قبل از میلاد در دوران هردِس آتیکوس (Herodes Atticus) ساخته شده است. مسیر ۲۰۴ متریِ آن مزین به چهار ستونِ فرسنگ شمار دوتایی از سر هرمس (herms) است، این چهار جایگاه مکانی ست که دوندگان به مسابقه می‌پیوستند. حدود سال ۱۴۰ میلادی جایگاه‌های این ورزشگاه به دستور هردِس آتیکوس با جایگاه‌های مرمرین جایگزین شد. امروزه گردشگران تقلیدی دقیق از طرحِ ورزشگاه اصلی را می‌بینند که در سال ۱۸۹۶ برای بازی‌های المپیک بازسازی شد. این ورزشگاه المپیک دوران مدرن دقیقاً مشابه با سبکِ ورزشگاه پاناتینایک با ۴۷ ردیف جایگاه و یک ردیف مدور جنوب شرقی ساخته شده است.

۱۰. پلاکا و آنافیونیکا | Plaka and Anafiotika

یکی از جاذبه‌‌های اصلی آتن، منطقه‌ی تاریخی و محیط روستایی افسون برانگیز پلاکا است. پیاده‌روهای باریک، میدان‌های کوچک و پر تب و تاب و خانه‌های دوست داشتنیِ مملو از گل‌های کاغذی آویخته فقط قسمتی از پلاکا است. این مکان و زمان مملو از نشانه‌های زیبا، انسان را به پرسه زنیِ آرام دعوت می‌کند. محله پلاکا رستوران‌های یونانی قابل اعتماد فراوان با تراس‌های دلچسبی که افراد را به خود می‌خوانند دارد. این منطقه به رستوران راه پله‌ای خود در خیابان منیسکلئوس (Mnisikleous) شهرت دارد. بسیاری از رستوران‌ها به نظر فریبنده می‌آیند اما گاهی اوقات دامی برای گردشگرانند، پیشنهاد می‌کنیم پیش از آن که رستورانی را در این منطقه انتخاب کنید از یک کتاب راهنما مشورت بگیرید یا از یک فرد بومی توصیه بخواهید. همچنین در سراشیبی شمالی آکروپولیس آنافیوتیکا، یکی دیگر از شبه روستاهای این منطقه است؛ جایی که گردشگران از غذاهای سنتیِ یونانی لذت می‌برند. خیابان‌های مارپیچیِ قرون وسطی در آنافیوتیکا برای جسنتجو و کشف کردن بسیار دلپذیراند.

 پلاکا و آنافیونیکا یونان

۱۱. تغییر نگهبان در میدان سینتاگما | Syntagma Square

برای بسیاری از توریست‌ها تماشای تغییر نگهبان در میدان سینتاگما یک تجربه‌ی به یادماندنی و هیجان‌انگیز است. سربازانِ گارد ریاست جمهوری ۲۴ ساعته در تمام طول سال مقابل مجلسِ یونان می‌ایستند. نگهبانان جامه سنتیِ به تن می‌کنند که با دامنی پلیسه دار، منگوله‌های پا و کفش‌های پوم پوم تکمیل می‌شود. تغییر نگهبانان در مقابل قبر یادبودِ سربازی گمنام در ساعت ۱۱ صبح انجام می‌شود. این یادبود یک حجاری برجسته مرمرین است و تقلیدی از قبر جنگجویان زمان باستان به حساب می‌آید. این مراسم به سربازی گمنام که در حین جنگ برای کشورش فوت شده ادای احترام می‌کند.

میدان سینتاگما آتن

۱۲. نمازخانه‌ی دیمتریوس لامباردیاریس مقدس | Saint Demetrius Loumbardiaris Chapel

در محیطی سبز بر تپه‌ی فیلوپاپو (Philopappou)، این نمازخانه‌ی دنجِ بیزانسیِ قرن دوازدهمی، تجربه‌ی معنویِ اغواگری را ممکن می‌سازد. این نمازخانه در دروازه‌ی دیاتکیزما (Diateichisma) به خاطر این باور باستانی که الوهیت حافظ دروازه‌هاست ساخته شد. نمازخانه دیمتریوس یک راهروِ تک طاقی به سبکِ کلیسایی دارد و دیوارهای آن با نقاشی‌های متعلق به ۱۷۳۲ آراسته شده است. نام این نمازخانه (لومباردیاریس = توپچی) با افسانه‌ای مرتبط با نجات معجزه‌آسای آن از بمب‌گذاری فرمانده‌ی ترکیه‌ای آکروپلیس گره خورده است. این کلیسا کوچک در دهه ۱۹۶۰ توسط دی پیکیونیس (D. Pikionis) مرمت شد. یکی دیگر از نکات برجسته و چشمگیرِ تپه‌ی فیلوپاپو شانس دیدن منظره‌ای محشر از معبد پارتنون از این نقطه است.

برجسته‌ترین ساختمان آکروپولیس آتن به عنوان معبدی برای آتنا مورد استفاده قرار می‌گرفت و یکی از ساختمان‌های متعددی بود که در آن کلان‌شهر باستانی ساخته شده بود. آکروپولیس از دو کلمه یونانی به معنای نهایت (آکرو) و شهر (پلیس) تشکیل شده است. هر چند این نام را می‌توان به هر سازه‌ای که بر بلندای تپه‌ای قرار دارد اطلاق کرد، آکروپولیس آتن آن‌قدر شناخته شده و معروف می‌باشد که هر زمان کسی نام آن را بشنود می‌داند که منظور آکروپولیس آتن، محل معبد پارتنون و سایر سازه‌های مهم فرهنگی تاریخی است.

 

هدف از ساخت آکروپولیس

آکروپولیس بنا به اظهارات وزارت فرهنگ هلنی، به عنوان مکان مقدس برجسته شهر باستانی آتن مورد استفاده قرار می‌گرفت. هدف اصلی از ساخت آن فراهم آوردن زمین‌های مقدسی وقف آتنا، ایزد بانوی شهر بود. آکروپولیس میزبان جشن‌ها، مراسم آیینی و رویدادهای مهم تاریخی دوران اوج قدرت آتن می‌شد. امروزه این مکان به عنوان یک شاهکار معماری، منبع غرور ملی و معروف‌ترین محوطه باستانی در یونان شناخته می‌شود و یکی از نامزدهای عجایب هفت‌گانه جدید جهان بوده است. آکروپولیس یادمانی از شکوه عصر طلایی یونان به شمار می‌رود.

آکروپولیس آتن - یونان

ساختمان‌ها

همان‌طور که شهردارهای کلان‌شهرهای مدرن برای ساخت و ساز و توسعه تلاش زیادی می‌کنند تا قدرت و زیبایی شهرشان را به نمایش بگذارند، در آکروپولیس باستانی نیز همین امر وجود داشته است. بنا به اظهارات باستان‌شناسی به نام «یوانا وِنیِری» که دراین‌باره برای وزارت فرهنگ هلنی نوشت، «پریکْلِس»، دولتمرد یونانی، ساخت و ساز انبوهی را در آکروپولیس پشتیبانی کرد. این پروژه حدود پنجاه سال به طول انجامید و طی آن از کارگران یونانی و خارجی استفاده شد. خروجی‌های این روند چندین ساله امروزه برخی از معروف‌ترین ساختمان‌های جهان اند.

معروف‌ترین ساختمان آکروپولیس پارتنون، یک معبد مستطیلی بود که آن را برای جایگزینی با دو معبد قدیمی آتنا ساختند. این سازه بین سال‌های ۴۴۷ و ۴۴۸ قبل از میلاد، بعد از حمله ایرانی‌ها به شهر بنا نهاده شد. از میان شاخص‌ترین موارد داخل آن می‌توان به ستون‌ها اشاره کرد، هشت ستون در قسمت‌های باریک، هفده ستون در قسمت‌های عریض. سنتوری‌های بالای ستون‌ها دو صحنه کلیدی را به نمایش می‌گذارند: تولد آتنا و جنگ او به نام شهر با پوسایدون خدای دریاها. یکی دیگر از بناهای مهم اینجا ارِکتیون (Erechtheion)، معبدی است که حدود ۴۲۰ قبل از میلاد ساخته شد. این بنا نمونه‌ای از سبک ایونیایی می‌باشد. ستون‌ها در این سبک باریک و بلند بوده و اندکی تزئینات بیشتری دارند.

آکروپولیس آتن - یونان

بعد از عصر طلایی

در قرن ششم، مسیحی‌ها معابد آکروپولیس را تبدیل به کلیسا کردند. در قرن ۱۱ میلادی نیز پارتنون یک کلیسای جامع مسیحی شد. آکروپولیس بار دیگر در سال ۱۶۸۷ توسط ونیزی‌ها اشغال شد. در اوایل دهه ۱۸۰۰ معابد آن به کلی غارت شدند ولی دوباره در سال ۱۸۲۲ طی جنگ استقلال‌طلبی یونان به دست کشور افتادند. در اوایل دهه ۱۹۰۰ بازسازی‌های عمیقی در این محوطه آغاز شد که مدت‌های زیادی به طول انجامیدند.