یاس پرواز شیراز مجری تورهای اروپا و مرکز تخصصی ویزا کانادایاس پرواز شیراز مجری تورهای اروپا و مرکز تخصصی ویزا کانادا
Forgot password?

همدان

سفری بیادماندنی به پایتخت سفال ایران همدان

خدمات تور شامل :

اقامت ، صبحانه ،ناهار(۱وعده)،گشت ، راهنما ، پذیرایی ، وسیله نقلیه توریستی

گشت ها شامل :

بازدید از مجموعه توریستی هگمتانه،مقبره بوعلی سینا ،مقبره باباطاهر،گنجنامه، کلیسای انجیلی ،ابشار،شیرسنگی ،کتیبه هخامنشی،مرکز سفال ایران لالجین، بازارقدیمی همدان و بزرگترین غار ابی جهان علیصدر

 

درباره همدان بیشتر بدانید:

همدان؛ دروازه تاريخ و پايتخت تاريخ و تمدن ايران
آن گاه که تمدن و شهرنشيني، مرحله تازه‌اي را در ۲۵ سده پيش آغاز کرد، دامنه‌هاي الوند و زاگرس به خاطر ويژگي‌هاي بي­مانندش، بيش از هر نقطه ديگر، به عنوان کانون تمدن و استقرار نمادهاي زندگي شهرنشيني مورد توجه حاکمان قرار گرفت. هر يک از آثار به جاي مانده از دوره‌هاي گوناگون کهن زيستي، راوي رخدادهاي شگفت انگيزي است که بررسي پيرامون آنها روشنگر شيوه حکومت داري از يک سو و نوع زيست انسان‌ها از ديگر سو است. سنگ نبشته‌هاي موجود در مکاني با عنوان گنجنامه افتخاري بزرگ براي اين ديار است که بر يگانگي پروردگار گواهي مي‌دهد: ((خداي بزرگ است اهورا مزدا، که اين سرزمين را آفريد…))

کاوش‌هاي باستان شناسي در تپه‌هاي گيان در نهاوند و بابا کمال و داستان هجرت حيقوق نبي به تويسرکان از دلايل محکمي بر قدمت اين سرزمين است. پروفسور گريشمن، باستان شناس شهره فرانسوي در پژوهش هاي خويش به اين باور رسيده که هگمتانه، پيش از آن (( اکسايا )) شهر کاسي‌ها خوانده مي‌شد و استقرار نخستين دولت ايراني توسط مادها در هگمتانه، آن را شهره عالم کرد.

نام همدان برگرفته از هگمتانه پارسي باستان است که در کتيبه بيستون توسط داريوش هخامنشي ضبط شده است. اين نام در زبان يوناني اکباتان ذکر شده است. ژرک دومرگان محقق فرانسوي مي‌نويسد: تنها شهر مهم اين ناحيه بدون شک شهر همدان و اکباتان باستاني، پايتخت مادهاست که هرودت آن را ديده و در کتيبه‌هاي ميخي اکباتانه است. همدان قدمتي بيش از ۳ هزار سال دارد و هرودت مورخ معروف يوناني مبناي اين شهر را به ديااکو، نخستين شهريار ماد نسبت مي‌دهد. در آن زمان همدان را به نام هگمتانه(محل اجتماع) و سپس اکباتان مي ناميدند. در سال ۵۵۰ ق. م اين شهر به دست کوروش، پادشاه هخامنشي به تصرف در آمد و در دوران هخامنشي، اسکندر، اشکانيان و ساسانيان از شهر همدان به عنوان پايتخت تابستاني استفاده مي کردند. در دهه دوم هجرت و پس از فتح نهاوند، مردم استان به دين مبين اسلام تشرف پيدا کردند.

هگمتانه از دو واژه هنگ و متانا تشکيل شده است و به معني محل اجتماع است. اين در تورات اخمثا مرکب از هاخاي زندي ثاناي پالي آمده که شعبه‌اي از زبان سانسکريت است و ثانا به معني استان فارسي يا محل و مکان است و اخمثار را به شهر دوستي ترجمه کرده‌اند. زيرا شاهان ايران در تابستان دوستان خود را به اين شهر دعوت مي‌کردند. بر روي سکه‌هاي دوره ساساني ضرب شده در همدان، نام شهر را به صورت دهم که مخفف اهمتنا است ديده مي‌شود و در متون اسلامي نيز نام شهر به صورت همدان ديده مي‌شود.

هگمتانه پايتخت هفت دودمان:
مادها: قصري مشهور به هفت‌حصار در آن ساختند همچون قصر عجايب هفتگانه‌ي بابل. پادشاهان آن دياکو، فرورتيش، هووخشتره و اژي‌دهاک و اين اوج شکوه هکمتانه بود که به پرجمعيت‌ترين و پررونق‌ترين شهر دنياي زمان خود تبديل شده بود
هخامنشيان: پايتخت تابستاني، ضرابخانهٔ هخامنشيان، صدور نخستين فرمان حقوق بشر به دست کوروش کبير و ملجا استر و مُردِخاي تا در نهايت آمدن نام همدان به نام احمتا در تورات عهد عتيق…
سلوکيان: اقامتگاه حکومتي جانشينان اسکندرمقدوني که حدود يک سده بر قسمتي از ايران تجزيه شده حکومت داشتند.
اشکانيان: پايتخت تابستاني
ساسانيان: پايتخت تابستاني
سلجوقيان: در سده ششم هجري سلجوقيان مرکز خود را از بغداد به اين شهر منتقل کردند و مدت پنجاه سال اين شهر پايتخت سلجوقيان بود
زنديان: علي مرادخان -خواهرزاده کريم خان- والي همدان شد که پس از مرگ کريمخان ادعاي استقلال طلبي داشت و همدان را مرکز و پايتخت خود قرار داد. به نام خود سکه ضرب نمود. و شش سالي در برابر شاه قاجار مقاومت کرد.
آرامگاه بوعلي
همدان

طرح و نقشه گنبد آرامگاه بوعلي با توجه به سبک معماري قرني که حکيم در آن مي زيسته و از روي قديمي‌ترين بناي تاريخ در عصر اسلام در ايران يعني بناي معظم گنبد قابوس که يکي از شاهکارهاي معماري به شمار مي‌رود اقتباس شده است، اما به جاي ۱۰ ترک در اينجا ۱۲ ترک منظور شده است و بيانگر ۱۲ رشته علوم و دانش‌هاي عصر ابن سينا است که اين دانشمند بزرگ در آن‌‌ها تبحر داشته است. در بالاي ديوارهاي داخلي محوطه آرامگاه، ۲۰ قصيده معروف عينبه که از آثار شيواي ابن سينا در حکمت و فلسفه است روي چهل لوح سنگ مرمر به خط ثلث مرقوم است.

آرامگاه باباطاهر
بناي اصلي آرامگاه در مربعي به ابعاد ۱۰ در ۱۰ مترمربع است که از مجموع منشورهايي تشکيل شده که داراي مدخل‌هاي ورودي و منفذهاي نور است و با کلاف‌هاي بتوني داخلي استحکام و دوام آن کاملاً تأمين شده است. بيست و چهار دو بيتي از سروده‌هاي بابا طاهر روي بيست و چهار قطعه سنگ مرمر در قسمت پائين اطراف داخلي جايگاه نصب شده است.

کتيبه‌هاي گنجنامه و دره‌هاي اطراف
گنجنامه در يکي از دامنه‌هاي کوهستان الوند و به فاصله ۵ کيلومتري جنوب غربي همدان در دره مصفاي عباس آباد قرار دارد. در نزديکي گنجنامه، چشم انداز زيبايي از آبشار گنجنامه و دره‌هاي سرسبز عباس آباد، تاريک دره و کيوارستان ديده مي‌شود.
به سبب آنکه هگمتانه پايتخت تابستاني هخامنشيان بوده و در مسير جاده شاهي قرار داشته است. داريوش اول هخامنشي پس از اتمام کار سنگ نبشته‌هاي بيستون دستور نقر کتيبه کنوني گنجنامه را داده است. پس از او فرزندش خشايار شاه نيز به پيروي از او کتيبه‌اي در سمت راست و کمي پايين‌تر از سنگ نبشته پدر بر جاي گذارده است.
هر يک از اين کتيبه‌ها به يک زبان در سه ستون و ۲۰ ستون و ۲۰ سطر بر روي صخره‌اي بزرگ حک شده‌اند که در ستون دست چپ متن فارسي باستان، ستون وسط عيلاي يا شوشي و ستون دست راست کتيبه‌ها به زبان بابلي يا اکدي و به خط ميخي يا هخامنشي است.
ابن فقيه همداني در سال ۲۹۰ هجري در کتاب اخبارالبدان خود ار آن به عنوان تب نابر نام برده است. اسامي ديگر آن عبارتند از سنگ نبشته، نبشت خدايان، کتيبه‌هاي الوند، جنگ نامه و گنج نامه.

گنبد علويان
اين بنا از لحاظ هنر گچبري و آجرکاري از آثار ارزشمند و کم نظير سده‌هاي مياني دوره اسلامي و ظاهر آن شبيه گنبد سرخ مراغه است که بايد گنبد علويان همدان را از انبيه دوره قرن شش سلجوقي به شمار آورد.

بقعه استر و مردخاي
از جمله يادمان‌هاي مذهبي به جاي مانده از قوم کليمي در همدان، بقعه آرامگاه استر و مردخاي است. اين مکان همه ساله پذيراي زائران کليمي و بازديدکنندگان زيادي از نقاط مختلف جهان است و زائران کليمي در ايامي ويژه، مراسم مذهبي خويش را در اين مکان اجرا مي‌کنند.
اين بناي چهارگوش آجري با گنبدي بر فراز آن، يادگاري است از قرن هفتم هجري قمري که به دستور ارغون شاه مغول بر پايه‌هاي بناي قديمي تر بنا نهاده شده و ورودي اين آرامگاه در سنگي کوتاهي است که توسط کلون باز و بسته مي‌شود و به جهت ارتفاع اندک اين در، بايد خميده وارد آرامگاه شد.

مجسمه شيرسنگي
يکي از يادمان‌هاي تاريخ باستان در شهر همدان مجسمه شيرسنگي است که در انتهاي خيابان ۱۲ متري سنگ شير و در وسط ميدان مربع شکلي به همين نام قرار گرفته است.
تپه‌اي که در حال حاضر مجسمه شيرسنگي بر روي آن واقع شده، تپه‌اي باستاني است. زيرا تابوتي متعلق به دوره اشکاني از آن محل کشف شده است و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداري مي‌شود.
تاريخ ساخت مجسمه شيرسنگي مورد اختلاف است، ولي از نوع حجاري مجسمه و نزديکي آن به باروي اشکانيان و کشف تابوت دوره اشکاني از آن محل، چنين بر مي‌آيد که به دوره اشکانيان مربوط است.
اين اثر در تاريخ ۲۵/۱۰/۱۳۱۰ و به شماره ۹۳ در فهرست آثار ملي و تاريخي و ملي ايران به ثبت رسيده است.

محوطه باستاني هگمتانه
محوطه باستاني هگمتانه با مساحتي قريب به چهار هکتار، در داخل بافت کهن شهرهمدان قرار دارد. سابقه مطالعات اوليه و بررسي‌هاي باستان شناسي اين محوطه به اواخر قرن ۱۹ برمي‌گردد و طي اين مطالعات محققان آن را پايتخت مادها تشخيص داده‌اند که در روايات منسوب به هرودوت يوناني به آن اشاره شده است.
محوطه باستاني هگمتانه که طي شماره ۲۸ در تاريخ ۲۴/۶/۱۳۱۰ به ثبت آثار ملي کشور درآمده است و به لحاظ دستاوردهاي باستان شناسي و نقش تعيين کننده در شناخت تمدن باستاني ايران، از اهميت فوق العاده‌اي برخوردار است. از سويي مقدمات ثبت اين اثر در فهرست جهاني يونسکو نيز فراهم شده است.

از ديگر آثار تاريخي همدان مي توان به موزه تاريخ طبيعي همدان، موزه هگمتانه، ميدان امام خميني و بازار قديمي اشاره کرد.

تله کابين گنجنامه
مجموعه تفريحي،توريستي و ورزشي تله کابين گنجنامه همدان در ميدان گنجنامه و در ۵ کيلومتري شهر همدان و در مجاورت کتيبه‌هاي کهن و آبشار گنجنامه واقع شده است. آب و هواي مطبوع کوهستان، دره فرح بخش الوند و چشم انداز زيباي دشت ميشان جذابيتي را پديد آورده که گردشگران داخلي و خارجي را به خود جذب مي نمايد. اين پروژه عظيم تحولي عظيم در در گردشگري ايران است که تمامي امکانات يک گردشگر، اعم از تفريحي، ورزشي، اقامتي و حتي آموزشي را فراهم مي کند. امکانات خاص هيجان انگيز ورزشي نظير سکوي پرش بانجي جامپينگ، کابل پرواز تيرول، ديواره سنگ نوردي، پيست تريال، تعادل هوايي(رنجر)، سالن بولينگ، پيست اسکي، پيست سورتمه سواري و … به همراه امکانات و خدمات ويژه تفريحي شامل خط تله کابين، کافي شاپ و رستوران‌هاي متنوع، شهربازي سرپوشيده، باغ گياهان … و پارکينگ‌هاي روباز و سر پوشيده قابليت حضور گردشگران را در بهترين شکل فراهم نموده است.

مفاخرهمدان
مرکز استان همدان از گذشته‌هاي دور مهد پرورش بزرگان و عالمان از جمله باباطاهر، عين القضات، ابوعلي سينا، خواجه رشيد الدين فضل، سعد سلمان، قوام الدين در گزيني، فخرالدين اعلاء الدوله عربشاه، ابوالعلاء همداني، ميرسيد محمد همداني، خواجه نصير الدين همداني، مير معزالدين محمد امامي، رفيع الدين عليشاه مفرد، ابن فقيه، شيخ شرف الدين درگزيني، عباس بن مشکويه، بديع الزمان، کليم همداني، غلام شمس، مفتون و ميرزاده عشقي بوده است.

راه هاي همدان
۱.راه اصلي تهران – همدان به درازاي ۳۴۱ کيلومتر که از قزوين مي‌گذرد و ۲۰۰ کيلومتر آن آزادراه و بزرگراه است.
۲.بزرگراه تهران- همدان که از ساوه مي‌گذرد.
۳.بزرگراه تهران -خسروي که همدان در کيلومتر ۳۷۵ اين مسير از سوي تهران قرار دارد.
۴.راه اصلي تهران – سنندج که همدان در ۳۴۳ کيلومتري اين مسير قرار دارد.
۵.راه اصلي سنندج – همدان به طول ۱۸۲ کيلومتر
۶.راه اصلي تبريز-زنجان – همدان- اهواز به طول ۲۷۵ کيلومتر
۷.بزرگراه همدان -ملاير به طول ۷۵ کيلومتر