یاس پرواز شیراز مجری تورهای اروپا و مرکز تخصصی ویزا کانادایاس پرواز شیراز مجری تورهای اروپا و مرکز تخصصی ویزا کانادا
Forgot password?

مراکش

خدمات تور:

بلیط رفت و برگشت هواپیما

ترانسفر‌های فرودگاهی

ترانسفرهای زمینی بین شهری

اقامت در هتلهای ۵ ستاره با صبحانه

ویزای مراکش

بیمه مسافرتی

گشتهای شهری به همراه تورلیدر فارسی زبان و راهنمای محلی طبق برنامه تور

 

سفر با ورود به کازابلانکا آغاز می‌شود و در این شهر حتما از مسجد حسن دوم و مدینه (شهرقدیمی) دیدن کنید و در کورنیش خاطرات خوش خود را در کنار ساحلی زیبا و غروب دل انگیز ثبت کنید و از رستوران ها مجلل آن استفاده کنید، در ادامه سفر به مراکش می رویم و حتما محله قدیمی شهر و میدان جامع الفنا را فراموش نکنید، کاخ باهیه جاییست که باید آن را دید و شکوه آن را حس کرد و در پایان با همسفران خود وداع کنید و برای بازگشت به خانه آماده شوید.

جاذبه های گردشگری

شهر کازابلانکا: بازدید از دار البیضاء، محله آنفا، نمای بیرونی مسجد حسن ثانی، نمای بیرونی کافه ریک

شهر رباط: بازدید از مقبره سلطنتی، برج حسن (مسجد ناتمام)، دژ دزدان دریایی،  محله قصبه الودایه

شهر مراکش: بازدید از مدرسه بن یوسف، میدان جامع الفنا، بازارچه های بخش قدیمی ،مسجد الکتبیه، باغ ماژورل، رستوران شِز علی

شهر صویره: بازدید از مجتمع تولید روغن آرگان، اقامتگاه سابق ماهیگیران پرتغالی، ساحل، بافت قدیمی شهر (مگادور)

 

با شهرهای مجارستان بیشتر آشنا شوید:

شاید بار‌ها و بار‌ها عاشقانه‌ی کازابلانکا را دیده باشید، اما برای پی‌ بردن به زیبایی‌های این شهر، باید به آنجا سفر کنید. کازابلانکا، جایگاه قرارگیری نخستین فرودگاه مراکش و دروازه ورود به این کشور برای گردشگران به حساب می‌آید. اولین تجربه دیدار با مراکش در کازابلانکا اتفاق می‌افتد؛ یعنی شهری که موتور محرکه‌ی صنعت و تجارت این کشور است.

چشم‌انداز غربی کازابلانکا با معماری سبک اروپایی، به هیچ‌وجه قابل مقایسه با شهر‌های «مراکش» و «فاس» نیست. کازابلانکا به شکل خیره کننده‌ای مدرن است؛ درخششی که نظیر آن را نمی‌توان در سایر بخش‌های مراکش دید. با اینکه مقاصد گردشگری و جاذبه‌های کازابلانکا مانند سایر مکان‌ها آشکار نیست، اما با اندکی حوصله و جستجو، به گنج پنهان آن دست خواهید یافت. در ادامه به معرفی ۱۱ جاذبه‌ی برتر در کازابلانکا خواهیم پرداخت:

 

۱. مسجد «حسن دوم» | Hassan II Mosque

در خط ساحلی، کمی بالاتر از بخش شمالی شهر قدیمی (مدینه) در کازابلانکا، مسجد حسن دوم، رو به سوی شهر دارد. این مسجد که ساخت آن در سال ۱۹۹۳ پایان یافت، دومین مسجد بزرگ دنیا است. همچنین مناره های آن، با ۲۰۰ متر ارتفاع، بلندترین مناره های دنیا لقب دارند. تالار عبادت کنندگان یا شبستان مسجد، گنجایش ۲۵۰۰۰ نفر نمازگزار را دارد و با احتساب فضای حیاط می توان ۸۰۰۰۰ نفر را در این مسجد جای داد. این درحالی است که هر سانتی متر از بنا با جزئیات زیبایی از هنر اسلامی تزئین شده است. محل قرارگیری این مسجد بسیار دراماتیک است، جایی در میان صخره های ساحلی روبروی اقیانوس! غیر مسلمان ها می توانند از مسجد در قالب تورهای گردشگری بازدید کنند. تورهایی که از ورودی غربی مسجد، چندین بار در روز آغاز می شود.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۲. مدینه (شهر قدیمی) | Medina

با این که بخش قدیمی کازابلانکا، مانند بخش قدیمی فاس و مراکش گردشگران را تحت تأثیر قرار نمیدهد، با این حال کوچه‌های پرپیچ و خمش هنوز چیزهای زیادی برای دیدن دارد. اهالی آنجا صنایع دستی خود را در کنار مغازه‌های سنتی، قصابی، نانوایی و شمع‌سازی برپا کرده‌اند. این مجموعه‌ها، فضاهایی را ایجاد می‌کنند که شما را به کازابلانکای اصیل و کهن می‌برد، جایی که نبض زندگی کازابلانکایی به شدت احساس می‌شود. همچنین در بخش جنوبی شهر قدیمی می‌توانید مقبره‌های «کووبا» (koubba) یا قبرهای مردان مقدس را بیابید.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۳. جایگاه محمد پنجم | Place Mohamed V

قصر باشکوه محمد پنجم به عنوان قصر مرکزی کازابلانکا به شمار می‌آید. این محوطه، جایگاه بسیاری از ساختمان‌های اداری کازابلانکا از جمله ساختمان پست مرکزی، کاخ دادگستری، کنسول فرانسه و همچنین بانک اصلی مراکش است. نمای بیرونی بنا توسط سفیر کبیر فرانسه در اوایل قرن بیستم با هدف مدرن کردن فضای این محوطه ساخته شد. این محوطه دارای یک فواره مرکزی و باغهایی رؤیایی است. این باغ برای محلی‌ها یکی از تفرجگاه های اصلی شهر به حساب می‌آید.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۴. کورنیش | Corniche

کورنیش کازابلانکا (منطقه روبروی ساحل) مناسب کسانی است که دوست دارند ببینند و دیده شوند! بیشتر مناطق این ساحل، به رستوران‌ها و هتل‌های بسیار شیک اختصاص دارد. در طول روز نیز ساحل آفتابی کورنیش مناسب قدم زدن و لذت بردن از آفتاب است. در امتداد کورنیش نیز ساحل عمومی قرار دارد.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۵. کلیسای سکره‌کر | Cathedral du Sacre Coeur

این کلیسای خیره کننده در دهه ۱۹۳۰ ساخته شد و تلفیقی از سبک معماری اروپایی و مراکشی را به نمایش میگذارد. متأسفانه این بنا در دهه‌های گذشته متروک شده است و هم اکنون به حفاظت و مرمت احتیاج دارد؛ اما با این حال، هنوز عظمت و وقار خود را حفظ کرده است. کمی آن طرف تر کلیسای نوتردام لوردس قرار دارد که مشخصه آن پنجره‌های شیشه‌ای بزرگ و باعظمت آن است. کلیسایی که بیش از ۸۰۰ متر مربع مساحت دارد.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۶. بازار مرکزی | Central Market

دیدار از بازار مرکزی کازابلانکا برای گردشگرانی که می‌خواهند لذت زندگی کازابلانکایی را بچشند یک ضرورت به حساب می‌آید. درست در مرکز شهر، جایی است که محلی‌ها برای خرید و فروش در آنجا گرد هم می‌آیند. خانم‌های خانه‌دار برای خرید سبزیجات و خواروبار به آن مراجعه می‌کنند. اینجا مکانی فوق العاده‌ برای عکاسانی است که دوست دارند لحظاتی از زندگی مردم بومی را ثبت کنند. در این بازار همه چیز از ظروف پلاستیکی تا پاپوش‌های معروف مراکشی پیدا می‌شود.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۷. محمدیا | Mohammedia

در این بندر از حاشیه دریا در کازابلانکا، سواحلی وجود دارد که مخصوص کسب آرامش از سفر به این شهر باشکوه است. اگرچه این منطقه دومین بندر بزرگ مراکش به حساب می‌آید اما هنوز بخشی از آن از دست تغییرات صنعتی در امان مانده است. با این حال بخش جدیدتر از بندر دارای بلوارهایی با درختان نخل در وسط و ساحل تفریحی است. کافه‌ها و رستوران‌ها در این بندر، شب‌های تعطیل مملو از انسان‌هایی می‌شود که کازابلانکا را به قصد محمدیا ترک گفته‌اند.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۸. اسفی | Safi

اسفی بندری مهم از زمان رومیها در مراکش است؛ اما پادشاهان «المحده» بودند که شهر را دیوارکشی کردند. پرتغالی‌ها شهر را در سال ۱۵۰۸ اشغال کردند و قلعه «دارالبهار» را در کنار ساحل به این مجموعه افزودند. قلعه‌ای که امروزه یادآور شاخص‌ترین وقایع تاریخی اسفی است. این شهر مرکز مشهور سرامیک مراکش است. هنگامی که شما قلعه اسفی را دیدید، می‌توانید بعدازظهر خود را در شهر بگذرانید. مجموعه سفال و موزه ملی سرامیک مراکش را می‌توانید در شهر بیابید.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۹. اولیدیه | Oualidia

این شهرک ساحلی بی‌نظیر، مکانی مناسب برای اندکی استراحت پس از دیدار با شهرهای باشکوه مراکش است. ساحل دوست داشتنی و سعدیان (Saadian) دلایل کافی برای دیدن اولیدیه هستند؛ اما برای بسیاری اولیدیه تنها با صدف‌های آن شناخته می شود؛ تخت‌هایی که با صدف‌های اولیدیه ساخته می‌شوند، در تمام مراکش مشهور هستند. رستوران‌های محلی صدف را به عنوان خوراک اصلی همراه با سایر غذاهای دریایی به مشتریان خود ارائه می‌دهند. خوراکی که این شهر را به قطب گردشگری در مراکش خوراک تبدیل می‌کند.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۱۰. ازمور | Azemmour

هنگامی که در بین گردشگران سخن از سواحل اقیانوس اطلس در مراکش پیش می‌آید، نمی‌توانند ازمور را در بین مقصدهای دیدنی این کشور نادیده بگیرند. تاریخ این منطقه و همچنین چشم‌اندازهای دیدنی به زمان کارتاژها باز می‌گردد. بناهای خشتی که شهر را در برگرفته‌اند، تا قلعه‌ای که پیشینه آن به قرن ۱۶ میلادی باز می‌گردد ادامه دارند. ساحل آن همچنین جزو بهترین‌ها در میان سواحل اقیانوس اطلس به حساب می‌آید که بکر و دست نخورده باقی مانده است. اگرچه گردشگران زیادی به آنجا نمی‌روند با این حال، این ساحل تمام کسانی را که ازمور را برای سفر انتخاب می‌کند را شیفته خود می کند.

جاذبه های گردشگری کازابلانکا - مراکش

۱۱. الجدیده | El Jadida

برای یک شهر کوچک مثل الجدیده، وجود این همه جاذبه متنوع برای دیدن و لذت بردن از سفر تعجب انگیز است. شهری که با ماسه‌های دریا احاطه شده اما مهم‌ترین جاذبه این شهر، تاریخ و آثار به جای مانده آن است. در عمارت باشکوه این شهر، می‌توانید منظره زیبایی از دریا را ببینید و همچنین از زندان قدیمی این عمارت نیز بازدید کنید. این عمارت زمانی به عنوان کنیسه مورد استفاده بوده است. همچنین در این عمارت مخازن آبی قرار دارد که از قرن ۱۶ میلادی تاکنون باقی مانده‌اند.

 

شهر رباط به عنوان پایتخت کشور مراکش جاذبه‌های بی‌نظیر بسیاری را در دل خود جای داده است. کاخ سلطنتی، مقبره محمد پنجم، مهم‌ترین موزه‌های کشور و جاذبه‌های تاریخی متعددی را می‌توانید در اینجا ببینید.

رباط در سمت راست اقیانوس اطلس واقع شده و رودخانه «ابو رِقراق» (Bou Regreg) که به سمت غرب می‌رود آن را از شهر همسایه یعنی «سَلا» (Salé) جدا می‌کند. در شهر زیبای رباط، آرامشی وجود دارد که آن را در شهر کازابلانکا نخواهید یافت. برای بسیاری از گردشگران، بازدید از رباط یک استراحت خوشایند و لذت بخش بعد از شلوغی‌های شهرهای دیگر مراکشی است. علاقمندان به تاریخ حتماً از گشت و گذار در محوطه حفاری و کاوش‌های باستانی «چله» (Chellah) و ماجراجویی در قلعه «اودیاس» (Oudaias Kasbah) لذت خواهند برد. در ادامه مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر رباط را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

۱. قلعه اودیاس

منطقه «قصبه» (Oudaias Kasbah) در شهر رباط یکی از برترین جاذبه‌های این شهر است. در داخل دیوارهای قرن یازدهمی این قلعه، منطقه‌ای آرام با ساختمان‌هایی از ترکیب زیبا و پیچیده آبی و سفید به سبک اندلسی را خواهید دید. اگر به دنبال گشت و گذارهای آسوده و بی‌هدف هستید، اینجا بهترین نقطه برای این کار است؛ همچنین می‌توانید از کوچه‌های پر پیچ و خم جذاب آن نیز عکس‌هایی به یادگار ثبت کنید. در این قسمت شهر می‌توانید مسجد «قصبه»، ساخته شده در سال ۱۱۵۰ که قدیمی‌ترین مسجد رباط به شمار می‌رود را نیز بازدید نمایید. کسانی که از علاقمندان جدی عکاسی هستند توجه داشته باشند که از اینجا مناظر بی‌نظیری از «سلا» و اقیانوس اطلس را می‌توانید تماشا کنید.

شهر رباط مراکش

۲. برج حسن

برج حسن (Hassan Tower) که در زمان سلسله «موحدون» ساخته شد، هرگز به پایان نرسید. این برج کاری از حکمران معروف «یعقوب المنصور» بوده و به عنوان مناره مسجدی بزرگ طراحی گردید. با مرگ وی در سال ۱۱۵۰ این پروژه نیز ناتمام رها شد و برج ۴۵ متری آن از کل نقشه مسجد او باقی ماند. نقش‌های زیبا و پیچیده و طراحی‌های سر در برج، قسمتی از نقشه‌های المنصور را بازتاب می‌دهند. برج حسن در همسایگی مقبره «محمد پنجم» است.

شهر رباط مراکش

۳. مقبره محمد پنجم

مقبره باشکوه و دیدنی پادشاه محمد پنجم (Mausoleum of Mohamed V) درست در جایی قرار دارد که او در زمان بازگشت از تبعید به ماداگاسکار، هزاران مراکشی را دور هم گرد آورد تا از خداوند به خاطر آزادی کشورشان تشکر کنند. آرامگاه وی با درخشش زیادی تزئین شده و کاشی‌‌های خاص مراکشی به نام «زلیج» (zellige) دیوارهای دور مقبره مرمری را پوشانده‌اند. در اینجا نمایشی از طراحی سنتی مراکش را خواهید دید. غیرمسلمانان اجازه ورود به مسجد کنار مقبره را ندارند اما در صورتی که لباس مناسب و پوشیده داشته باشند، می‌توانند آرامگاه را از بالا تماشا کنند.

شهر رباط مراکش

۴. گورستان چله

بقایای قلعه-شهر «چله» (Chellah Necropolis) که متعلق به قرن چهاردهم میلادی است را نیز می‌توانید در رباط بازدید کنید. این ویرانه‌ها خود بر روی بقایای شهر قدیمی رومی به نام «سالا» (Sala) قرار دارند که باستان‌شناسان شواهد آن را در دهه ۱۹۳۰ کشف کردند. بخش‌هایی از هر دو دوران را می‌توان در طی بازدید مشاهده کرد. ویرانه‌های این دژ قرن چهاردهمی با مساجد و مقبره‌هایی که در آن ساخته بودند، امروزه با گیاهان خودرو و خارها پوشیده و تبدیل به محل زندگی لک‌لک‌ها شده است. بخش‌های رومی کشف شده شامل حمام، معبد و میدان هستند.

شهر رباط مراکش

۵. موزه اودیاس و باغ‌های اندلسی

در داخل دژ اودیاس می‌توانید باغ‌های زیبای اندلسی را ببینید که در اوایل قرن ۲۰ ساخته شدند. موزه اودیاس (Oudaias Museum) در داخل این باغ‌ها در عمارتی زیبا متعلق به قرن ۱۷ قرار دارد که توسط «مولا اسماعیل» به عنوان اولین اقامتگاه رباطش ساخته شد. در انتهای عمارت، اتاقی وجود دارد که سبک چیدمان داخلی قدیم مراکشی را به نمایش می‌گذارد. کوسن‌های زربافت و ابریشمی در این اتاق بسیار خودنمایی می‌کنند. در اینجا چند نسخه قرآن مطلای باستانی، زیورآلات، سفالینه و آلات موسیقی نیز نگهداری می‌شوند.

شهر رباط مراکش

۶. شهر سَلا

منطقه قدیمی شهر سلا مکانی زیبا و دیدنی برای چند ساعت تفریح در بعد از ظهر است. جدای از مکتب ابوالحسن، در این منطقه مسجد بزرگ و مقبره «سیدی بن عاشر» با سنگ‌های چشمگیر سفیدش را نیز پیدا می‌کنید. در کوچه‌های شگفت‌انگیز اینجا می‌توانید با محلی‌ها مهارت چانه‌زنی خود را محک بزنید. کوچه‌های مخصوص خرید، بیشتر در بین اهالی منطقه محبوب بوده و جزو قسمت‌های برجسته در میان گردشگران به حساب نمی‌آیند.

شهر رباط در مراکش

۷. محله قدیمی (مدینه)

ساختمان‌های مدینه (Medina) یا محله قدیمی رباط سبک متمایز اندلسی متعلق به قرن ۱۷ را منعکس می‌کنند. این زمان مقارن با رسیدن مسلمان‌ها از منطقه اندلس اسپانیا است. خیابان‌هایی در این منطقه وجود دارند که با خرید و ساختمان‌های جالب توجه، ارزش گشت و گذار را دارند. مسجد «القبه» (Koubba)، آبنمای زیبای «مرنید» (Merenid) و مسجد بزرگ، همگی در خیابان «سوکا» (Souka) هستند. محله یهودی‌ها در جنوب شرق مدینه قرار داشته و بازار دست دوم معروفی دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

شهر رباط مراکش

۸. موزه هنرهای معاصر محمد ششم

هر کسی که به جنبش هنر مدرن مراکش علاقه داشته باشد، در این موزه جدید رباط، چیزهای ارزشمندی پیدا می‌کند. موزه هنر‌های معاصر محمد ششم (Mohammed VI Museum) که در ساختمان تحسین برانگیزی متعلق به دوران استعمار فرانسه قرار دارد، آثاری شاخص از تمام کشورهای برجسته دنیای هنر را در خود جای می‌دهد. بازدید از اینجا تضاد جالبی با آثار مشهور سنتی مراکشی را نمایان کرده و جنبه معاصر هنر این کشور را به نمایش می‌گذارد.

شهر رباط مراکش

۹. قسمت جدید شهر

شهر جدید رباط جایی است که موزه باستان‌شناسی و همچنین موزه جالب پست را در آن پیدا خواهید کرد. در موزه پست مجموعه هیجان‌ انگیزی از تمبرهای مراکشی، تلفن‌ها و ماشین‌های تلگراف را می‌بینید. خیابان‌های شهر جدید، معماری دوران استعمار فرانسه را منعکس کرده و محلی جذاب برای گشت و گذار هستند. در مرز این منطقه، خیابان «حسن ثانی» دیواری قرن هفدهمی را خواهید دید که قسمت جدید شهر را از مدینه یا محله قدیمی رباط جدا می‌کند. در انتهای جنوبی شهر جدید، کاخ سلطنتی رباط، ساخته شده در سال ۱۸۶۴ را پیدا می‌کنید که با دیوار بلندی از بقیه محوطه جدا می‌شود. این مکان به روی عموم باز نیست زیرا پادشاه فعلی از آن به عنوان اقامتگاهش استفاده می‌کند؛ هر چند نمای خارجی این کاخ نیز سوژه جذابی برای عکاسی خواهد بود.

شهر رباط مراکش

۱۰. مکتب ابوالحسن

درست آن طرف رودخانه «ابو رقراق»، در شهرک «سلا» مکتب‌های اسلامی و مقبره‌های متعددی وجود دارند. در میان آن‌ها بیش از همه می‌توان از مکتب ابوالحسن (Abul Hassan Medersa) نام برد. این مدرسه به قرن ۱۴ بازگشته و فضای داخلی آن به زیبایی با نمونه‌هایی از تزئینات سنتی و مذهبی بازسازی شده است. اگر به بالای بام بروید می‌توانید نماهای چشم‌نوازی از رودخانه و رباط را تماشا کنید.

شهر رباط مراکش

 

مراکش شهری است که همه زیبایی‌های فریبنده شمال آفریقا را در خود دارد. نام این شهر، ریشه‌ی نام این کشور است که خود اهمیت این شهر را در طول قرن‌ها نشان می‌دهد. در شلوغی تراکم هسته‌ی شهر، تقابل و سازگاری بخش‌های قدیمی و جدید را خواهید دید که می‌تواند برخی گردشگران را تا حدی گیج کند.

مارگیرها و کسانی که برای جذب مشتری در مقابل فروشگاه‌های پر زرق و برق فریاد می‌زنند، هر دو برای جلب توجه شما به یک بازار پر جنب و جوش و با جمعیت زیاد رقابت می‌کنند که این خود، روح زنده‌ی مراکش را نشان می‌دهد. این شهر در بین خریداران، به‌عنوان یکی از قطب‌های خرید مقرون به صرفه، مشهور است. موزه‌ها و بناهای تاریخی متعدد آن، برای دوستداران تاریخ، جاذبه‌های درخشانی هستند که نباید از دست بروند؛ و برای کسانی که فقط می‌خواهند در فرهنگ‌های محلی غرق شوند، مدینه (بخش قدیمی شهر) زندگی مراکشی را با تمام شکوه و عظمت حیرت‌آور آن در خود دارد. مراکش همچنین دروازه‌ی ورود به کوه‌های اطلس (رشته‌کوهی در شمال آفریقا) است، پس می‌توانید بعد از گشت‌وگذار در این کلان‌شهر، از زیبایی مناظر کوهستانی آن‌هم لذت ببرید.

 

  

۱. منطقه قدیمی شهر (مدینه) | Souks Medina

برای بسیاری از بازدیدکنندگان، منطقه هزارتوی مدینه (منطقه تاریخی شهر) مهم‌ترین جاذبه شهر است. کوچه‌های باریک آن، مجموعه‌ای از رنگ‌ها، رایحه‌ها و صداها را در خود دارند و مهم‌ترین بخش بازدید از مناظر شهری منطقه هستند. همان‌طور که در میان گذرهای پر پیچ‌وخم و شلوغ ممکن است دچار سردرگمی شوید و حتی راهتان را گم کنید، در عین حال هزاران فرصت خرید دارید که می‌توانید چانه بزنید و باب میلتان خرید کنید. خرید کفش، صنایع دستی چوبی، عطر، ادویه‌جات و چرم را از دست ندهید. در غرب منطقه اصلی، انتهای “رباب دباغ”، دباغ‌خانه‌های مراکشی را خواهید یافت که پوست حیوانات را هنوز هم به روش قدیمی رنگ می‌کنند.

جاذبه های گردشگری مراکش

۲. جامع الفنا | Djemaa El Fna

این میدان بزرگ در ورودی شهر، در مرکز زندگی مراکش است.  جامع الفنا (مکان تجمع توده مردم) یک مرکز پر جنب و جوش شامل غرفه‌های اشیاء کهنه و قدیمی، نوازندگان، نقالان، پیشگویان و مار بازان است که به نظر می‌رسد هرگز تعطیل نمی‌شود. اینجا طیف کاملی از زندگی مراکشی را در بر می‌گیرد. اگر پایین نشستن در میان سر‌و‌صدای جمعیت را دوست ندارید، می‌توانید به یکی از کافه‌ها و رستوران‌های اطراف در محیط پشت‌بام (روف تاپ رستوران‌ها) بروید و این صحنه‌های جذاب را از بالا ببینید.

جاذبه های گردشگری مراکش

۳. مسجد جامع کتبیه | Koutoubia Mosque

مسجد الکتبیه که با مناره‌های بلند ۷۰ متری‌اش معروف‌ترین نماد مراکش به حساب می‌آید، از فاصله‌ی چند کیلومتری از هر جهت قابل مشاهده است. افسانه محلی مراکش می‌گوید که وقتی این مسجد تازه ساخته شده بود، مؤذن آن باید فردی کور می‌بود، چرا که مناره آن بسیار بلند بود و ممکن بود آن فرد حرم‌سرای حاکم را ببیند. این مسجد در سال ۱۱۶۲ ساخته شده و یکی از دستاوردهای بزرگ معماری Almohad است. غیر مسلمانان اجازه ورود به شبستان مسجد را ندارند.

جاذبه های گردشگری مراکش

۴. مدرسه بن یوسف | Medersa Ben Youssef

مدرسه علوم دینی بن یوسف که در سال ۱۵۶۵ توسط سعدیون ساخته شده، بزرگ‌ترین دانشکده الهیات در کشور مراکش است. فضاهای اقامتی (با حجره‌های دانشجویی که در طول این سال‌ها به ۹۰۰ شاگرد تعلق داشته) به سبک معماری اسلامی در اطراف حیاط‌های اندرونی قرار گرفته‌اند. کاشی‌کاری نفیس، سقف مقرنس‌کاری شده و کتیبه‌های به خط کوفی که به‌عنوان تزئینات داخلی در بسیاری از بخش‌های عمارت به کار رفته‌اند، از نکات برجسته این بنا هستند.

جاذبه های گردشگری مراکش

۵. مقبره بزرگ سلسله سعدیون | Saadian Tombs

این مقبره متعلق به قرن ۱۶ میلادی و آرامگاه ۶۶ نفر از اعضای سلسله سعدیون است که بین سال‌های ۱۵۲۴ تا ۱۶۶۸ در مراکش حکومت کردند. این مقبره شامل آرامگاه‌های حاکم المنصور، جانشینان و نزدیک‌ترین اعضای خانواده او است. اینجا فضای شلوغ و مجموعه‌ی آرامگاه‌ها در میان یک باغ نسبتاً بزرگ قرار دارند. به طور خاص، مقبره اصلی (جایی که مولا یزید در آن مدفون است) دارای یک محراب قدیمی زیبا است.

جاذبه های گردشگری مراکش

۶. کاخ باهیه | Bahia Palace

این کاخ باشکوه، در قرن ۱۹ به‌عنوان محل اقامت وزیر اعظم «بو احمد» که در خدمت «سلطان مولا الحسن یکم» بود، ساخته شد. تزئینات داخلی، نمایش خیره کننده‌ای از کاشی کاری، سقف نقاشی شده و ترکیب‌های بسیار زیبای فلزکاری است که نشان دهنده زندگی مجلل بزرگان و مقامات مورد توجه سلطان آن زمان است.  این کاخ در میان باغی پر از گل‌ها و درخت‌های زیبا قرار دارد.

جاذبه های گردشگری مراکش

۷. دار سی سعید، موزه هنرها و صنایع دستی مراکش | Dar Si Said

این کاخ قدیمی دوست داشتنی توسط وزیر «سی سعید» ساخته شده و مجموعه‌ای فوق‌العاده شامل جواهرات بربر که به طور ظریفی نقره‌کاری شده، چراغ نفتی از منطقه تارودانت، آثار سفالی، چرم دوزی و سنگ مرمر؛ همچنین نمایشگاهی از فرش‌های مراکشی و مجموعه‌ای شگفت انگیز از درب و پنجره‌ی سنتی مراکشی دارد که سبک‌های معماری این کشور را نشان می‌دهد. اینجا برای کسانی که علاقه‌مند به سیر تکامل هنر و صنایع دستی شمال آفریقا باشند، مکانی دوست داشتنی برای گشت زنی چند ساعته است. در نزدیکی دار سی سعید، خانه تیسکیوین (Tiskiwine) قرار دارد که شامل مجموعه‌ای فوق‌العاده از لباس‌های محلی، جواهرات، سلاح‌ها، آلات موسیقی، منسوجات و مبلمان (با تمرکز بر فرهنگ صحرانشینان آفریقا) است که توسط برت فلینت هلندی (مورخ هنر) گردآوری شده‌اند.

جاذبه های گردشگری مراکش

۸. موزه مراکش | Marrakesh Museum

موزه مراکش، مجموعه‌ای گلچین شده از هنر معاصر تا کتیبه‌های قرآنی سفالین، منسوجات و سکه‌هایی برای درک و آشنایی بهتر، در خود دارد. برای اغلب بازدیدکنندگان، نکته برجسته بازدید از اینجا ساختمانی است که موزه در آن قرار دارد. دارالفنون منبی Me’nebhi در اوایل قرن ۲۰ ساخته شده و زمانی منزل یکی از وزرای دولت مراکش بود. معماری آن، ترکیب هماهنگی از معماری بومی شمال آفریقا با عناصر پرتغالی است و یک حیاط مرکزی بسیار چشمگیر با لوستری بزرگ در آن دارد.

جاذبه های گردشگری مراکش

۹. قبة المرابطين | Almoravid Koubba

قبة المرابطین قدیمی‌ترین اثر تاریخی مراکش است که در قرن دوازدهم میلادی در زمان سلطنت «علی بن یوسف» ساخته شده و همچنین با عنوان «Koubba Ba’adiyn» شناخته می‌شود. اگرچه کاربری اصلی آن مشخص نیست، اما برخی از کارشناسان اعلام کرده‌اند که ممکن است به‌عنوان وضوخانه‌ی مسجدی که زمانی در کنار درب قرار داشت، مورد استفاده بوده باشد. برخلاف طراحی بیرونی ساده آن (بنایی مربع شکل با گنبدی بر بالای آن) سقف گنبدی آن از داخل با نقوش زیبای سبک المراوید پوشیده شده است. این گنبد یکی از معدود ساختمان‌هایی است که بعد از تخریب شهر توسط فاتحان Almohad که بسیاری از میراث معماری المراوید را نابود کردند، سالم مانده است.

جاذبه های گردشگری مراکش

۱۰. باغ ماژورل | Majorelle Gardens

این باغ‌های سرسبز گرمسیری پر از کاکتوس، نخل و سرخس، کار نقاش چیره دست، ژاک ماژورل است. وی که اصالتاً از شهر نانسی فرانسه بود، به دلیل بیماری به مراکش آمد و با نقاشی‌هایش از زندگی بومی مراکشی‌ها، شناخته شد. معروف‌ترین کارهای او ایجاد این باغ و رنگ آبی شاد (رنگی که در حال حاضر به‌عنوان آبی ماژورل شناخته می‌شود) است. پس از مرگ ماژورل در سال ۱۹۶۲، طراح مد فرانسوی، «ایو سنت لوران» اموال او را خریداری کرد و پس از مرگ او در سال ۲۰۰۸، خاکستر او در باغ پراکنده شد.

جاذبه های گردشگری مراکش

۱۱. باغ‌های مناره | Manara Gardens

این باغ درون شهری سرشار از آرامش درست در قلب مراکش قرار دارد. این مجموعه یک مکان محلی محبوب برای بیرون آمدن از فشار کارهای روزمره و لذت بردن از صفا و آرامش آنجا است. استخری بزرگ در مرکز باغ وجود دارد که در اواخر قرن ۱۹ بر لبه آن لژی زیبا ساخته شده است.  باغ‌های مناره برای بسیاری از خانواده‌های بومی مراکش، مرکزی برای تفریح هستند، در نتیجه آخر هفته‌ها مکانی بسیار مناسب برای مشاهده زندگی بومی خانواده‌های مراکشی است.

جاذبه های گردشگری مراکش

۱۲. گذرگاه کوهستانی تیزی نتیشکه | Tizi-n’Test Pass

حتی در کشوری پر از مناظر جاده‌ای فوق‌العاده، منظره‌ای شبیه گذرگاه کوهستانی تیزی نتیشکه وجود ندارد. این جاده کوهستانی که از ارتفاعات جنوب مراکش تا تارودانت در یک مسیر گیج کننده و پر پیچ‌وخم ادامه دارد، ممکن است برای کسانی که ترس از ارتفاع دارند وحشتناک باشد. مناظر کوهستانی این مسیر، حقیقتاً بسیار باشکوه است. یک راه فرعی از این جاده که از “تالوین” می‌گذرد، شروع بالاگذر به دره «درا» است.

جاذبه های گردشگری مراکش

۱۳. املیل | Imlil

روستای کوهستانی رؤیایی املیل نقطه شروع برای گشت‌وگذار در پارک ملی توبکال است. اینجا فضایی آرام است و برای کسانی که مدتی در میان شلوغی مراکش بوده‌اند و حالا به دنبال اندکی آسایش و آرامش هستند، فرصتی برای استراحت فراهم می‌کند. در این روستا هم چنین یک قلعه بازسازی شده وجود دارد که در حال حاضر یکی از بهترین هتل‌های شهر است و نقش پر رنگی در فیلم «کوندان» مارتین اسکورسیزی داشت.

جاذبه های گردشگری مراکش

۱۴. پارک ملی توبکال | Toubkal National Park

بلندترین قله کشور مراکش (و شمال آفریقا)، به اسم جبل توبکال و هم چنین برخی از مکان‌های بسیار جذاب برای گردش و تفریح، در این پارک ملی قرار دارد. اگر به پیمایش این قله ۴۱۶۷ متری علاقه‌ای ندارید، می‌توانید مسیر روستایی زیبا و دوست داشتنی Aremd را انتخاب نمایید که چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد بدون اینکه مثل قله توبکال به تلاش زیاد و نفس‌گیر برای کوه‌پیمایی نیاز داشته باشد.