یاس پرواز شیراز مجری تورهای اروپا و مرکز تخصصی ویزا کانادایاس پرواز شیراز مجری تورهای اروپا و مرکز تخصصی ویزا کانادا
Forgot password?

سوئیس

خدمات تور:

 

بلیط رفت و برگشت هواپیما

ترانسفرهای فرودگاهی و زمینی

اقامت در هتلهای ۴ ستاره با صبحانه

ویزای شنگن

بیمه مسافرتی

گشتهای شهری به همراه تورلیدر فارسی زبان و راهنمای محلی طبق برنامه تور

 

سفر با ورود به ژنو و با بازدید از مقر سازمان ملل در ژنو آغاز میشود اما قایق سواری روی دریاچه ژنو را از دست ندهید. سپس به زوریخ و با لذت دیدار از خیابان بانهوف و کلیسای گراسمونستر ادامه میبابد. در پایان با همسفران خود وداع کنید و برای بازگشت به خانه آماده شوید.

جاذبه های گردشگری

شهر ژنو: بازدید از مقر سازمان ملل، کلیسای نوتردام ژنو، ساختمان برانزویک و فواره طبیعی دریاچه ژنو

شهر برن: بازدید از بافت قدیمی شهر، کلیسای معروف برن و برج ساعت

شهر زوریخ: بازدید از خیابان بانهوف مرکز تجاری و مالی شهر ، کلیسای گروس مونستر، بافت تاریخی و قدیمی شهر و منطقه زوریخ برگ

 

با شهرهای سوئیس آشنا شوید:

ژنو کجاست؟ در دورترین نقطه‌ی غربی دریاچه‌ای با همین نام ((Lake Geneva (Lac Leman) و تقریباً در مرز فرانسه شهر قرار گرفته که فضایی وابسته به تمام جهان با طعمی بین‌المللی دارد، چراکه بسیاری از شرکت‌ها و انجمن‌های چند ملیتی در ژنو دارای دفتر مرکزی هستند. در سال ۱۸۶۵، صلیب سرخ در ژنو تأسیس شد و در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۶ مقر سازمان ملل متحد بود. شهر تقریباً به طور کامل توسط فرانسه احاطه شده و تنها توسط دریاچه و نوار باریکی در امتداد ساحل شمال غربی به کشور سوئیس متصل است.

ژنو در دامنه کوهی بالای رودخانه رون که از دریاچه نشأت می‌گیرد، نمایان می‌شود و خیابان‌های قدیمی خوش منظره و کوچه‌های پلکانی‌اش توسط کلیسای جامع تحت سلطه می‌باشند. سه طرف این شهر حلقه‌ای از ساختمان‌ها و خیابان‌های گسترده‌ای وجود دارد که استحکامات باستانی ژنو را دنبال می‌کنند. مرکز تجاری پایین شهر قدیمی به طرف شمال و در محله سنت ژروه ( the Saint-Gervais quarter) قرار دارد و ساحل دریاچه نیز که در آن شاهد بسیاری از جاذبه‌های گردشگری ژنو خواهید بود، با تفرجگاه‌های زیبا، پارک‌ها و باغ‌ها پوشیده شده است. تمامی تور‌های دور اروپا در مسیر خود، حتما ژنو را خواهند دید.

 

۱. معبد سنت پیِر | Temple de Saint-Pierre

قدمت کلیسای جامع سنت پیر به سال ۱۱۵۰ بر می‌گردد و به‌عنوان کلیسایی رومی در بالاترین نقطه شهر قدیمی ژنو جا گرفته و برخی از ویژگی‌های عناصر گوتیک را در خود جای داده است. در طول اصلاحات پروتستان که ژنو در آن نقش مهمی ایفا کرده است، نامش به معبد سنت پیر تغییر کرد و به یک کلیسای پروتستان تبدیل شد. «جان کالوین» در اینجا از سال ۱۵۳۶ تا ۱۵۶۴ به خطبه خوانی پرداخته و پیروان او محراب، نقاشی‌ها، مجسمه‌ها را نابود کردند و تنها سرستون‌های حک شده و شیشه‌های رنگ آمیزی شده را از دکوراسیون اصلی آن دست‌نخورده باقی گذاشتند.

دو برج اصلی که قدمت آن‌ها به قرن ۱۳ می‌رسد، هرگز کامل نشدند (می‌توانید برای مشاهده‌‌ی نمایی زیبا از دریاچه و شهر به بالای یکی از آن‌ها بروید) و منار فلزی مخروطی در سال ۱۸۹۵ جایگزین برجی که در قرن ۱۵ در آتش سوزی از بین رفته بود، شد. شبستان نقاشی شده توسط ستون‌های عظیم خوشه‌بندی از راهرو جدا شده که انتهای آن به محل مخصوص گروه کُر و محراب نیم دایره‌ی قرن ۱۲ می‌رسد.

پنجره‌های رنگی شیشه‌ای از نسخه‌ی اصلی آن در قرن ۱۵ که در حال حاضر در موزه‌ی هنر و تاریخ ژنو می‌باشند، کپی برداری شده‌اند. در مقابل دیوار راهرو، قسمت پنجم، جایگاه گروه کُرِ اواخر دوره گوتیک را با کنده کاری ظریفی از نمازخانه مخروب کوچک فلورانسی نگه‌داری می‌کند. روبروی آخرین ستون راهروی شمالی، صندلی مثلثی شکلی است که گفته می‌شود توسط جان کالوین استفاده شده است. مجاور گوشه جنوب غربی، نمازخانه‌ی مکابیان (Chapelle des Macchabées) از سال ۱۴۰۶ وجود دارد که مثالی عالی از معماری مذهبی گوتیک، با پنجره‌های زیبایی پوشیده از نقش و نگار‌های همان دوران می‌باشد. حفاری‌های باستان شناسی زیر کلیسا، دخمه پرپیچ و خم زیرزمینی مربوط به سازه‌های مسیحی بر روی تپه، از جمله موزاییک رومی و دو پناهگاه مسیحی قرن ۴ را آشکار ساخته است.

معبد سنت پیِر

۲. فواره‌ی آبی ژنو | (Jet d’Eau (Water Jet

در کنار موج‌شکنی متصل به بندر ژنو، فواره‌ی بزرگی از سطح دریاچه در ستونی ۱۴۰ متری به سمت بالا اوج می‌گیرد. این فواره به نمادی از ژنو و معروف‌ترین نشان اختصاصی‌اش تبدیل شده است. یک پمپ قدرتمند، حدود ۵۰۰ لیتر آب در ثانیه را به حرکت وا می‌دارد. اینجا همچنین چشم اندازی خوب از «بن د پاکی» (Bains des Pâquis) می‌باشد که محل مورد علاقه‌ی مردمِ محلی برای شنا، لذت بردن از سونا و یا استراحت در یک کافه است.

فواره‌ی آبی ژنو

۳. میدان بورگ دو فور | Place du Bourg-de-Four

در قلب شهر قدیمی ژنو، در نزدیکی معبد سنت پیر، شما این محل معروف را پیدا خواهید کرد. احتمالاً اینجا قدیمی‌ترین میدان در شهر و قطعاً جذاب‌ترین آن‌هاست. این محل در موقعیت روم باستان قرار دارد و از قرن نهم به بعد بازار مهمی در آن برپا شده است. در قرن ۱۶، پروتستان‌های تبعید شده در اینجا پناه یافتند. امروزه گردشگران و مردم محلی این مکان دلنشین را به کافه‌ها و رستوران‌هایش می‌شناسند. علاوه بر آب‌نمای قرن ۱۸، مجسمه‌ی کلمانتین (Clementine) توسط «هینتز شوارتز» در این میدان ایستاده است. کاخ دادگستری که از سال ۱۸۶۰ محل دادگاه می‌باشد (در اوایل سال ۱۷۰۰ به‌عنوان صومعه ساخته شد) در همین منطقه به چشم می‌خورد.

Place du Bourg-de-Four

۴. ژقدن آنگله (باغ انگلیسی) و مرغ دریایی | Jardin Anglais (English Garden) and the Mouettes

در جنوب دریاچه‌ای که به‌عنوان ساحل چپ (Rive Gauche) شناخته می‌شود، تفرجگاه “دو لِک” (Promenade du Lac) از سمت شرق «پُل مون بلان (Pont du Mont-Blanc) و در کنار باغ انگلیسی (Jardin Anglais) دیده می‌شود؛ جایی که می‌توانید ساعت بزرگ گل را که به همان اندازه فواره آبی، مظهر شهر است، مشاهده کنید. ساعت، برای مشاهده آسان‌تر بر روی شیب خفیفی قرار دارد که با تغییر فصل چهره‌های رنگارنگی از خود به نمایش می‌گذارد. همچنین در پارک، یادبودی ملی با چهره‌های تمثیلی از هلوتیا (Helvetia) و ژنو (Geneva)، جهت بزرگداشت ورود ژنو به کنفدراسیون سوئیس در سال ۱۸۱۴ قرار دارد. در امتداد ساحل جنوبی دریاچه چشم انداز پارک «د لا گرانژ » (Parc de la Grange)، همراه با یک باغچه گل رز و پارک «دز او ویو» (Parc des Eaux-Vives) با درختان باشکوه و زمینی پر از گل به چشم می‌خورد.

جاردین انگلایس ژنو

۵. کاخ ملل | Palais des Nations

مجموعه بزرگی از ساختمان‌های مرمری که کاخ ملل را تشکیل می‌دهند، مقر اروپایی سازمان ملل متحد می‌باشد، محلی که بعد از نابودی جامعه ملل که دفتر اصلی آن اینجا بود در نظر گرفته شد. به این ترتیب این مجموعه به یک مرکز دیپلماسی جهانی، بزرگ‌ترین مرکز سازمان ملل متحد پس از نیویورک، با عبور بیش از ۲۵،۰۰۰ نماینده در سال تبدیل شد. در یک تور با راهنما، می‌توانید با فعالیت‌هایی که در اینجا صورت گرفته آشنا شوید و فضای داخلی و آثار هنریِ اهدایی توسط کشورهای سراسر جهان را مشاهده کنید.

سالن مجمع، با ظرفیت بیش از ۲۰۰۰ نفر برای جلسات سازمان ملل متحد و سازمان‌های وابسته به آن استفاده می‌شود. نمای زیبایی از رشته کوه‌های آلپ از لابی آن قابل مشاهده می‌باشد. در انتها، دو درب برنز طلاکاری شده از ایتالیا توسط ناپلئون آورده و به جامعه ملل توسط کلمانسو (Clemenceau) ارائه شده است. نقاشی‌های قرمز قهوه‌ای روی طلا در دیوارها و سقف‌ها توسط «J. M. SERT» در تالار کوچک شورا، هدیه‌ای از اسپانیا است که در سال ۱۹۳۶ تکمیل شده و نشان دهنده زمینه‌هایی از پیشرفت‌های فنی، اجتماعی، پزشکی و صلح جهانی می‌باشد. در سرسرا سه نقش برجسته توسط «اریک گیل» با الهام از میکل آنژ دیده می‌شود. کتابخانه بیش از یک میلیون اقلام چاپی و همچنین مجلات و کتاب‌های الکترونیکی را شامل می‌شود. در میانه‌ی تراس بزرگی منتهی به پارک، کره‌ی برنز با علائم طلاکاری شده از زودیاک (Zodiac) توسط مجسمه ساز آمریکایی پل منشیپ (Paul Manship) نمایان است.

کاخ ملل

۶. موزه هنر و تاریخ | Musee d’Art et d’Histoire

یکی از سه موزه بزرگ سوئیس، موزه هنر و تاریخ است که مجموعه استثنایی خود را مدیون ادغام چندین موزه منطقه‌ای، با کمک‌های مالی از مجامع خصوصی است؛ نتیجه‌ی آن به پوشش زمینه‌هایی از هنرهای زیبا و کاربردی، باستان شناسی، مجموعه‌ای از سلاح‌ها، گنجینه‌های هنری یونانی و رومی، آثار باستانی خاورمیانه و مدیترانه شرقی، سفال‌های رومی و اتروسک (Etruscan) و هنر مراسم تشییع جنازه مصر منجر گردیده است.

یافته‌های باستان شناسی و آثار باستانی ژنو و ناحیه‌های اطراف آن تاریخ منطقه را به پارینه سنگی و قرون آهن، از زمان «گالو-روم» (Gallo-Roman) تا قرون‌وسطی نسبت می‌دهند. هنرهای متنوعی از دوره‌ی گوتیک و رنسانس نیز نمایش داده می‌شود. گالری هنرهای زیبا شامل کارهای اساتید قدیمی ایتالیایی، فلمنگی (Flemish) و سوابی (Swabian) و آثار هنرمندان هلندی و فرانسوی در قرن‌های ۱۶ تا ۱۸ می‌باشد. نقاشی‌های هنرمندان ژنو در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ این مجموعه را تکمیل می‌کند.

موزه هنر و تاریخ ژنو

۷. بنای یادبود اصلاحات پروتستانی | Monument de la Réformation

از طریق دروازه ستون جنوب غربی هتل دو ویل (Hôtel de Ville)، گردشگاه (de la Treille) با درختان شاه بلوط پوشیده شده است و چشم‌اندازی از کوه سالیو (Salève) و جورا را ارائه می‌دهد. در مقابل دیوار پایین گردشگاه، در کنار پارک زیبای «باستیون» (Bastions)، بنای یادبود اصلاحات قرار گرفته که در سال ۱۹۱۷ با به رسمیت شناختن رهبری ژنو در اصلاحات پروتستان ساخته شده است. در میانه مجسمه‌هایی از «جان کالوین»، «گیوم فارل»، «تئودور د بیز» و «جان ناکس»، رهبران برجسته آن جنبش وجود دارد. در گنار آن دولتمردانی قرار گرفته‌اند که دلیل اصلاح کلیسا را ترویج داده‌اند، در انتها یادبود لوتر و زوئینگلی (Luther and Zwingli) وجود دارد.

بنای یادبود اصلاحات پروتستانی

۸. موزه آریاناAriana Museum

این موزه در نزدیکی کاخ ملل قرار دارد، با مجموعه‌ای از ۲۵۰۰۰ نمونه از سوئیس، دیگر مناطق اروپا و شرق میانه و دور که به طور کامل به سرامیک و تولید شیشه اختصاص داده شده است. این اشیاء، تاریخ هنرهای سرامیک را از اوایل قرون‌وسطی تا قرن بیستم نشان می‌دهد. ساختمان این مجموعه بین سال‌های ۱۸۷۷ و ۱۸۸۴ به‌عنوان جایگاه مجموعه‌های خصوصی مؤسس آن، «گوستاو رویلیود» (Gustave Revilliod) ساخته شده است. او آن را جهت ترکیب سبک‌های معماری نئوکلاسیک و سبک جدید باروک گماشت که نتیجه آن گالری چشمگیری با سقفی گنبدی و ستون‌های زیبا شد. این موزه همچنین مقر آکادمی بین‌المللی سرامیک است.

Ariana Museum

۹. باغ گیاه شناسی | Jardin Botanique

جنوب شرقی آریانا، بین خیابان (de la Paix) و «شومن امپراطریس» (Chemin de l’Impératrice)، باغ گیاه شناسی ژنو نمایان است که در سال ۱۹۰۲ به جای باغ مشابه کوچک‌تری به نام (Parc des Bastions) تأسیس شد. گلخانه‌ها، پاسیوها و باغ‌ها حدود ۲۸ هکتار وسعت دارند و بیش از ۱۲،۰۰۰ گونه از گیاهان و درختان را پوشش می‌دهند. این باغ، گیاهانی از ارتفاعات بالای سوئیس را نشان می‌دهد و مجموعه گیاهان خشک آن با شش میلیون نمونه، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌ها در جهان است. اینجا همچنین زیست‌گاه حیواناتی نظیر گوزن زرد و دیگر جانداران در ابعاد محدود است.

باغ گیاه شناسی ژنو

۱۰. کوای دِ مون بلان (Quai du Mont-Blanc)

در امتداد ساحل شمالی دریاچه رایو دریت (Rive Droite)، «ک دو مون بلانش» (Quai du Mont-Blanc) در قسمت شمالی پل با نمایی از رشته کوه‌های مونت بلان دیده می‌شود. در اسکله‌ی مقابل هتل بوءریواژ (Beau Rivage)، ملکه الیزابت اتریش توسط یک آنارشیست ایتالیایی در سال ۱۸۹۸ ترور شد. از او در اینجا با بنایی تاریخی یاد می‌شود. فراتر از «کوای دِ مون بلان»، بنای یادبود با ابهت و زیبای «نیوبرانزویک» (Brunswick) قرار دارد که تماشای آن برای گردشگران خالی از لطف نخواهد بود.

 

اولین باری که اکثر بازدیدکنندگان، برن را می‌بینند، از زیبایی محیطش شگفت‌زده می‌شوند. پایتخت سوئیس از سه طرف در محاصره رودخانه آره (Aare) می‌باشد که در دره جریان دارد. پل‌های سطح بالایی این قسمت شهر را با زمین‌های مرتفع کرانه راستی و بخش‌های جدیدتر پیوند می‌دهند.

برن دارای فرهنگی غنی با رویدادهایی در طی سال، مانند جشنواره‌های جاز تابستانه و زمستانه، جشنواره گروه‌های خیابانی و جشنواره «گورتِن» در اواسط جولای است. موزه‌ها و تئاترهای بی‌شماری در سطح شهر، سلیقه‌های مختلف را پوشش می‌دهند و بازدیدکنندگان می‌توانند از گردش‌های خیابانی مانند تماشای برج ساعت قرون وسطایی (Zytglogge)، با عروسک‌های متحرک نیز لذت ببرند.

 

۱. قسمت قدیمی شهر | The Old Town

قسمت قدیمی برن به عنوان محوطه‌ی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، چیزی ارزشمند‌تر از یک فضای ساده و کلاسیک است. این قسمت با قرار گرفتن در محاصره آب‌های فیروزه‌ای رودخانه آره «Aare»، بسیاری از ویژگی‌های قرون وسطایی خود را حفظ کرده است. خیابان‌های سنگفرش با پیاده‌روهای طاق‌دار که مایل‌ها امتداد دارند، روح برن را منتقل می‌کنند. در پایین ساختمان‌ها نیز می‌توان مغازه‌ها، کافه‌ها، کتاب فروشی و رستوران‌های متعددی را یافت، در حالی که طبقات بالاتر مسکونی هستند. این بخش قدیمی بهترین جاذبه‌های گردشگری را در خود جای داده است؛ جاذبه‌هایی مانند پل‌های روی رودخانه آره، فواره‌ها، مجسمه‌های قدیمی، برج‌ها و صد البته برج ساعت! می‌توان روزهای زیادی را به شادی در گشت و گذار در این منطقه سپری کرد.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۲. موزه هنر | Kunstmuseum

این موزه هنری بزرگ و تحسین برانگیز محل نگهداری بیش از ۵۱ هزار نقاشی، مجسمه، طراحی، چاپ، عکس و فیلم بوده و قدیمی‌ترین موزه هنر سوئیس محسوب می‌شود که در سال ۱۸۷۹ ساخته شده است. این مجموعه، آثاری از هنرمندان ایتالیایی مانند «دوچو و فرا آنجلیکو»، هنر سوئیس از قرن ۱۵ و نقاشی‌های بین‌المللی از قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰، با تمرکز بر آثار «پل کلِه»، «واسیلی کانْدینْسْکی» و «پیکاسو» را در خود جای داده است. برای اطلاع دقیق از جزئیات حتماً وب‌سایت عالی این موزه را بازدید کنید. برای گردش در ای موزه مشهور که در خیابان هودلر قرار دارد، تورهای خصوصی و عمومی برگزار می‌شود.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۳. موزه انیشتین و موزه تاریخی برن | Einstein and the Historical Museum

موزه تاریخی برن و موزه انیشتین در ساختمانی ۱۳۰ ساله (طراحی شده توسط آندره لَمبرت) بر اساس قلعه‌های قرن پانزدهمی واقع شده و دومین موزه‌ی بزرگ سوئیس را شکل داده‌اند. اقلام به نمایش گذاشته شده شامل نیم میلیون شیء از عصر سنگ تا زمان سلت‌ها، رومی‌ها، قرون وسطی، عصر ناپلئون و قرون ۱۹ و ۲۰ هستند. اشیاء مرتبط به عصر سنگ آلپ، به اندازه پرده‌های منقوش قرن پانزدهمی فلاندری زیبا و تحسین برانگیز هستند. موزه انیشتین نیز بر زندگی این دانشمند بزرگ متمرکز شده و به وسیله تعداد زیادی فیلم، اشیا اصل و نامه، روند و چگونگی زندگی وی را نشان می‌دهد. انیشتین بخشی از تحسین برانگیزترین کارش را در زمان زندگی‌اش در برن طی دهه ۱۹۰۰ انجام داد. جایزه نوبل ۱۹۲۱ او نیز در میان اشیاء به نمایش در آمده قابل رؤیت است.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۴. باغ گل رز | Rosengarten

این مکان یکی از آرام‌ترین و زیباترین مکان‌ها در برن، با نماهایی شگفت‌انگیز از شهر است. پارک گل رز در میان سال‌های ۱۷۶۵-۱۸۷۷، گورستانی در فاصله اندکی از مرکز شهر بود، اما در سال ۱۹۱۳ تبدیل به پارکی عمومی شد. این باغ در اواخر دهه ۱۹۵۰ بازطراحی شده و بیش از ۲۰۰ نوع گل رز و ۲۰۰ گونه دیگر از انواع زنبق‌ها، آزالیاها و خرزهره هندی را به نمایش می‌گذارد. همچنین استخری بزرگ و زیبا، آلاچیقی بزرگ، رستوران و فضایی برای پیک‌نیک در این پارک تعبیه شده است.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۵. صومعه برن | Berner Münster

صومعه برن که به کلیسای جامع «سنت وینسنت» (St. Vincent) هم شناخته می‌شود، شاید مشهورترین ساختمان برن باشد. این کلیسای جامع، بزرگ‌ترین کلیسای سوئیس از اواخر قرون وسطاست که نقشی مهم در رشد و توسعه کلی معماری شهر داشته است. ساخت این بنای ۱۰۰ متری از سال ۱۴۲۱ شروع شد و در ۱۸۹۳ به پایان رسید. معماری این کلیسا دارای سه راهروی اصلی بدون بازویی است. در ورودی اصلی می‌توان یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های مجسمه گوتیک متأخر در اروپا را مشاهده کرد. این مجموعه تصویری از روز قضاوت را به نمایش می‌گذارد؛ در سمت راست، خطاکاران برهنه و ترسناک و در سمت چپ پرهیزکاران با جامه‌ای سفید قرار گرفته‌اند؛ در مرکز تصویر هم میکائیل با شمشیری در دست به همراه پیکر قدیسین و باکرگان خردمند و نادان به چشم می‌خورند.

نمای داخلی کلیسا بینندگان را مسحور و خیره خواهد کرد. راهروی اصلی با پنجره‌هایی عظیم، مزین شده با شیشه‌های رنگی و محراب‌های متعدد در نمازخانه‌های جانبی خودنمایی می‌کند. اگر بتوانید از ۲۵۴ پله برج بالا بروید، نماهایی خارق العاده از بالای شهر را پاداش خواهید گرفت.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۶. برج ساعت | Clock Tower

برج ۸۰۰ ساله ساعت، یکی از مشهورترین نقاط برجسته برن به شماره می‌آید، این برج در ابتدا بخشی از استحکامات غربی بود که در طی گسترش شهر فرو ریخته شدند. این برج ۲۳ متری متعلق به سال ۱۵۳۰ است. درست سه دقیقه قبل از هر ساعت، موجوداتی مکانیکی بیرون آمده و نمایشی کوچک اجرا می‌کنند و در داخل برج می‌توانید شهرت و محبوبیت این سازه قدیمی را از ۱۳۰ پله سنگی ساییده شده متوجه شوید. بازدیدکنندگان اجازه دارند به بالای این برج بروند و نماهایی شگفت را از آنجا تماشا کنند.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۷. مرکز پل کلِه | Paul Klee Center

آثار هنرمند سوئیسی- آلمانی، پل کلِه، شاید بخش معروفی از نقاشی‌های نیمه اول قرن ۲۰ را تشکیل می‌دهند. این هنرمند مدیاهای مختلفی را در کارش تلفیق می‌کرد. نوشته‌های وی در زمینه فرم و طراحی یکی از مهم‌ترین کارهای تئوری در زمینه هنری هستند. این مرکز حدود ۴ هزار اثر پل کله، شامل «زن و سایبان»، «خانه‌های سنت ژرمن» و «مرگ و آتش» را نگهداری می‌کند؛ علاوه بر اینکه طراحی خود ساختمان هم برجسته و قابل توجه است. معمار این ساختمان «رنزو پیانو» بوده و طراحی ساختمان به گونه‌ای فراخ، دلباز، سبک و دارای روح است.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۸. شهر فواره‌ها | The City of Fountains

تعدادی فواره قدیمی با مجسمه‌ای بر بالایشان با مضامین انجیل، مانند کشته شدن شیر به دست سامسون در قرن ۱۶ در شهر نصب شدند. آن‌ها در زمان گسترش و توسعه شهر، به صورت یکجا با فواره‌های چوبی قبلی تعویض گشتند. حدود ۱۰۰ فواره در شهر وجود دارد که ۱۱ عدد از آن‌ها هنوز هم مجسمه‌های اولیه خود را دارند که به دقت نگهداری و حفاظت می‌شوند.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۹. گورتِن | Gurten

اینجا شاید یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها در کل برن باشد. گورتن کوهی به ارتفاع ۸۶۴ متر و نمایی ۳۶۰ درجه در جنوب برن است. در پایین، شهر باشکوه با برج‌ها و گنبدهایش به همراه نمایی از کوه‌های یورا ( Jura mountains) و آلپ به چشم می‌خورند. مسیرهای متعددی حول کوه برای کوهنوردی‌های سبک در میان علفزارهای پرگل و جنگل‌های انبوه وجود دارند. در زمستان ورزش‌های فصل مانند اسکی از تفریحات رایج این منطقه هستند. در آخر پیشنهاد می‌کنیم غذاهای باکیفیت و خوشمزه اینجا را امتحان کنید. جشنواره موسیقی گورتن هم، هر سال در اواسط ماه جولای برگزار می‌شود. این کوه به راحتی با قطار، اتوبوس و تراموا قابل دسترس است.

جاذبه های گردشگری برن سوئیس

۱۰. کاخ فدرال | Bundeshaus

ساختمان مجلس برن به سبک رنسانسی ساخته شده است. بلوک مرکزی گنبدی شکل، دو عدد از تالارهای مجلس سوئیس، مکان نشست‌های شورای ملی و شورای دولت‌ها را در خود جای داده است. در جناح شرقی و غربی آژانس‌های فدرال مختلف و کتابخانه فدرال قرار دارند. کل این فضا برای بازدید عموم باز است؛ البته در زمان‌هایی که جلسات پارلمانی در حال برگزاری هستند دسترسی امکان‌پذیر نیست. میدان فدرال مکان برپایی بازار جذاب گل و گیاه است که در صبح سه شنبه و شنبه‌ها برقرار می‌شود. دور تا دور میدان پر از کافه، مغازه و ساختمان‌های سبک رنسانسی و همچنین موزه اسکناس است. میدان تئاتر در شرق میدان فدرال، جایی است که هتل دو موزیک (Hôtel de Musique)، تالار اجتماعات و کنسرت و کتابخانه دانشگاهی و شهری را پیدا می‌کنید.

 

از آنجا که زوریخ، بزرگ‌ترین شهر سوئیس را به‌عنوان قطب اقتصادی و فرهنگی این کشور و یکی از مراکز مهم مالی و صنعتی اروپا می‌دانند، گاهی فراموش می‌شود که این شهر پر از زیبایی‌های گردشگری نیز هست. جاذبه‌های زیادی ازجمله: انواع موزه‌ها، بافت قدیمی و حفاظت شده‌ی شهر در کنار بناهای رنسانسی و قرون وسطایی در دل زوریخ قرار گرفته است. زیبایی‌ها و دیدنی‌های بی‌شمار زوریخ، هنردوستان را تا هفته‌ها بعد از بازگشت از تور سوئیس سرحال نگاه خواهد داشت.

سنت تفکر لیبرال و جامعه‌ی روشن‌فکری زوریخ منجر به جذب شخصیت‌های برجسته‌ای در طول تاریخ شده است، کسانی چون گئورگ بوشنر (Georg Büchner)، ولادیمیر لنین (Vladimir Lenin)، جیمز جویس (James Joyce)، کارل گوستاو یونگ (C. G. Jung) و توماس مان (Thomas Mann) و این سنت تا امروز نیز ادامه یافته است. گرچه اکنون زوریخ با فعالیت‌های صنعتی و کسب‌وکار در آمیخته است، اما هنوز یکی از زیباترین شهرهای سوئیس برای بازدید و گشت‌وگذار به شمار می‌رود.

 

۱. شهر قدیمی زوریخ | Old Town

بین خیابان بان‌هوف (Bahnhof) و حاشیه‌ی سمت چپ رود لیمات (Limmat)، نیمه‌ی غربی شهر قدیمی زوریخ را خواهید دید که رومیان در آن پایگاه مستحکم خود را بنا کرده‌اند؛ همان چیزی که امروزه لیندن‌هوفِ (Lindenhof) آرام و پوشیده از درختان را تشکیل می‌دهد. از تراسِ آن، نمای زیبایی از شهر قدیمی خواهید دید. در شرقی‌ترین بخش آن، در امتداد رودخانه، ردیف خیابان‌های قدیمی و جذاب را خواهید یافت. اگر به سمت خیابان مونسترگاسه (Münstergasse) روی بگردانید، به کوچه‌ی ناپف (Napfgasse) می‌رسید و در کنار آن، «برجِ برون» که دفتر مرکزی تبادلات مالی لومبارد در قرون ۱۴ و ۱۵ بوده است را خواهید دید. خانه‌ی ناپف (Haus zum Napf)، در شماره ۶، دارای دکور داخلی زیبا و اتاق‌هایی است که به سبک رنسانس چیده شده‌اند.

در شماره ۱۷ و کوچه اشپیگل‌ (Spiegelgasse) ، خانه‌ای می‌بینید که لنین در سال ۱۹۱۷ در آن زندگی ‌می‌کرده است. در همین خیابان و پشت یکی از میزهای کافه‌ی ولتیر (Voltaire) بود که هانس آرپ (Hans Arp) و تریستان تزارا (Tristan Tzara) در سال ۱۹۱۶ جنبش دادا را پایه‌گذاری کردند. کوچه اشپیگل از سمت شرق به نویمارکت (Neumarkt) می‌رسد، جایی که در آن خانه‌ی انجمن کفاشان را خواهید یافت که امروزه به سالن تئاتر بدل شده است و نیز «خانه‌ی اسناد» که قدمت آن به قرون وسطی باز می‌گردد و نشان می‌دهد که سبک‌های تزئینی و دکوراسیون داخلی به مرور قرن‌ها چه تغییراتی یافته‌اند. قدمی به داخل بگذارید تا حیاط این بنا و زوریخِ سال ۱۸۰۰ را ببینید. نمای داخلی با سقف و دیوارهای نقاشی شده‌ی آن از قرن ۱۷ و به همان صورت حفظ شده است. در این محله می‌توانید عتیقه‌فروشی‌ها، بوتیک‌های قدیمی و هم‌چنین کافه و رستوران‌های زیبایی را ببینید.

جاذبه های سویس، زوریخ

۲. موزه هنر‌های زیبا زوریخ | Museum of Fine Arts

یکی از برترین موزه‌های هنر زیبا‌ی اروپا، خانه‌ی هنر زوریخ است که توسط «انجمن هنر زوریخ» اداره می‌شود و سابقه‌ی آن به انجمن هنرمندان باز می‌گردد؛ انجمنی که در سال ۱۷۸۷ پایه‌گذاری شد. در حالی که این مکان دارای کلکسیون‌های عظیمی از آثار هنرمندان متعدد است، با این حال تأکید موزه همواره بر باکیفیت‌ترین آثار هر هنرمند با بیش‌ترین مبلغ بوده است. خانه هنر به طور خاص در زمینه‌ی مکاتب امپرسیونیسم، پست‌امپرسیونیسم و هنر مدرن فعالیت می‌کند. آغاز به کار این موزه با آثار پیشتازان هنر و امپرسیونیست‌های اولیه چون «دلاکروا»، «کورو»، «کوربه» و «مانه» بوده است. دو اثر از زیباترین آثار نیلوفر آبی در مرکز نمایشگاه مونه قرار دارد. «سزان» و «ونگوگ» نیز با آثاری از اواخر عمرشان در این موزه حضور دارند؛ به خصوص اثری که ونگوگ در روزهای آخر زندگی‌اش خلق کرده است. یک اتاق کامل نیز به آثار رؤیایی و مشهور «مارک شاگال» اختصاص یافته است.

آثار مهمی از «میرو»، «ماکس ارنست»، «مگریت» و «سالوادور دالی» نیز به نمایش هنرمندان سورئالیست پرداخته است و «ماتیس» هم به‌عنوان مجسمه‌ساز و هم به‌عنوان نقاش در این موزه معرفی شده است. همان‌طور که انتظار می‌رود، کارهای فراوانی نیز از مکتب دادا مشاهده می‌شود، مکتبی که درست همین‌جا در زوریخ متولد شد. در اینجا نیز باز تأکید بر آثار مهم و تاثیرگذار است، ازجمله چشم‌انداز فوق‌العاده زیبای تابلوی «تعمید مسیح» اثر دومنیکینو که نقطه عطفی در هنر نقاشی منظره به شمار می‌رود. به دست آوردن آثار هنرمندان زنده نیز برای گردانندگان این موزه از اهمیت زیادی برخوردار است و شاهد این مدعا، اینکه در طبقه‌ی همکف، نمایشگاه‌های متعددی از مجسمه‌های معاصر را خواهید دید.

جاذبه های سویس، زوریخ

۳. موزه‌ی ملی سوئیس | Swiss National Museum

یک ساختمان قلعه‌مانند، با جلوه‌ی نئوگوتیک، موزه‌ای را در خود جای داده است که تاریخ و فرهنگ کل سوئیس را می‌توان در آن یافت. این موزه تا به امروز مهم‌ترین کلکسیون آثار فرهنگی و تاریخی سوئیس بوده است؛ از این میان بیش از ۸۲۰ هزار اثر، موضوعات مختلفی از دوره‌ی پیشاتاریخ تا قرن بیستم را شامل می‌شوند. مجموعه‌های باستان‌شناسی، با سازه‌هایی از ۱۰۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح تا ۸۰۰ بعد از میلاد که در سوئیس کشف شده‌اند، در زمره‌ی زیباترین آثار باستانی اروپا می‌باشند. کل مجموعه‌ها؛ آثاری از طلاجات و نقره‌جات، منسوجات، پوشاک، فلزات، جواهرات، ساعت‌های مچی و دیواری، ابزارآلات علمی، زندگی روستایی، کالسکه و سورتمه، آلات موسیقی، صنایع دستی و عتیقه‌جات صنعتی را پوشش می‌دهد. نقاشی‌های دیواری قرون وسطایی و مجموعه‌ی شیشه‌های رنگی قدیمی از موارد جالب توجه این موزه است.

ویترین‌ها دارای چهار تِم مختلف‌اند: ۱) کوچ‌نشینی و یکجانشینی اولیه، ۲)مذاهب و تاریخ روشنفکری، ۳) تاریخ سیاسی و ۴) رشد اقتصادی سوئیس. گالری مجموعه‌ها، بالغ بر ۲۰ ویترین از صنایع دستی سوئیس را به نمایش گذاشته است. مجموعه‌ای از اتاق‌های بازسازی شده‌ی دوره‌های مختلف که از ویژگی‌های مشهور این موزه به شمار می‌روند، تحول دکوراسیون و لوازم خانگی را طی قرون مختلف و همراه با تحول فضاهای زندگی و تغییر سلایق و علایق، به نمایش گذاشته است. لوازم خانگی سوئیسی متعلق به قرن بیستم نیز برای تأکید بر تقابل آن با دوره‌های قدیم، در این مکان وجود دارد.

جاذبه های سویس، زوریخ

۴. خیابان بانهوف | Bahnhofstrasse

«خیابان بانهف» اصلی‌ترین و پر رفت و آمدترین خیابان زوریخ به حساب می‌آید که از ایستگاه اصلی متروی شهر (بانهوف) تا میدان بورکلی (Bürkliplatz) ادامه یافته است. این خیابان ۱۲۰۰ متری، یکی از جذاب‌ترین مکان‌های خرید در اروپا به شمار می‌رود که فواره‌ها، هنر خیابانی، درختان و بناهای متمایز و زیبا، روح تازه‌ای به آن بخشیده‌اند. گرچه خیلی از فروشگاه‌هایی که در این ردیف دیده می‌شود، مملو از لباس‌های گران‌قیمت، مد روز، جواهرات و سایر کالاهای لوکس هستند، اما ویترین‌هایی که به دقت تزئین شده و خود بناهای این خیابان، موجب شده است تا خیابان بانهوف به مکان مشهور و جذابی برای همه‌ی اقشار تبدیل شود. بخش میانی خیابان در سال ۱۸۶۷ و با پر کردن یک خندق قدیمی، به نام گودال قورباغه‌ها (Fröschengraben) ساخته شده است. در میان بناهای جالب، چندین بنا وجود دارد که متعلق به قرن بیستم‌اند، ازجمله «ساختمان وبر» که در سال ۱۹۱۲ و ۱۹۲۸ بازسازی شد و مجموعه فروشگاه یِلمولی (Jelmoli) در کوچه‌ی زایدن (Seidengasse)  اول که در اصل با اسکلتی از آهن ساخته شده بود.

در زیرزمین شماره ۳۱ خیابان بانهوف، موزه‌ی بِیِرزوریخ (Uhrenmuseum Beyer Zürich) واقع شده است که کلکسیون عظیمی از ساعت‌های مچی و دیواری، ساعت‌های خورشیدی، نفتی و آبی تا ساعت‌های سوئیسی با چرخ دنده‌های چوبی و ساعت‌های پاندولی نورنبرگ را به نمایش گذاشته است. در بخش پایینی خیابان بانهوف، میدان پاراده (Paradeplatz) قرار دارد، همراه با بنای مجلل دفتر مرکزی کرِدیت سوئیس متعلق به سال ۱۸۷۶ و هتل سَووی بورن‌ویله که در سال ۱۸۳۸ بنا شده و در ۱۹۷۸ بازسازی شد. در قرن هجدهم، میدان پاراده، یک بازار فروش احشام بود که بعدها به‌عنوان محوطه‌ی رژه به کار می‌رفت.

جاذبه های سویس، زوریخ

۵. کلیسای زنان | Fraumünster

این واژه را اغلب با کلیسای بانوی ما (Church of Our Lady) اشتباه می‌گیرند، اما نام این کلیسای پروتستانی در اصل به معنای کلیسای زنان است که اشاره به صومعه‌ای دارد که در سال ۸۵۳ در این مکان برای زنان اشراف اروپایی ساخته شد؛ این بنا را امپراتور «لودویگ» (Ludwig) برای دخترش «هیلدگارد» (Hildegard) برپا کرد. تا قرون وسطی، سرپرست صومعه همان حاکم شهر بود. کلیسا یک باسیلیکای ستون‌دار با سه راهرو و یک سالن اصلی به سبک گوتیک است که از قرن ۱۳ تا ۱۵ ساخته شده، در اتاقک زیرین کلیسا می‌توانید بقایای سردابه‌ای متعلق به صومعه قرن نهم را ببینید.

گرچه خود کلیسا ارزش دیدن دارد، اما آن چیزی که این کلیسا را به مشهورترین جاذبه‌ی توریستی زوریخ تبدیل کرده است، مجموعه‌ی زیبایی از پنج پنجره با شیشه‌های رنگی است که در صدرنشین کلیسا، توسط «مارک شاگال»، در سال ۱۹۷۰ تعبیه شده است. این پنجره‌های خوش‌رنگ، از چپ به راست، عروج الیاس به بهشت، یعقوب، صحنه‌هایی از زندگی مسیح، یک فرشته در حال دمیدن در صور و موسی را نشان می‌دهند. تزئینات گل رز به کار رفته در بازوییِ جنوبی نیز اثر مارک شاگال است. در بازویی شمالی، پنجره‌ی نقاشی شده‌ی دیگری دیده می‌شود، با تصویر بهشت آسمانی که توسط «آگوستو جاکومِتی» در دهه ۱۹۴۰ ساخته شد. خود صومعه در سال ۱۸۹۸ تخریب شد تا راهی به سمت تالار شهر باز شود، اما بقایای راهروی سرپوشیده به سبک رومانسک و گوتیک، با نقاشی‌هایی از بودمر (Bodmer)، هنوز افسانه‌ی پیدایش این صومعه و قدیسان شهر، فلیکس و رِگولا را به نمایش می‌گذارند.