شرایط سرمایه‌گذاری در استرالیا

شرایط سرمایه‌گذاری در استرالیا چندان پیچیده نیست. اگر بیزینسی دارید که حداقل ۲ سال از عمر آن گذشته است ، فروش ننسبتاً مناسبی در چند سال اخیر داشته‌اید و دارایی‌هایتان بالاتر از ۴ میلیارد تومان است، احتمالاً واجد شرایط برای سرمایه‌گذاری استرالیا هستید.

اگر به دنبال ایجاد شرایطی برای آینده هستید، می‌خواهید در استرالیا زندگی کنید و فرزندانتان را به محیطی پیشرفته و جهانی متصل کنید، استفاده از گزینه سرمایه‌گذاری در استرالیا می‌تواند جزو گزینه‌های بسیار خوب و مطمئن برای شما باشد.

استرالیا محیطی امن، راحت و بدون ریسک را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده است. هرساله افراد بسیار زیادی از سرتاسر دنیا برای سرمایه گذاری در استرالیا وارد این کشور می‌شوند و علاوه بر راه‌اندازی بیزینس یا سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی استرالیا، اقامت این کشوررا نیز کسب می‌کنند.

کارآفرینان ایرانی از بین کشورهای جهان، استرالیا را به‌عنوان اولین مقصد سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرند و طبق آمار رسمی، استرالیا مقصد اول سرمایه‌گذاران ایرانی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش ویزاهای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی استرالیا راحت بودن دریافت این ویزا نسبت به کشورهای کانادا و آمریکا می‌باشد به صورتی که شما قبل از ورود به استرالیا هیچ مبلغی وارد این کشور نمی‌کنید.

ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا

ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا (مدل جدید) یک ویزای ۵ ساله است. با دریافت ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا شما ابتدا وارد استرالیا می‌شوید، سپس باید در طول مدت ویزای خود (۲ سال) کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید. از این ۲ سال کسب‌وکار فقط یک سال آن مهم‌تر است.

 

باید در آن یک سال مهم ۲ کارمند داشته باشید، ۳۰۰,۰۰۰$ هزار دلار فروش کنید و ۲۰۰,۰۰۰$ هزار دلار استرالیا پول وارد بیزینس خود بکنید. همین ۳ شرط کافی است تا بتوانید اقامت خود را دریافت کنید.

 

حتماً مطالب همین صفحه‌ را ادامه دهید. تمام جزئیات این ویزا برای شما شرح داده خواهد شد. مطالبی که شاید بسیاری از وب‌سایت‌ها برای شما مطرح نمی‌کنند و یا فقط به نکات مثبت اشاره می‌کنند.

 

سرمایه‌گذاری استرالیا و مزایای آن برای ایرانیان

زندگی در کشور پیشرفته و انگلیسی‌زبان

عدم انتقال سرمایه قبل از ورود به استرالیا برای ویزای کارآفرینی

عدم نیاز به نمره زبان انگلیسی در این ویزا

امکان اقدام برای اقامت دائم استرالیا ۲ سال بعد از ورود

امکان دریافت پاسپورت استرالیایی

تحصیلات رایگان فرزندان در کشور تراز اول

شرایط سرمایه‌گذاری به‌مراتب راحت‌تر از کشورهایی مثل کانادا و آمریکا

محدود نبودن به انتخاب بیزینس در استرالیا

سرمایه‌گذاری در استرالیا و معایب آن برای ایرانیان

وقتی مهاجرت می‌کنید، جایگاه قبلی خود را در کشورتان از دست می‌دهید و در عوض باید در کشوری جدید برای به‌دست‌آوردن جایگاه قبلی تلاش کنید.

اگر سطح زبان شما ضعیف باشد، ممکن است احساس کنید ابزار کافی برای موفقیت مثل کشور خودتان ندارید.

 

تبدیل و خرج از ریال به دلار اوایل کار کمی برای شما از لحاظ مالی و بیشتر از لحاظ روحی سنگین است. کمی به خودتان زمان بدهید به‌محض شروع درآمد دلاری همه چیز برای شما شیرین می‌شود.

دلتنگی عضوی جدانشدنی از پروسه مهاجرت است. هرچقدر زودتر با محیط جدید سازگار شوید، زودتر به حس منفی دلتنگی پایان می‌دهید.

دور بودن استرالیا از ایران. خب کانادا و آمریکا هم دور هستند. چاره‌ای نیست. استرالیا کشور بسیار خوبی است و ارزشش را دارد.

 

چالش راه‌اندازی کسب‌وکار در کشور جدید. این هم صحیح است، اما با آگاهی و رویکرد صحیح به‌راحتی قابل‌حل بوده و حتی می‌تواند فرصت‌های بسیار زیادی برای شما ایجاد کند.

 

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در استرالیا به طور خلاصه 

ویزای راه‌اندازی کسب و کار (روش مرسوم)

 

ویزای کارآفرینی که ۹۵ درصد افراد از این روش اقدام می‌کنند .

 

در این روش باید ثابت کنید که در ایران در ۲ سال گذشته کسب‌وکاری داشته‌اید که حداقل سالی ۱ تا ۱.۵ میلیارد تومان فروش داشته‌است (۲ سال کافی است). دارایی شما و همسرتان نیز باید حداقل حدود ۴ میلیارد تومان باشد. خوشبختانه نمره زبان موردنیاز نیست.

 

در روش سرمایه‌گذاری ۲۰۰,۰۰۰$ هزاردلاری شما ابتدا ویزای ۵ ساله دریافت می‌کنید و به استرالیا می‌روید و بعد از ثبت شرکت در استرالیا و راه‌اندازی بیزینس ۲۰۰,۰۰۰$ هزار دلاری برای مدت یک سال ۲ کارمند استخدام می‌کنید و در همان سال ۳۰۰,۰۰۰$ هزار دلار نیز باید فروش داشته باشید. این‌ها که انجام شد برای دریافت اقامت دائم اقدام می‌کنید.

 

موقع درخواست اقامت دائم باید ۲ سال از شروع بیزینس شما (و سه سال از شروع ویزا) گذشته باشد. شما باید در طول ۲ سال کسب‌وکار، حداقل ۱۲ ماه در استرالیا باشید. البته ممکن است بسته به شهر موردنظر شما ۲۰۰,۰۰۰$ هزار دلار بیشتر نیاز نباشد. برای مثال شهر ملبورن ۲۰۰,۰۰۰$ هزاردلاری است و شهر سیدنی ۵۰۰,۰۰۰$ هزار دلار. این پول داخل کسب‌وکار خودتان خواهد بود.

 

ویزای ۲.۵ میلیون دلاری

 

شرایط ویزای ۲.۵ میلیون دلاریبرای اخذ ویزای ۲.۵ میلیون دلاری باید کمتر از ۵۵ سال سن داشته باشید، یک سال از ۵ سال گذشته را باید یا مالکیت و مدیریت حداقل ۲.۵$ میلیون دلار سرمایه را در کشور خودتان داشته باشید و یا مدیریت یک بیزینس فعال داشته باشید که حداقل ۱۰ درصد سهام آن برای شما باشد. خوشبختانه داشتن نمره زبان در این ویزا الزامی نمی‌باشد.

 

در جدول امتیازبندی ویزای سرمایه گذاری استرالیا باید حداقل ۶۵ امتیاز داشته باشید.

 

 مدت‌زمان دریافت این ویزامدت‌زمان دریافت این ویزا حدود ۲ سال می‌باشد.

 

شرایط تبدیل ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا به اقامت دائم:

 

بعد از ورود به استرالیا با ویزای ۵ ساله ۲.۵$ میلیون دلاری، شما باید در طول ۵ سال حداقل ۲ سال در استرالیا حضور داشته باشید. بعد از ۵ سال می‌توانید اقامت دائم استرالیا را دریافت کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ویزای ۲.۵ میلیون دلاری استرالیا مراجعه کنید.

 

ویزای ۵ میلیون دلاری

 

شرایط ویزای سرمایه‌گذاری ۵$ میلیون دلاری:

 

برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری ۵$ میلیون دلاری باید بتوانید این مبلغ را به مدت ۵ سال سرمایه‌گذاری کنید. خوشبختانه داشتن نمره زبان در این ویزا الزامی نمی‌باشد.

 

زمان دریافت این ویزامدت‌زمان دریافت این ویزا حدود ۲ سال است. مدت‌زمان اخذ ویزای کارآفرینی استرالیا حدود ۱ تا ۲ سال می‌باشد.

 

شرایط تبدیل ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا به اقامت دائم:

 

بعد از ورود به استرالیا با ویزای سرمایه‌گذاری ۵ ساله ۵$ میلیون دلاری باید در طول ۵ سال حداقل ۴۰ روز در استرالیا باشید. بعد از مدت ۵ سال می‌توانید اقامت استرالیا را دریافت کنید.

 

ویزای ۱۵ میلیون دلاری

 

شرایط ویزای ۱۵ میلیون دلاری – این ویزا دیگر وجود ندارد.

 

برای اخذ ویزای سرمایه‌ گذاری ۱۵ میلیون دلاری باید بتوانید این مبلغ را پرداخت کنید و بعد از ۱ سال باز پس بگیرید.

خوشبختانه داشتن نمره زبان در این ویزا الزامی نمی‌باشد.

 

مدت‌زمان دریافت این ویزا:

 

مدت‌زمان دریافت این ویزا حدود ۲ سال می‌باشد.

 

شرایط تبدیل ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا به اقامت دائم استرالیا:

 

با ویزای ۱۵$ میلیون دلاری یکساله سرمایه‌گذاری استرالیا، نیازی به حضور در استرالیا ندارید. بعد از مدت ۱ سال می‌توانید اقامت دائم استرالیا را دریافت کنید.

 

ویزای ۱۳۲

 

شرایط ویزای ۱۳۲ استرالیا:

باید کمتر از ۵۵ سال سن داشته باشید، مالک کسب‌وکاری باشید، میزان فروش شما در کسب‌وکارتان سالی حداقل 9 میلیارد تومان (۲ سال از ۴ سال گذشته) باشد و حداقل ۴.۵ میلیارد تومان سرمایه داشته باشید.

 

خوشبختانه داشتن نمره زبان در این ویزا الزامی نمی‌باشد. با دریافت این ویزا اقامت دائم خود را می‌گیرید اما تعهد می‌دهید که بیزینسی در استرالیا راه‌اندازی کنید و حداقل ۱.۵$ میلیون دلار سرمایه وارد بیزینس خود کنید.

 

 مدت‌زمان دریافت این ویزا:

 

مدت‌زمان دریافت این ویزا حدود ۲ سال می‌باشد.

 

این ویزا از همان ابتدای اقامت، دائمی است و نیازی به تبدیل ندارد. البته دولت بعد ۲۴ یا ۳۶ ماه، بازدیدی از بیزینس شما خواهد‌داشت تا مطمئن شود شما به تعهدات خود عمل کرده‌اید.

 

ویزای استارت آپ و ایده

 

شرایط لازم برای دریافت ویزای استارت آپ استرالیا:

 

سن حداکثر ۵۵ سال باشد.

 

نمره آیلتس حداقل ۶ باشد.

 

حداقل ۲۰۰$ هزار دلار بابت گسترش ایده خود، از شرکتی در استرالیا فاند دریافت کنید.

 

حداقل ۱۰ درصد مبلغ باید در ۱۲ ماه اول فعالیت به شخص متقاضی داده شود.

 

حداقل ۳۰ درصد از سهام شرکت کارآفرین باید به نام شخص متقاضی باشد.

 

باید برای طرح خود بیزینس‌پلن دقیقی ارائه دهید.

 

ویزا برای افرادی است که می‌خواهند با یک ایدهٔ نو و بدیع از شرکتی حداقل 200.000$ دلار استرالیا بورسیه دریافت کنند تا روی تجاری‌سازی یک محصول و سرویس در استرالیا فعالیت کنند و یا روی گسترش یک بیزینس کار کنند.

به‌طورکلی مشخص است که ایده فوق در چه زمینه‌هایی باید باشد و در چه زمینه‌هایی قابل‌قبول نیست.

 

5  شرط لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذاری استرالیا

 

۱- برای اخذ ویزای سرمایه گذاری استرالیا از نوع کارآفرینی سن شما باید کمتر از ۵۵ سال باشد. البته اگر سن شما بالاتر است ممکن است بتوان از استثناهایی برای شما استفاده کرد.

۲- باید کسب‌وکاری داشته باشید که از ۲ سال از عمر آن گذشته باشد. این کسب‌وکار می‌تواند ۳۰ درصد از سهام یک شرکت باشد. می‌تواند پروانه فعالیت، پروانه مطب و یا جواز ساخت و یا هرگونه مدرکی که بتوان کسب‌وکار شما را از طریق آن ثابت کرد.

۳- اموال و دارایی‌های شما و همسرتان باید دست‌کم ۴ میلیارد تومان باشد. دارایی باید از ۲ سال گذشته به نام شما شده باشد.

۴- شما باید در ۲ سال از ۴ سال گذشته فروش حدود ۱ تا ۱.۵ میلیارد تومان فروش کرده باشید.

۵- باید ۶۵ امتیاز داشته باشید. ممکن است اگر امتیاز شما کسری داشته باشد نیاز باشد که میزان دارایی خود را بیشتر کنید تا امتیاز شما پوشش داده شود.

 

هزینه‌های ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا

 

۱- هزینه‌های ویزا برای نفر اصلی 6085 دلار

    برای افراد بالای ۱۸ سال هر نفر 3045 دلار

    برای افراد زیر ۱۸ سال 1520 دلار

 

۲- هزینه‌های کارشناسی و ارزیابی املاک و ترجمه و تهیه طرح تجاری که بستگی به میزان اموال و نوع مدارک دارد.

 

۳- هزینه‌های وکالت پرونده با وکیل

۴- هزینه های وکیل

 

زمان دریافت ویزا برای سرمایه‌گذاری در استرالیا

 

در حال حاضر مدت‌زمان دریافت ویزا برای سرمایه‌گذاری در استرالیا حدود ۲ سال می‌باشد. اگر بخواهیم به‌صورت تفکیکی این زمان را بررسی کنیم. ابتدا حدود ۱ ماه آماده‌سازی مدارک را خواهید داشت. سپس باید برای دریافت دعوت‌نامه اقدام کنیم که آن هم حدود ۱ ماه زمان نیاز خواهد داشت. بعد از دریافت دعوت‌نامه حدود ۲ سال تا دریافت ویزا باید صبر کنید. ممکن است این زمان کمی کم‌وزیاد شود که در کل از کنترل ما و شما خارج بوده و همه در کنترل اداره مهاجرت می‌باشد.

 

جدول امتیازبندی ویزای سرمایه گذاری استرالیا

سن

۱۸ تا ۲۴ سال

۲۵ تا ۳۲ سال

۳۳ تا ۳۹ سال

۴۰ تا ۴۴ سال

۴۵ تا ۵۴ سال

۲۰ امتیاز

۳۰ امتیاز

۲۵ امتیاز

۲۰ امتیاز

۱۵ امتیاز

زبان انگلیسی
زبان نمره ۴.۵ الزامی است که اگر نداشته باشید به جای آن نفر اصلی ۱۰ هزار دلار و نفرات همراه بالای ۱۸ سال هر مدام ۵ هزار دلار دریافت می کنید.

آیلتس ۵ جنرال یا معادل

آیلتس ۷ جنرال یا معادل

۵ امتیاز

۱۰ امتیاز

مدرک تحصیلی

لیسانس در اکثر رشته ها

فوق دیپلم یا معادل

۱۰ امتیاز

۵ امتیاز

سابقه بیزینسی در یک یا دو بیزینس

۴ سال از ۵ سال گذشته

۷ سال از ۸ سال گذشته

۱۰ امتیاز

۱۵ امتیاز

میزان دارایی شما و همسرتان (با دلار بانک مرکزی حساب می شود)

حداقل ۱,۲۵۰,۰۰۰$ دلار استرالیا در هر یک از ۲ سال گذشته

حداقل ۱,۷۵۰,۰۰۰$ دلار استرالیا در هر یک از ۲ سال گذشته

حداقل ۲,۲۵۰,۰۰۰$ دلار استرالیا در هر یک از ۲ سال گذشته

حداقل ۲,۷۵۰,۰۰۰$ دلار استرالیا در هر یک از ۲ سال گذشته

۵ امتیاز

۱۵ امتیاز

۲۵ امتیاز

۳۵ امتیاز

فروش شما در چهار سال گذشته (با دلاربانک مرکزی حساب می شود)

حداقل ۷۵۰,۰۰۰$ دلار استرالیا در حداقل ۲ سال از ۴ سال گذشته

حداقل ۱.۲۵۰.۰۰۰$ دلار استرالیا در حداقل ۲ سال از ۴ سال گذشته

حداقل ۱.۷۵۰.۰۰۰$ دلار استرالیا در حداقل ۲ سال از ۴ سال گذشته

حداقل ۲.۲۵۰.۰۰۰$ دلار استرالیا در حداقل ۲ سال از ۴ سال گذشته

۵ امتیاز

۱۵ امتیاز

۲۵ امتیاز

۳۵ امتیاز

نوآوری بیزینسی

ثبت اختراع

نام تجاری ثبت شده

قرارداد همکاری با شرکت های دیگر

صادرات کالا

رشد سریع بیزینس

دریافت فاند از دولت یا شرکت ها

۱۵ امتیاز

۱۰ امتیاز

۵ امتیاز

۱۵ امتیاز

۱۰ امتیاز

۱۰ امتیاز

 

 

سؤالات متداول درباره سرمایه‌گذاری در استرالیا

 

میزان سرمایه‌گذاری در استرالیا چقدر است؟

برای راه‌اندازی بیزینس و سرمایه‌گذاری در استرالیا حداقل ۲۰۰,۰۰۰$ هزار دلار استرالیا نیاز دارید.

بهترین روش سرمایه‌گذاری در استرالیا چیست؟

روش کارآفرینی بهترین روش است. حداقل سرمایه را نیاز دارد معادل ۲۰۰,۰۰۰$ هزار دلار استرالیا.

ارزان‌ترین روش سرمایه‌گذاری در استرالیا چیست؟ 

روش کارآفرینی. شما نیاز به ۲۰۰ هزار دلار سرمایه دارید.

سود سرمایه‌گذاری در استرالیا چقدر است؟

سود در واقع سودی است که بیزینس شما به دست می‌آورد.

من صاحب کسب‌وکار نیستم. آیا می‌توانم با ویزای سرمایه‌گذاری ۲۰۰,۰۰۰$ هزاردلاری وارد استرالیا شوم؟

خیر. برای ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا در حالت کارآفرینی نیاز به انتقال ۲۰۰,۰۰۰ هزار دلار پول برای راه‌اندازی کسب‌وکار است.

آیا می‌توانم با خرید ملک در استرالیا صاحب اقامت شوم؟

خیر. این امکان‌پذیر نیست.

آیا می‌توانم سرمایه‌گذاری در بورس استرالیا داشته باشم؟

خیر. سرمایه‌گذاری شما باید فعال باشد.

آیا می‌توانم با ثبت شرکت در استرالیا ویزای استرالیا را کسب کنم؟

خیر. شما اگر صاحب کسب‌وکاری هستید، باید ابتدا ویزای سرمایه‌گذاری را دریافت کنید.

آیا می‌توانم از طریق خرید اوراق سرمایه‌گذاری در استرالیا را انجام دهم و ویزا بگیرم؟

خیر. مراقب باشید تا در دام کلاهبرداران مهاجرتی گرفتار نشوید.

مدت‌زمان برای انجام امور سرمایه‌گذاری در استرالیا چقدر است؟

از زمان شروع تا دریافت ویزا حدود ۲ سال زمان نیاز است. بعد از دریافت ویزا به استرالیا می‌روید و سرمایه‌گذاری را شروع می‌کنید.

آیا لازم است قبل از ورود به استرالیا پولی را به استرالیا انتقال دهم؟

درروش کارآفرینی ۲۰۰,۰۰۰$ هزاردلاری خیر. شما اول به استرالیا رفته و سپس پول را در بیزینس خود وارد می‌کنید.

ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا و پیداکردن شهر مناسب

این مقاله کاملاً به‌روز است. اکثر افراد تا همین اواخر، شهر ملبورن را برای اقامت انتخاب می‌کردند، اما اخیراً با توجه به سخت‌گیری‌های بیشتری که ملبورن قرار داده است باید سراغ گزینه‌های رفت.

برای انتخاب شهر حتماً با ما در ارتباط باشید. شهرهای استرالیا معمولاً هر کدام الزامات متفاوتی از سمت اداره مهاجرت اعلام می‌کنند. برای مثال اداره مهاجرت تمرکز الزامات خود را روی ۲۰۰,۰۰۰$ هزار دلار انتقال پول، ۳۰۰,۰۰۰$ هزار دلار فروش و ۲ کارمند گذاشته است. ممکن است شهرها همین الزامات را بخواهند یا الزامات را کمی بیشتر کنند.

برای مثال در زیر خلاصه‌ای از الزامات هر شهر برای شما قرار داده‌ایم، البته این الزامات ممکن است هر لحظه تغییر کند. اما نکته‌ای که وجود دارد است که الزامات هر شهر می‌تواند متفاوت از الزامات اداره مهاجرت باشد.

الزامات اداره مهاجرت برای سرمایه‌گذاری در استرالیا

میزان پول انتقالی از ایران برای سرمایه‌گذاری در بیزینس: ۲۰۰,۰۰۰$ هزار دلار
میزان فروش در سال دوم بیزینس: ۳۰۰,۰۰۰$ هزار دلار
تعداد کارمند برای ۱۲ ماه: ۲ کارمند
نمره زبان: ۴.۵ که اگر نداشتید می‌توانید به جای آن هزینه پرداخت کنید. نفر اصلی حدود ۱۰,۰۰۰$ هزار دلار و افراد همراه بالای ۱۸ سال حدود ۵۰۰۰$ هزار دلار

الزامات ملبورن (Melbourn) برای سرمایه‌گذاری در استرالیا

تمامی الزامات اداره مهاجرت که بالاتر اشاره شد به علاوه موارد زیر:

نمره زبان ۵ در هر مهارت الزامی است.
نوآوری در محصول و یا خدمات باید ثابت شود که روی این سخت‌گیری وجود دارد.

الزامات آدلاید (Adelaide) برای سرمایه‌گذاری در استرالیا

تمامی الزامات اداره مهاجرت که بالاتر اشاره شد به علاوه موارد زیر:

دارایی داخل بیزینس: 300.000$ هزار دلار

کارمند: 3 نفر در یک سال

الزامات سیدنی (Sydney) برای سرمایه‌گذاری در استرالیا

دارایی داخل بیزینس: ۵۰۰,۰۰۰$ هزار دلار برای سیدنی و برای شهرهای اطراف ۳۰۰,۰۰۰$ هزار دلار
کارمند: ۲ نفر در یک سال
فروش: ۳۰۰,۰۰۰$ هزار دلار در یک سال

الزامات کوییننزلند (Queensland) برای سرمایه‌گذاری در استرالیا:‌

دارایی داخل بیزینس: ۲۰۰,۰۰۰$ هزار دلار
کارمند: ۲ نفر در یک سال
فروش: ۳۰۰,۰۰۰$ هزار دلار در یک سال

الزامات پرت (Perth) برای سرمایه‌گذاری در استرالیا:‌

تمامی الزامات اداره مهاجرت که بالاتر اشاره شد.

سرمایه‌گذاری در استرالیا و زمان ثبت شرکت

مادامی‌که شما در صف گرفتن ویزا هستید، نمی­‌توانید ثبت شرکت انجام دهید و باید صبر کنید بعد از صادر شدن ویزا ثبت شرکت در استرالیا انجام دهید و کسب‌وکار خود را شروع کنید. به‌محض اینکه ویزای شما صادر شد، می‌توانید به استرالیا مهاجرت کنید و همان روز اول هم می‌توانید شرکت ثبت کنید. ثبت شرکت کار بسیار ساده و راحتی است آن را برای خود خیلی بزرگ نکنید. شما با مبلغ حدود ۵۵۰$ دلارقانونی و نهایتاً ۵۰۰$ دلار دستمزد می‌توانید شرکت خود را به‌صورت رسمی ثبت کنید و فعالیت کسب‌وکار خودتان را آغاز کنید.

سرمایه‌گذاری در استرلیا و باز کردن حساب بانکی 

بعضی از افراد برای باز کردن حساب بانکی خیلی عجله می‌کنند. اگر بخواهیم خیلی ساده و شفاف بگوییم تا زمانی که ویزای شما صادر نشود، نمی‌توانید حساب بانکی باز کنید؛ وقتی ویزا صادر شد می‌توانید به صورت آنلاین حساب بانکی خودتان را باز کنید. برای باز کردن حساب، مدارک شناسایی و شماره ویزای خود را استفاده می‌کنید و به‌صورت آنلاین حساب بانکی در استرالیا افتتاح می‌کنید. البته تا قبل از رفتن به استرالیا محدودیت‌هایی دارید از قبیل اینکه نمی‌توانید کارت‌ بانکی بگیرید و علت آن هم طبیعی است چون باید داخل استرالیا باشید تا کارت را تحویل بدهند. اما حتی اگر حساب بانکی خودتان را آنلاین باز کنید، می‌توانید قبل از رفتن به استرالیا به آن پول انتقال دهید. به‌ محض رسیدن به استرالیا نیز می‌توانید به بانک مراجعه کنید و کارت‌ بانکی خود را دریافت کنید.

زمان و نحوه انتقال پول با ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا

یکی از مزیت‌های دریافت اقامت استرالیا از طریق سرمایه‌گذاری این است که شما تا قبل آمدن به استرالیا هیچ پولی به این کشور انتقال نمی‌دهید. بعدازاین که ویزای ۵ ساله خود را دریافت کردید، به استرالیا رفته و سپس از طریق صرافی‌های مجاز مبلغ موردنظر را به‌صورت حواله سفید به‌حساب خودتان در استرالیا انتقال می‌دهید. پس بحث نحوه انتقال پول را با هم ببندیم؛ شما حساب بانکی‌تان را افتتاح می‌کنید و مبالغ را از طریق یک صراف ثبت شده در استرالیا (تا دلتان بخواهد وجود دارد، ما هم به شما معرفی می‌کنیم) به حساب بانکی خود در استرالیا انتقال می‌دهید (بسیار راحت و بدون دردسر).

اما در مورد زمان انتقال پول، فرض کنید امروز ویزای شما صادرشده است. از همین امروز حساب بانکی خود را که باز کنید می توانید مبالغ را انتقال دهید. اما توصیه ما به شما این است که ابتدا با وکیل و حسابدار مشورتی داشته باشید. نوع انتقال و اینکه در رسیدهای انتقال چه عنوانی نوشته شود را با وکیل و حسابدار خود چک کنید. اما برای هزینه‌های شخصی هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید مبالغ را انتقال دهید.

سرمایه‌گذاری در استرالیا و یادگیری یک تخصص قبل از مهاجرت

البته این موضوع شخصی و مبحثی بسیار باز و گسترده است و نمیتوان در چند جمله و به‌صورت خیلی دقیق درباره آن صحبت کرد و در کل بستگی به خود فرد دارد. برای مثال شما بعد از ورود به استرالیا می‌خواهید کسب‌وکار خودتان را شروع کنید اما می‌بینید مشکلاتی دارد و شرایطش خوب نیست و تصمیم می‌­گیرید کسب‌وکار خود را تغییر دهید یا حتی قصد کار کردن برای شخصی دیگر را دارید. بدون شک در اینجا داشتن بعضی تخصص‌ها می‌تواند خیلی به شما کمک کند تا سریع‌تر کار بگیرید.

به طور کلی برخلاف ایران، در استرالیا کار دستی بسیار گران است. پس اگر شخصی تخصص دستی بلد باشد می‌تواند به راحتی برای خودش منبع درآمدی ایجاد کند. البته برخی کارها مثل لوله‌کشی و برقکاری و … نیاز به گرفتن لایسنس دارند که البته چندان هم راحت نیست. اما برخی دیگر از کارها لایسنس نیاز ندارند.

سرمایه‌گذاری در استرالیا و هزینه‌های زندگی

میزان هزینه‌های زندگی در استرالیا بسته به ایالت آن متفاوت است. چون در ویزاهای کسب‌وکار اغلب خانواده‌ها دارای فرزند هم هستند، برای مثال هزینه‌های زندگی یک خانواده ۳ نفره بسته به ایالت بین ۴۰۰۰$ دلار یا اگر فرضاً زندگی در سیدنی باشد، هزینه‌ها ۵۰۰۰$ دلار است. هزینه تحصیل فرزندان در استرالیا با ویزای کسب‌وکار رایگان است.

هزینه‌های زندگی شما ممکن است با افراد دیگر فرق داشته باشد. پس خیلی به دنبال حساب کردن دقیق با تمام جزئیات هزینه‌هایتان نباشید و به صورت سرانگشتی بین ۴۰۰۰$ تا ۵۰۰۰$ هزار دلار را برای خودتان در نظر بگیرید. وقتی به استرالیا آمدید، بیشتر هزینه‌های شخصی‌ را مدیریت می‌کنید و عدد دقیق را برای خودتان تعیین می‌کنید.

اقامت استرالیا از طریق سرمایه‌گذاری و حق کار 

با داشتن ویزای کسب‌وکار شما و همسرتان در استرالیا حق کاردارید و می‌توانید برای دیگران کار کنید. ولی توجه داشته باشید که ویزای بیزینس استرالیا بعد از ۵ سال باید تبدیل به اقامت دائم شود و شرط آن‌ هم راه‌اندازی کسب‌وکار در استرالیا است. پس بهتر است اگر هم برای شخص دیگری کار می‌کنید حواستان باشد که غرق آن کار نشوید و کسب‌و‌کار خودتان را هر چه زودتر شروع کنید.

شروع سرمایه‌گذاری در استرالیا – راه‌اندازی یا خرید؟

شاید یکی از شایع‌ترین سؤالات افراد در مسیر سرمایه‌گذاری در استرالیا این است که کسب‌و‌کار را بخرم یا خودم ایجاد کنم؟ خب اگر از ما بپرسید می‌گوییم الویت با راه‌اندازی است. اما این نسخه را نمی‌توان برای همه پیچید. شاید برای شما که در حال خواندن این مطلب هستید خرید بهتر از راه انداری باشد. باید وقتی به استرالیا آمدید درباره این موضوع دقیق‌تر و با شناخت بیشتری تصمیم‌گیری کنید.

مهم‌­ترین مزیت راه‌اندازی کسب‌وکار این است که شما پولی برای خرید کسب‌وکاری که ارزشش را نمی‌دانید هزینه نمی­‌کنید. حتی در صورتی که کسب‌وکار شما خوب راه بیفتد، می‌توانید بعداً آن را بفروشید؛ اما به‌هرحال چالش‌های خودش را دارد مانند: آشنایی با قوانین، شروع کردن کسب‌وکار تا گرفتن مشتری و ایجاد گردش مالی.

مزیت خرید کسب‌وکار این است که سریع‌تر شما را به یک سری مشتری می‌­رساند و گردش‌مالیتان را سریع‌تر ایجاد می‌کند، اما به‌طورکلی بدی خرید کسب‌وکار این است که ممکن است سر شما کلاه برود. لذا استفاده از یک مشاور کارآزموده در این فرایند بسیار مهم به نظر می‌رسد.

مراحل خرید کسب‌وکار

ابتدا باید وارد استرالیا شوید و بعد با یک یا چندین بروکر یا همان ایجنت فروش کسب و کار صحبت کنید. توصیه ما این است که کسب‌وکارهای زیادی را ببینید، بعد هم‌زمان با یک مشاور کسب‌وکار ارتباط بگیرید. بعد از فیلتر کردن اطلاعاتی که مشاور کسب‌وکار در اختیار شما قرار می‌دهد به سراغ یک حسابدار بروید و آن‌ها را با حسابدار هم بررسی کنید. در طول این پروسه وکیل مهاجرت به استرالیا هم با شما همراه است که خوب بودن آن کسب‌وکار برای ویزا را بررسی نماید.

بعد قراردادی برای شما تنظیم می‌شود که آن را خریداری نمایید. بعد از خرید کسب‌وکار، دو هفته مهلت تست به شما داده می‌شود. اگر بعد از دو هفته کسب‌وکار را نخواستید، درصورتی که شرایطش وجود داشته باشد، می­‌‎توانید کسب‌وکار را پس دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه خرید بیزینس در استرالیا مراجعه کنید.

نحوه راه‌اندازی کسب‌وکار

در ابتدا باید به‌صورت دقیق بررسی کنید که چه کسب‌وکاری برای راه‌اندازی و دریافت اقامت استرالیا خوب است و چه مجوز هایی نیاز دارد. درواقع آن کسب‌وکار چه فرصت‌هایی دارد، چه گردش مالی در استرالیا روی آن ایجاد می‌شود و پتانسیل بازار آن چقدر است.

بعد از به دست آوردن این جزئیات محله‌ای که می‌خواهید در آن کسب‌وکار ایجادکنید را انتخاب کنید و بر اساس آن مجوزهای لازم را بررسی نمایید و ثبت شرکت کنید. بعد کسب‌وکار خود را راه‌اندازی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ویزای بیزینس استرالیا مراجعه نمایید.

کسب‌وکار خوب و کسب‌وکار بد

این موضوع بسیار نسبی است و باید با وکیل مهاجرت به استرالیا، وکیل سالی سیتر کسب‌وکار و حسابدار یک زنجیره تشکیل شود؛ در واقع آن‌ها تعیین کنند که چه کسب‌وکاری می‌­تواند خوب یا بد باشد؛ چرا که ممکن است یک کسب‌وکار ازنظر شما بد باشد اما کسی که کسب‌وکار را خوب می‌­شناسد آن را تبدیل به یک کسب‌وکار خوب و موفق کند.

چگونگی رفت‌وآمد به ایران بعد از ورود به استرالیا

بعد از ورود به استرالیا شما محدودیت آن‌چنانی ندارید و می‌­توانید هرچند بار که خواستید به ایران رفت‌وآمد داشته باشید. ولی در آن دو سالی که شرکت خود را راه‌اندازی می‌کنید و می­‌خواهید الزامات ویزای بیزینس استرالیا خود را ایجاد نمایید، بخصوص سال دوم که می‌خواهید گردش بدهید و کارمند استخدام کنید، بهتر است که خیلی کم از استرالیا خارج شوید و سریعاً به استرالیا برگردید.

نفر همراه و فرزندان می‌توانند بدون محدودیت در هر کشوری که خواستند زندگی کنند.

راه‌انداز کسب‌وکار توسط همسر به‌جای من

همسر شما می‌تواند وقتی به استرالیا آمدید، نفر اصلی داخل استرالیا شود. به این معنی که همسر شما به عنوان نفر اصلی پرونده باشد و شما همراه پرونده. این راهکار برای افرادی مناسب است که می‌خواهند کسب‌و‌کار خود را در کشور ایران همچنان نگه دارند.

فروش کسب‌وکار بعد از اقدام کردن برای اقامت دائم و گذشت دو سال

وقتی شما کسب‌وکار خود را در استرالیا ایجاد کردید، دو سال از عمر آن گذشت و برای اقامت دائم اقدام کردید، قانون می­‌گوید شما نباید کسب‌وکار خود را جمع‌ کنید تا جواب اقامت دائم شما داده شود که معمولاً یک سال طول می‌کشد؛ اما در این ‌یک سال الزامی برای داشتن گردش عددی مشخص و یا داشتن چندین کارمند وجود ندارد. ولی نباید کسب‌و‌کار را جمع‌ کنید و خودتان هم باید در استرالیا حضور داشته باشید یا اگر به ایران رفتید، سریع برگردید.

گرفتن وام مسکن با ویزای کسب‌وکار

شما می‌توانید وام مسکن بگیرید اما الزامات شما نسبت به کسی که اقامت دائم دارد سخت‌تر است. برای مثال کسانی که اقامت دائم دارند، برای پیش‌پرداخت می­‌تواند ۱۰ درصد بدهند اما شما ۳۰ درصد خانه را باید پیش‌پرداخت بدهید. همچنین برای خرید مسکن باید از سازمان FIRB مجوز بگیرید که به شما اجازه بدهد خانه خریداری کنید.

به‌طورکلی با ویزای شما بهتر است یا مبلغ خانه را یکجا بدهید و یک‌ خانه برای خودتان بخرید و یا صبر کنید تا ویزای ما به اقامت دائم تبدیل شود و بعد برای خرید خانه در استرالیا از وام‌های بسیار خوب استفاده کنید.

زمان لازم برای گرفتن اقامت دائم استرالیا

از زمانی که ویزای شما صادر می‌شود، ۵  سال فرصت دارید که دو سال در استرالیا کسب‌وکار کنید و به‌محض اینکه آن دو سال کسب‌وکار در استرالیا، گردش، کارمند و پول در کسب‌وکار ایجاد شد، اقدام می‌کنید برای اقامت دائم، از روزی که اقدام می‌کنید تا روزی که جواب اقامت استرالیا بیاید معمولاً یک سال و چند ماه طول خواهد کشید.

زمان لازم برای گرفتن پاسپورت

بعد از گرفتن اقامت دائم، اگر شما ۳ سال از ۴ سال را در استرالیا باشید و سال آخر اقامت دائم داشته باشید می‌­توانید پاسپورت بگیرید، در ویزاهای کسب‌وکار یک سال بعد از روزی که اقامت دائم گرفتید، می‌توانید برای گرفتن پاسپورت اقدام نمایید.

رفت‌وآمد بعد از گرفتن پاسپورت استرالیا

اگر پاسپورت استرالیا داشته باشید می‌توانید به کشور خود برگردید و حدوداً به ۱۸۰ کشور دنیا بدون داشتن ویزا بروید و هر موقع خواستید به استرالیا برگردید و به دلیل داشتن پاسپورت، مثل کسی که شهروند استرالیا است می­‌توانید رفت‌وآمد کنید.