شرکت ایرانگردی و جهانگردی یاس پرواز شیرازشرکت ایرانگردی و جهانگردی یاس پرواز شیراز
فراموشی رمز عبور ؟

همدان

سفری بیادماندنی به پایتخت سفال ایران همدان

خدمات تور شامل :

اقامت ، صبحانه ،ناهار(۱وعده)،گشت ، راهنما ، پذیرایی ، وسیله نقلیه توریستی

گشت ها شامل :

بازدید از مجموعه توریستی هگمتانه،مقبره بوعلی سینا ،مقبره باباطاهر،گنجنامه، کلیسای انجیلی ،ابشار،شیرسنگی ،کتیبه هخامنشی،مرکز سفال ایران لالجین، بازارقدیمی همدان و بزرگترین غار ابی جهان علیصدر

 

درباره همدان بیشتر بدانید:

همدان؛ دروازه تاریخ و پایتخت تاریخ و تمدن ایران
آن گاه که تمدن و شهرنشینی، مرحله تازه‌ای را در ۲۵ سده پیش آغاز کرد، دامنه‌های الوند و زاگرس به خاطر ویژگی‌های بی­مانندش، بیش از هر نقطه دیگر، به عنوان کانون تمدن و استقرار نمادهای زندگی شهرنشینی مورد توجه حاکمان قرار گرفت. هر یک از آثار به جای مانده از دوره‌های گوناگون کهن زیستی، راوی رخدادهای شگفت انگیزی است که بررسی پیرامون آنها روشنگر شیوه حکومت داری از یک سو و نوع زیست انسان‌ها از دیگر سو است. سنگ نبشته‌های موجود در مکانی با عنوان گنجنامه افتخاری بزرگ برای این دیار است که بر یگانگی پروردگار گواهی می‌دهد: ((خدای بزرگ است اهورا مزدا، که این سرزمین را آفرید…))

کاوش‌های باستان شناسی در تپه‌های گیان در نهاوند و بابا کمال و داستان هجرت حیقوق نبی به تویسرکان از دلایل محکمی بر قدمت این سرزمین است. پروفسور گریشمن، باستان شناس شهره فرانسوی در پژوهش های خویش به این باور رسیده که هگمتانه، پیش از آن (( اکسایا )) شهر کاسی‌ها خوانده می‌شد و استقرار نخستین دولت ایرانی توسط مادها در هگمتانه، آن را شهره عالم کرد.

نام همدان برگرفته از هگمتانه پارسی باستان است که در کتیبه بیستون توسط داریوش هخامنشی ضبط شده است. این نام در زبان یونانی اکباتان ذکر شده است. ژرک دومرگان محقق فرانسوی می‌نویسد: تنها شهر مهم این ناحیه بدون شک شهر همدان و اکباتان باستانی، پایتخت مادهاست که هرودت آن را دیده و در کتیبه‌های میخی اکباتانه است. همدان قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و هرودت مورخ معروف یونانی مبنای این شهر را به دیااکو، نخستین شهریار ماد نسبت می‌دهد. در آن زمان همدان را به نام هگمتانه(محل اجتماع) و سپس اکباتان می نامیدند. در سال ۵۵۰ ق. م این شهر به دست کوروش، پادشاه هخامنشی به تصرف در آمد و در دوران هخامنشی، اسکندر، اشکانیان و ساسانیان از شهر همدان به عنوان پایتخت تابستانی استفاده می کردند. در دهه دوم هجرت و پس از فتح نهاوند، مردم استان به دین مبین اسلام تشرف پیدا کردند.

هگمتانه از دو واژه هنگ و متانا تشکیل شده است و به معنی محل اجتماع است. این در تورات اخمثا مرکب از هاخای زندی ثانای پالی آمده که شعبه‌ای از زبان سانسکریت است و ثانا به معنی استان فارسی یا محل و مکان است و اخمثار را به شهر دوستی ترجمه کرده‌اند. زیرا شاهان ایران در تابستان دوستان خود را به این شهر دعوت می‌کردند. بر روی سکه‌های دوره ساسانی ضرب شده در همدان، نام شهر را به صورت دهم که مخفف اهمتنا است دیده می‌شود و در متون اسلامی نیز نام شهر به صورت همدان دیده می‌شود.

هگمتانه پایتخت هفت دودمان:
مادها: قصری مشهور به هفت‌حصار در آن ساختند همچون قصر عجایب هفتگانه‌ی بابل. پادشاهان آن دیاکو، فرورتیش، هووخشتره و اژی‌دهاک و این اوج شکوه هکمتانه بود که به پرجمعیت‌ترین و پررونق‌ترین شهر دنیای زمان خود تبدیل شده بود
هخامنشیان: پایتخت تابستانی، ضرابخانهٔ هخامنشیان، صدور نخستین فرمان حقوق بشر به دست کوروش کبیر و ملجا استر و مُردِخای تا در نهایت آمدن نام همدان به نام احمتا در تورات عهد عتیق…
سلوکیان: اقامتگاه حکومتی جانشینان اسکندرمقدونی که حدود یک سده بر قسمتی از ایران تجزیه شده حکومت داشتند.
اشکانیان: پایتخت تابستانی
ساسانیان: پایتخت تابستانی
سلجوقیان: در سده ششم هجری سلجوقیان مرکز خود را از بغداد به این شهر منتقل کردند و مدت پنجاه سال این شهر پایتخت سلجوقیان بود
زندیان: علی مرادخان -خواهرزاده کریم خان- والی همدان شد که پس از مرگ کریمخان ادعای استقلال طلبی داشت و همدان را مرکز و پایتخت خود قرار داد. به نام خود سکه ضرب نمود. و شش سالی در برابر شاه قاجار مقاومت کرد.
آرامگاه بوعلی
همدان

طرح و نقشه گنبد آرامگاه بوعلی با توجه به سبک معماری قرنی که حکیم در آن می زیسته و از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ در عصر اسلام در ایران یعنی بنای معظم گنبد قابوس که یکی از شاهکارهای معماری به شمار می‌رود اقتباس شده است، اما به جای ۱۰ ترک در اینجا ۱۲ ترک منظور شده است و بیانگر ۱۲ رشته علوم و دانش‌های عصر ابن سینا است که این دانشمند بزرگ در آن‌‌ها تبحر داشته است. در بالای دیوارهای داخلی محوطه آرامگاه، ۲۰ قصیده معروف عینبه که از آثار شیوای ابن سینا در حکمت و فلسفه است روی چهل لوح سنگ مرمر به خط ثلث مرقوم است.

آرامگاه باباطاهر
بنای اصلی آرامگاه در مربعی به ابعاد ۱۰ در ۱۰ مترمربع است که از مجموع منشورهایی تشکیل شده که دارای مدخل‌های ورودی و منفذهای نور است و با کلاف‌های بتونی داخلی استحکام و دوام آن کاملاً تأمین شده است. بیست و چهار دو بیتی از سروده‌های بابا طاهر روی بیست و چهار قطعه سنگ مرمر در قسمت پائین اطراف داخلی جایگاه نصب شده است.

کتیبه‌های گنجنامه و دره‌های اطراف
گنجنامه در یکی از دامنه‌های کوهستان الوند و به فاصله ۵ کیلومتری جنوب غربی همدان در دره مصفای عباس آباد قرار دارد. در نزدیکی گنجنامه، چشم انداز زیبایی از آبشار گنجنامه و دره‌های سرسبز عباس آباد، تاریک دره و کیوارستان دیده می‌شود.
به سبب آنکه هگمتانه پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده و در مسیر جاده شاهی قرار داشته است. داریوش اول هخامنشی پس از اتمام کار سنگ نبشته‌های بیستون دستور نقر کتیبه کنونی گنجنامه را داده است. پس از او فرزندش خشایار شاه نیز به پیروی از او کتیبه‌ای در سمت راست و کمی پایین‌تر از سنگ نبشته پدر بر جای گذارده است.
هر یک از این کتیبه‌ها به یک زبان در سه ستون و ۲۰ ستون و ۲۰ سطر بر روی صخره‌ای بزرگ حک شده‌اند که در ستون دست چپ متن فارسی باستان، ستون وسط عیلای یا شوشی و ستون دست راست کتیبه‌ها به زبان بابلی یا اکدی و به خط میخی یا هخامنشی است.
ابن فقیه همدانی در سال ۲۹۰ هجری در کتاب اخبارالبدان خود ار آن به عنوان تب نابر نام برده است. اسامی دیگر آن عبارتند از سنگ نبشته، نبشت خدایان، کتیبه‌های الوند، جنگ نامه و گنج نامه.

گنبد علویان
این بنا از لحاظ هنر گچبری و آجرکاری از آثار ارزشمند و کم نظیر سده‌های میانی دوره اسلامی و ظاهر آن شبیه گنبد سرخ مراغه است که باید گنبد علویان همدان را از انبیه دوره قرن شش سلجوقی به شمار آورد.

بقعه استر و مردخای
از جمله یادمان‌های مذهبی به جای مانده از قوم کلیمی در همدان، بقعه آرامگاه استر و مردخای است. این مکان همه ساله پذیرای زائران کلیمی و بازدیدکنندگان زیادی از نقاط مختلف جهان است و زائران کلیمی در ایامی ویژه، مراسم مذهبی خویش را در این مکان اجرا می‌کنند.
این بنای چهارگوش آجری با گنبدی بر فراز آن، یادگاری است از قرن هفتم هجری قمری که به دستور ارغون شاه مغول بر پایه‌های بنای قدیمی تر بنا نهاده شده و ورودی این آرامگاه در سنگی کوتاهی است که توسط کلون باز و بسته می‌شود و به جهت ارتفاع اندک این در، باید خمیده وارد آرامگاه شد.

مجسمه شیرسنگی
یکی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان مجسمه شیرسنگی است که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته است.
تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیرسنگی بر روی آن واقع شده، تپه‌ای باستانی است. زیرا تابوتی متعلق به دوره اشکانی از آن محل کشف شده است و فعلاً در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود.
تاریخ ساخت مجسمه شیرسنگی مورد اختلاف است، ولی از نوع حجاری مجسمه و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و کشف تابوت دوره اشکانی از آن محل، چنین بر می‌آید که به دوره اشکانیان مربوط است.
این اثر در تاریخ ۲۵/۱۰/۱۳۱۰ و به شماره ۹۳ در فهرست آثار ملی و تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

محوطه باستانی هگمتانه
محوطه باستانی هگمتانه با مساحتی قریب به چهار هکتار، در داخل بافت کهن شهرهمدان قرار دارد. سابقه مطالعات اولیه و بررسی‌های باستان شناسی این محوطه به اواخر قرن ۱۹ برمی‌گردد و طی این مطالعات محققان آن را پایتخت مادها تشخیص داده‌اند که در روایات منسوب به هرودوت یونانی به آن اشاره شده است.
محوطه باستانی هگمتانه که طی شماره ۲۸ در تاریخ ۲۴/۶/۱۳۱۰ به ثبت آثار ملی کشور درآمده است و به لحاظ دستاوردهای باستان شناسی و نقش تعیین کننده در شناخت تمدن باستانی ایران، از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. از سویی مقدمات ثبت این اثر در فهرست جهانی یونسکو نیز فراهم شده است.

از دیگر آثار تاریخی همدان می توان به موزه تاریخ طبیعی همدان، موزه هگمتانه، میدان امام خمینی و بازار قدیمی اشاره کرد.

تله کابین گنجنامه
مجموعه تفریحی،توریستی و ورزشی تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در ۵ کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبه‌های کهن و آبشار گنجنامه واقع شده است. آب و هوای مطبوع کوهستان، دره فرح بخش الوند و چشم انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می نماید. این پروژه عظیم تحولی عظیم در در گردشگری ایران است که تمامی امکانات یک گردشگر، اعم از تفریحی، ورزشی، اقامتی و حتی آموزشی را فراهم می کند. امکانات خاص هیجان انگیز ورزشی نظیر سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی(رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری و … به همراه امکانات و خدمات ویژه تفریحی شامل خط تله کابین، کافی شاپ و رستوران‌های متنوع، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان … و پارکینگ‌های روباز و سر پوشیده قابلیت حضور گردشگران را در بهترین شکل فراهم نموده است.

مفاخرهمدان
مرکز استان همدان از گذشته‌های دور مهد پرورش بزرگان و عالمان از جمله باباطاهر، عین القضات، ابوعلی سینا، خواجه رشید الدین فضل، سعد سلمان، قوام الدین در گزینی، فخرالدین اعلاء الدوله عربشاه، ابوالعلاء همدانی، میرسید محمد همدانی، خواجه نصیر الدین همدانی، میر معزالدین محمد امامی، رفیع الدین علیشاه مفرد، ابن فقیه، شیخ شرف الدین درگزینی، عباس بن مشکویه، بدیع الزمان، کلیم همدانی، غلام شمس، مفتون و میرزاده عشقی بوده است.

راه های همدان
۱.راه اصلی تهران – همدان به درازای ۳۴۱ کیلومتر که از قزوین می‌گذرد و ۲۰۰ کیلومتر آن آزادراه و بزرگراه است.
۲.بزرگراه تهران- همدان که از ساوه می‌گذرد.
۳.بزرگراه تهران -خسروی که همدان در کیلومتر ۳۷۵ این مسیر از سوی تهران قرار دارد.
۴.راه اصلی تهران – سنندج که همدان در ۳۴۳ کیلومتری این مسیر قرار دارد.
۵.راه اصلی سنندج – همدان به طول ۱۸۲ کیلومتر
۶.راه اصلی تبریز-زنجان – همدان- اهواز به طول ۲۷۵ کیلومتر
۷.بزرگراه همدان -ملایر به طول ۷۵ کیلومتر