شرکت ایرانگردی و جهانگردی یاس پرواز شیرازشرکت ایرانگردی و جهانگردی یاس پرواز شیراز
فراموشی رمز عبور ؟

جام جهانی – روسیه ۲۰۱۸

با کشور روسیه بیشتر آشنا شوید.

اطلاعات گردشگری و جاذبه های روسیه از پنجره یاس شیراز

 

کمیته میزبانی مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، از برگزاری این رقابت‌ها در ۱۱ شهر خبر داد.

 

ویتالی موتکو رییس این کمیته پس از نشست هیأت اجرایی فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در زوریخ این اخبار را  اعلام کرد.

او که سمت وزارت ورزش روسیه را هم در اختیار دارد به خبرنگاران اعلام کرد: فیفا تصمیم دارد که مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ در ۱۲ ورزشگاه و در ۱۱ شهر برگزار کند.

کمیته برگزاری جام جهانی سیزده شهر مسکو، سن پترزبورگ، کالینینگراد، یاروسلاول، نیژنی نووگورود، کازان، سامارا، سارانسک، ولگوگراد، کراسنودار، روستوف، سوچی و یکاترینبورگ را برای میزبانی مسابقات معرفی کرده بود اما گفته می شود دو شهر سارانسک و یاروسلاول از فهرست نهایی حذف شده اند.

شهر مسکو دارای دو ورزشگاه است. یکی ورزشگاه ۹۰ هزار نفری لوژنیکی که مسابقه فینال جام جهانی را برگزار خواهد کرد و دیگری از بین دو ورزشگاه ۴۵ هزار نفری انتخاب خواهند شد که هم اکنون توسط دو باشگاه اسپارتاک و دینامو در حال ساخته شدن هستند.

روسیه در دسامبر سال ۲۰۱۰ در رقابت با انگلیس و پیشنهادهای مشترک اسپانیا/پرتغال و بلژیک/هلند موفق شد امتیاز میزبانی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ را کسب کند.

 

در حال حاضر تیم ها در قاره های مختلف در حال برگزاری مسابقات مقدماتی برای حضور در جام جهانی تلاش می کنند. 

 مسابقات این مرحله که در واقع مرحله نهایی مبارزه برای راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۸ است از ۱۰ شهریور ۹۵ آغاز می شود و تا ۱۵ شهریور ۹۶ به طول می انجامد. هر تیم در این مرحله باید ۱۰ بازی انجام دهد و در این مرحله احتمال همگروهی ایران با قدرت های بزرگ قاره مثل کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و … وجود دارد.

از آنجایی که جام ملت های ۲۰۱۹ آسیا با حضور ۲۴ تیم برگزار خواهد شد، بنابراین به جز ۱۲ تیمی که در مرحله دوم انتخاب شده و برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ مبارزه خواهند کرد، ۱۲ تیم دیگر باید انتخاب شود. از بین ۲۸ تیم حذف شده در مرحله دوم مسابقات که دیگر شانسی برای جام جهانی ۲۰۱۸ نخواهند داشت، ۲۴ تیم که بهترین عملکرد را داشته اند انتخاب می شوند و در ۶ گروه ۴ تیمی باهم مسابقه می دهند و در نهایت تیم های اول و دوم این شش گروه (مجموعاً ۱۲ تیم) راهی جام ملت های ۲۰۱۹ می شوند تا ترکیب ۲۴ تیم این مسابقات تکمیل شود.

کارلوس  کی روش سرمربی تیم ملی ایران از این گزینش ابراز نگرانی کرده و گفت:بدون کنفدراسیون فوتبال آسیا جزئیات مرحاه انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ را در آسیا اعلام کرد.این کنفدراسیون با انجام تغییراتی در نحوه برگزاری مسابقات، دو تورنمنت مقدماتی جام جهانی و مقدماتی جام ملت های آسیا را در هم ادغام کرده است.

بر همین اساس قرعه کشی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ انجام و تکلیف گروه های ۸ گانه به شرح زیر مشخص شد:

گروه اول: امارات- عربستان- فلسطین- تیمور شرقی -مالزی

گروه دوم: استرالیا- اردن- تاجیکستان- قرقیزستان- بنگلادش

گروه سوم: چین- قطر- مالدیو- بوتان- هنگ کنگ

گروه چهارم: ایران – عمان- هند- ترکمنستان- گوام

گروه پنجم: ژاپن- سوریه-افغانستان- سنگاپور- کامبوج

گروه ششم: عراق- ویتنام- تایلند- اندونزی- چین تایپه

گروه هفتم: کره جنوبی- کویت- لبنان- میانمار- لائوس

گروه هشتم: ازبکستان- بحرین- فیلیپین- کره شمالی- یمن

کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی جدید قصد دارد رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را با رقابت های مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ امارات را با یکدیگر ادغام کرده تا به این ترتیب با برگزاری یک رقابت گروهی، تیم های برتر حاضر در دور نهایی مقدماتی جام جهانی و حاضر در دور نهایی جام ملت های آسیا مشخص شوند.

 

بر همین اساس ۲۱ بهمن ماه سال جاری ابتدا قرعه کشی مرحله نخست رقابت ها انجام شد تا ۱۲ تیم آخر رده بندی فیفا در قاره آسیا در دیدارهای پلی آف، حریف یکدیگر را در این مرحله بشناسند.

در پایان این مرحله ۶ تیم هند، یمن، تیمور شرقی، کامبوج، تایوان و بوتان راهی دور دوم (مرحله اول گروهی) شده و به همراه ۳۴ تیم دیگر در قاره کهن، ۸ گروه ۵ تیمی را تشکیل خواهند داد.

قرعه کشی مرحله دوم ۲۵ فروردین ماه در مالزی برگزار خواهد شد و پس از انجام قرعه کشی و قرار گرفتن تیم ها در ۸ گروه ۵ تیمی، تیم های اول هر گروه به همراه ۴ تیم برتر دوم، ۱۲ تیم حاضر در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی و مرحله نهایی جام ملت های ۲۰۱۹ آسیا را تشکیل می دهند.

در پایان این رقابت ها علاوه بر اینکه ۱۲ تیم برتر راهی دور سوم رقابت ها (مرحله دوم گروهی) در بخش مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می شوند تا در ۲ گروه ۶ تیمی به کار خود برای رسیدن به جام جهانی ادامه دهند، همین ۱۲ تیم خیلی زودتر از موعد مقرر و حدود ۳ سال زودتر راهی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ خواهند شد تا به این ترتیب با توجه به ۲۴ تیمه شدن جام ملت ها در سال ۲۰۱۹ تکلیف نیمی دیگر برای حضور در این رقابت ها همچنان نامشخص باشد.

در این بین ۲۸ تیم باقی مانده از ۴۰ تیمی که از دور اول مرحله گروهی وارد رقابت ها شده اند، در یک رقابت گروهی جدید برای حضور در جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ به مصاف هم می روند تا با مشخص شدن ۱۲ تیم دیگر، در نهایت ۲۴ تیم برتر جام ملت ها در دوره جدید مشخص شوند. البته در صورتی که میزبان بعدی رقابت ها در جمع تیم های باقی مانده باشد این تیم به صورت اتوماتیک وار راهی جام ملت ها شده و فقط ۱۱ تیم دیگر در نهایت شانس حضور در مرحله پایانی جام ملت ها را خواهند داشت.

تاریخ مرحله اول گروهی این رقابت ها که در روزهای فیفادی برگزار می شود، به شرح زیر است:

هفته اول: ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵ – ۲۱ خرداد ۹۴

هفته دوم: ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵ – ۲۶ خرداد ۹۴

هفته سوم: ۳ سپتامبر ۲۰۱۵ – ۱۲ شهریور ۹۴

هفته چهارم: ۸ سپتامبر ۲۰۱۵ – ۱۷ شهریور ۹۴

هفته پنجم: ۸ اکتبر ۲۰۱۵ – ۱۶ مهر ۹۴

هفته ششم: ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵ – ۲۱ مهر ۹۴

هفته هفتم: ۱۲ نوامبر ۲۰۱۵ – ۲۱ آبان ۹۴

هفته هشتم: ۱۷ نوامبر – ۲۶ آبان ۹۴

هفته نهم: ۲۴ مارچ ۲۰۱۶ – ۵ فروردین ۹۵

هفته دهم: ۲۹ مارچ ۲۰۱۶ – ۱۰ فروردین ۹۵

نحوه برگزاری مسابقات بدین صورت است:
 
مرحله اول:
در مرحله اول تیم هایی که در رده بندی آسیا در رتبه ۳۵ تا ۴۶ هستند، در دو مسابقه رفت و برگشت طی روزهای ۲۱ و ۲۶ اسفند ۹۴ به مصاف هم می روند و ۶ تیم برنده به ۳۴ تیم برتر آسیا می پیوندند تا ۴۰ تیم وارد مرحله دوم شوند. تیم های هند، سریلانکا، یمن، کامبوج، تایوان، تیمور شرقی، نپال، ماکائو، پاکستان، مغولستان، برونئی و بوتان در این مرحله باید به میدان بروند.
 
مرحله دوم:
در مرحله دوم مسابقات، ۴۰ تیم در ۸ گروه ۵ تیمی قرار می گیرند و بصورت رفت و برگشت باهم روبرو می شوند که مسابقات این مرحله از روز ۲۱ خرداد ۹۴ آغاز می شود و تا ۹ فروردین ۹۵ به طول می انجامد. ایران در این مرحله مثل ادوار قبلی با تیم های متوسط مثل اندونزی، اردن، عمان، کویت، سوریه، تاجیکستان، ویتنام، تایلند، مالزی، سنگاپور، لبنان، فلسطین و … همگروه خواهد شد و احتمال دیدار با کره جنوبی، استرالیا، ژاپن و … خیلی ضعیف است. ۸ تیم قهرمان گروه ها و ۴ تیم از بهترین تیم های رده دوم جداول ۸ گانه و در مجموع ۱۲ تیم به دور سوم مسابقات راه می یابند. این ۱۲ تیم با صعود به مرحله سوم سهمیه جام ملت های ۲۰۱۹ را نیز بدست می آورند. روزهای مسابقات نیز بدین ترتیب خواهد بود: ۲۱ و ۲۶ خرداد، ۱۲ و ۱۷ شهریور، ۱۶ و ۲۱ مهر، ۲۱ و ۲۶ آبان ۹۴ و ۵۱ و ۱۰ فروردین ۹۵.
 
مرحله سوم:
مرحله سوم مسابقات برای ۱۲ تیم صعود کرده مرحله دوم اختصاص به مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ دارد. ۱۲ تیم صعود کرده از مرحله قبل در دو گروه ۶ تیمی تقسیم می شوند و بصورت رفت برگشتی ماراتن صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ را آغاز می کنند. در صورتی که آسیا ۴ سهمیه مستقیم در جام ۲۰۱۸ داشته باشد، تیم های اول و دوم گروه ها بصورت مستقیم راهی جام جهانی می شوند و تیم های سوم دو گروه در دو بازی رفت و برگشت دیدار می کنند و تیم برنده به پلی اف بین قاره ای راه می یابد که البته هنوز مشخص نشده است که این تیم پنجم باید با نماینده کدام قاره باید روبرو شود؛ آمریکای جنوبی یا آمریکای شمالی.
 
 
ایران در گام اول مقابل ترکمنستان تن به تساوی ۱-۱ داد.
 
تور جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ 
 
ایران در مقابل هند به پیروزی ۴-۰ رسید 
گل های ایران را احسان حاج صفی دو بار از روی نقطه پنالتی 
سردار آزمون و علیرضا جهانبخش به ثمر رساندند
 
 
گروه بندی مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸
 
گروه A
ایران
کره جنوبی
ازبکستان
چین
قطر
سوریه
 
 
گروه B
استرالیا
ژاپن
عربستان سعودی
امارات
عراق
تایلند
 
ایران در گروهی نسبتا آسان و عربستان در گروه مرگ
 
قرعه ای شبیه به قرعه مقدماتی  جام جهانی ۲۰۱۴ نصیب ایران شد و به نظر می رسد ایران کار سختی برای صعود به جام جهانی روسیه ۲۰۱۶ نداشته باشد
باید دید کارلوس کیروش چه تصمیمی برای ماند یا رفتن می گیرد.
 
ایران در اولین دیدار تدارکاتی در راه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در مقابل مقدونیه با نتیجه ۳-۱ به پیروزی رسید هر سه گل ایران را سردار آزمون مهاجم جوان ایران به ثمر رساند
تیم ملی فوتبال ایران در دیدار تدارکاتی در راه جام جهانی ۲۰۱۶ روسیه در مقابل قرقیزستان با ۶ گل به پیروزی رسید
تیم ملی ایران در تاریخ ۱۱ شهریور به مصاف تیم قطر رفت و در این بازی توانست با نتیجه ۲ بر ۰ پیروز میدان شود
ایران در تاریخ ۱۶ شهریور به مصاف چین رفت و این بازی را ۰ – ۰ مساوی انجام گرفت 
ایران در گام بعدی در تاشکنت به مصاف ازبکستان رفت و با تک گل مسعود شجاعی در خانه حریف به یک برد ارزشمند دست یافت 
حالا ایران در تهران و در استادیوم آزادی باید در مقابل کره جنوبی قرار بگیرد
ایران در یک بازی بسیار برتر از سد کره جنوبی گذشت 
ایران با تک گل سردار آزمون روی ارسال رامین رضاییان از سد کره جنوبی گذشت
کره در این دیدار کاملا دست و پا بسته بود و ایران یک گام دیگر به جام جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸ نزدیکتر
شد.
حالا ایران خود را برای بازی با سوریه در شهر کوالا لامپور آماده می کند 
ایران با از دست دادن دو بازیکن کلیدی خود به دلیل محرومیت از سوی ای اف سی به مصاف سوریه می رود.
ایران بدون در اختیار داشتن احسان حاج صفی و سردار آزمون باید در مقابل سوریه صف آرایی کند.
در همین چارچوب ایران برای آماده سازی خود برای مسابقات جام جهانی فوتبال روسیه۲۰۱۸
در مقابل پاپوآ گینه نو قرار می گیرد 
 
 ۲۰۱۸جام جهانی روسیه 
ایران بدون در اختیار داشتن دروازه بان اول خود علیرضا بیرانوند باید در مقابل سوریه قرار بگیرد.
تیم ملی فوتبال ایران موفق شد در دیداری تدارکاتی با نتیجه هشت بر یک تیم پاپو آ گینه را شکست دهد.
تیم ملی فوتبال ایران در راستای مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸ سه شنبه ۲۵ ابان در مقابل سوریه قرار میگیرد.
ایران در دیداری یک طرفه در مقابل سوریه تن به تساوی ۰-۰ داد.
ایران در دیدار در مقابل چین با تک گل دقیقه ۴۵ مهدی طارمی در این دیدار به پیروزی رسید
نکته قابل توجه این است که تیم ملی ایران با ۷ بازی در گروه A مسابقات با ۱۷ امتیاز در صدر گروه خود قرار دارد و بدون دریافت هیچ گلی رکورد دار کلین شیت می باشد.
تیم ملی ایران با ۵ برد و ۲ مساوی باید به مصاف تیم ملی ازبکستان برود، این بازی در ۲۲ خرداد ماه در ورزشگاه آزادی برگزار می شود.
تیم ملی ایران برای آماده سازی خود برای بازی مقابل ازبکستان به اردوی اطریش سفر کرد که در اطریش تیم ملی ایران در یک بازی دوستانه به دیدار تیم مونته نگرو رفت که دراین دیدار تیم ملی ایران با نتیجه ۲ بر ۱ پیروز این دیدار شد،گلهای تیم ایران را سردار آزمون به ثمر رساند و تک گل مونته نگرو را یوبوتیچ بازیکن سویا به ثمر رساند.
صعود تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه 
تیم ملی ایران با پیروزی  ۲ بر ۰ در مقابل تیم ملی ازبکستان به عنوان تیم اول به جام جهانی راه یافت 
گلهای ایران را سردار آرمون و مهدی طارمی به ثمر رساندند.
روسیه سلام ما ..
تیم ملی ایران به جام جهانی فوتبال روسیه ۲۰۱۸ راه یافت 
تیم ملی ایران ۱۰ میلیون دلار  از فیفا پاداشت دریافت می کند.
برگزاری جام کنفدراسیون ها در روسیه درست یک سال قبل از شروع جام جهانی ۲۰۱۸ آزمایش خوبی خواهد بود برای برگزاری هر چه بهتر جام حهانی.
در جام کنفدراسیون ها ، قهرمان جام ملت های قاره ها + تیم میزبان شرکت می کنند.
روسیه تیم میزبان
آلمان قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴
استرالیا قهرمان آسیا
شیلی قهرمان آمریکای جنوبی
مکزیک قهرمان آمریکای شمالی
نیوزلند فهرمان اقیانوسیه
پرتغال قهرمان اروپا
کامرون قهرمان افریقا
اولین بازی بین تیم های  روسیه و نیوزلند در ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ برگزار می شود
 
برنامه بازی ها 
پرتغال – مکزیک ۲۸ خرداد
کامرون – شیلی ۲۸ خرداد
استرالیا – المان  ۲۹ خرداد
روسیه – پرتغال ۳۱ خرداد
مکزیک – نیوزلند  ۳۱ خرداد
کامرون -استرالیا ۱ تیر
آلمان – شیلی ۱ تیر
نیوزلند-پرتغال ۳ تیر
مکزیک -روسیه ۳ تیر
شیلی – استرالیا ۴ تیر
آلمان – کامرون ۴ تیر
مسابقات جام کنفراسیون ها آغاز شد 
فینال مسابقات جام کنفدراسیون های روسیه ۲۰۱۷ با قهرمانی آلمان به پایان رسید.
جرمن ها با تک گل اشتیندل در مقابل شیلی به پیروزی رسیدند و با تیم جوان خود قهرمان این مسابقات شدند.
 

جاذبه های روسیه

دریاچه بایکال :

این دریاچه، عمیق ترین دریاچه ی جهانه که در شرق سیبری واقع شده که با زلال ترین آب دریاچه ای روی زمین شهرت یافته، این دریاچه ۱۵۰۰متر عمق داره. صدها آب فشان که بخار و آب از آن خارج میشه در این منطقه که نام آن کامچاتکا ست قرارگرفته .

کاترینبورگ

یک شهر صنعتی در کوه‌های اورال است که جاهای زیادی برای بازدید دارد. با اینحال این ناحیه بیشتر به عنوان مکانی که تزار نیکلاس  آخرین تزار روسیه ، و خانواده‌اش در سال ۱۹۱۸ در زمان انقلاب روسیه اعدام شدند یاد می‌شود. یکاترینبورگ امروزی یک صحنه پر جنب و جوش فرهنگی ، میزبان بسیاری از کتابخانه‌ها، سالن‌های تئاتر و نمایشنامه نویسان، و شرکت‌های رقص و همچنین گروه‌های موسیقی راک روسیه است.

سوچی

سوچی در دریای سیاه بزرگ، مقصد ورزش‌های زمستانی است و در واقع میزبانی المپیک زمستانی ۲۰۱۴ نیز بر عهده‌ی این شهر بود. علاوه بر اسکی ، سوچی میزبان مسابقه‌ی فرمول ۱ جایزه بزرگ روسیه است و در سال ۲۰۱۸ نیز میزبان جام جهانی خواهد بود. علاوه بر برف زمستانی ، این شهر دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و سواحل بزرگی است.این اقامتگاه ساحلی در روسیه بهترین مکان برای بازدید در زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم است

سنت پترزبورگ

دومین شهر بزرگ روسیه یعنی سنت پترزبورگ ممکن است به عنوان لنینگراد شناخته شده باشد اما بیشتر افراد آن را با نام تولدش یعنی سنت پترزبرگ می‌شناسند. این شهر در سال ۱۷۰۳ توسط زار پتر کبیر بنا نهاده شد، سنت پترزبورگ پس از آن پایتخت امپراتوری روسیه بود. نام آن در سال ۱۹۲۴ به لنینگراد تغییر کرد. به خاطر موقعیت آن در رودخانه‌ی نوا که به خلیج فنلاند ریخته و سپس وارد دریای بالتیک می‌شود ،این شهر موقعیتی عالی برای کشتی‌های کروز بوده و محبوب‌ترین مکان در روسیه است.

شهر کالینینگراد

 شهر کالینینگراد روسیه(kaliningrad city)در غرب روسیه واقع شده است. رودخانه پرگول در مجاورت آن است. یکی از مجتمع های مسکونی جذاب و جدید آن روستای ماهی است که به سبک کنیگسبرگ قدیمی ساخته شده است. شهر کالینینگراد شهر زیبایی است که دارای برکه ها و محیط سبزی برخوردار است وآن هم به علت وجود رودخانه پرگول است. کلیسای مسیح ناجی و ستون پیروزی در میدان پیروزی آن واقع شده است. برروی حصار فلز سد رودخانه پرگولقفل های وفاداری است که زوج های جوان آن را می بندند. کنیگسبرگ باستانی مرکز فرهنگ اروپایی است و این نام از زمان های قدیم به آن لقب داده شده است. برجی به نام “در-دون” در میدان مارشال واسیلفسکی واقع است که موزه کهربا در این برج برپا شده است. در شهر کالینینگراد هفت پل بر روی رود پرگول قرار دارد .منطقه کالینینگراد را کشورهای عضو اتحادیه اروپا احاطه کرده اند. کالینینگراد مرز خاکی با بخش اصلی فدراسیون روسیه ندارد.مساحت آن ۱۵۱۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق آخرین سرشماری ۹۴۱۸۷۳ نفر است.فاصله کالینینگراد با لهستان ۳۵ کیلومتر، با لیتوانی ۷۰ کیلومتر و با مسکو ۱۲۸۹ کیلومتر می باشد.تنها راه دسترسی روسیه به دریای بالتیک، کالینینگراد است.لک لک، مارماهی دریای بالتیک و کهربا نمادهای غیررسمی این منطقه بشمار می روند.

 

شهر قازان

قازان پایتخت جمهوری تاتارستان در کرانه چپ رود ولگا و در کنار رودخانه زیبای کازانکا واقع شده است. این شهر از آسمان  به دیده شدن مناره هایش شهرت دارد. گذشته ی سختی که بر مسلمانان این دیار سایه افکنده بود، شیرینی خود را در رویت این مناره‌ها به فضا می‌افشاند. اینها تنها مناره نیستند بلکه نشانه‌ای از بروز باورهای پنهان شده در جان مردم این دیار هستند که سالها حکومت بالشویکی کوشید تا با تسلط بر سرزمین و افکار مردمان این دیار آموزه‌های تهی خود را جایگزین باورهای دینی مردم کند و نتوانست قازان ۳/۴۲۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و با حدود بیش از ۱/۱ میلیون نفر جمعیت پرجمعیت ترین شهر این جمهوری است. تنوع ملیت‌های مختلف ساکن در این شهر تا آنجاست که بیش از ۱۰۰ ملیت متفاوت در آن زندگی می‌کنند همچنین این شهر موطن ۲۲ جامعه ملی ـ فرهنگی است. به لحاظ قدمت این شهر دارای تاریخی بیش از ۱۰۰۰ سال است قازان از زمان‌های دور مهد علم و هنر بوده وبرخی از دانشمندان، هنرمندان و ادبای روسیه از جمله ماکسیم گورکی و تولستوی و… در این شهر زندگی می‌کرده‌اند. اینک قازان، قطبی علمی در کشور روسیه و مرکز بزرگ علوم و فرهنگ جمهوری تاتارستان است. در این شهر بیش از ۳۰ مرکز و موسسه آموزش عالی وجود دارد. دانشگاه دولتی قازان بعد از دانشگاه دولتی مسکو و سن پترزبورگ سومین دانشگاه بزرگ روسیه به شمار می‌رود. و کتاب خانه دانشگاه علوم قازان بیش از چهار میلیون و ۸۰۰ هزار جلد کتاب دارد مردم قازان تا پیش از تسلط بالشویک‌ها بر سرزمینشان، به خط عربی و به زبان تاتاری می‌نوشتند ودرمکتب‌های دینی در هر کوی و برزنی به آموزش قرآن و علوم دینی پرداخته می‌شد. هنوز هم می‌توان آثاری از آن دوران را در موزه جدید الاحداث قازان مشاهده کرد 

کارنامه تحصیلی دختری به نام زهرا را در موزه دیدم که معلم مکتب نمره درس تجوید و قرآن اورا بیست داده بود واین مربوط به نود و سه سال پیش بود و یا دعوت نامه‌ای به خط عربی برای دعوت به مجلس مذهبی در خانه یکی از متدینان مربوط به نود سال پیش در این موزه هر بیننده‌ای را بی سخن به گذشته این دیار پیوند می‌زند. آموزش زبان فارسی و عربی در این دیار رواج داشته و این را از خیل کتب فارسی و عربی موجود در کتابخانه‌ها هم می‌شود دریافت. قازان آن روز، دوباره به سمت بازگشت به هویت خویشتن در حرکت است
پیشینه تاریخی تاتارستان
روس‌ها اصطلاح تاتار را به همه مسلمانان ترک تبار ساکن در روسیه اروپایی اطلاق می‌کنند. تاتارها  یکی از بزرگترین قوم‌های ترک زبان می‌باشند که در سراسر روسیه و برخی دیگر از جمهوری‌های آسیای مرکزی و قفقاز پراکنده‌اند. قوم تاتار زمانی به مردم ساکن حاشیه رود ولگا و شبه جزیره کریمه اطلاق می‌شد. نخستین دولتی که در منطقه تاتارستان کنونی تاسیس گردید بلغاریای ولگا نام داشت که در فواصل قرون ۷ تا ۱۳ میلادی بر این سرزمین و برخی مناطق پیرامونی آن حکمروایی می‌کرد. این دولت مناسبات تجاری خود را بر حوزه‌های وسیعی از اورآسیا، خاور میانه و منطقه بالتیک گسترانیده بود. اسلام نخستین بار توسط مبلغین مسلمان که در سال ۹۹۲ میلادی از بغداد گسیل شده بودند، به مردمان این منطقه معرفی گردید. با هجوم ارتش مغول در اواخر دهه ۱۲۳۰ میلادی، دولت بولغاریا ولگا منقرض گردید و متعاقب آن با تجزیه حکومت طلایی ترکان و تاتارها، مردم تاتار در مناطق قازان، آستاراخان، سیبری، کاسیمو، کریمه، مشچری و ناگای استپس پراکنده شدند. اما مجددا در دهه ۱۴۳۰ میلادی این منطقه به عنوان پایگاه خانات قازان استقلال خویش را بازیافت و شهر قازان به عنوان پایتخت این منطقه انتخاب گردید در دهه ۱۵۵۰ میلادی نیروهای ایوان مخوف، تزار روسیه منطقه تاتارستان را  به تسخیر خویش در آورند و تعدادی از اقوام تاتار از روی اجبار به دین مسیحیت گرویدند و کلیسای مسیحی نیز در قازان تاسیس گردید و بخش قابل توجهی از تاتارها هم برای فرار از فشارهای قومی و مذهبی دولت تزاری، راه مهاجرت را به سوی امتداد اورال پیش گرفتند. در قرن ۱۶ میلادی تقریبا تمامی مساجد این منطقه تخریب شد، اما مجددا در فواصل سال‌های ۱۷۶۶ تا ۱۷۷۰ میلادی نخستین مسجد در دوره کاترین دوم در این جمهوری ساخته شد. حتی مهاجرت تاتارها در قرن نوزدهم نیز تداوم یافت و در این موج جدید مهاجرت بخشی از آنها راهی غرب سیبری و آسیای مرکزی شدند. در قرن نوزدهم میلادی تاتارستان به مرکز تجدد تبدیل شد و روابط دوستانه‌ای با دیگر مردمان روسیه در پیش گرفته شد. اما با انقلاب اکتبر ۱۹۱۷، مذاهب به شدت سرکوب شدند و دین اسلام نیز از این امر مستثنی نبود در طی جنگ‌های داخلی که در فواصل سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ ادامه داشت، ملی گرایان تاتاری تلاش کردند یک جمهوری مستقل ( تحت نام دولت ایدل اورال ) تاسیس نمایند. این جمهوری برای مدتی بس کوتاه برپا شد، لیکن توسط بلشویک‌ها ساقط گردید و جمهوری خودمختار سوسیالیستی شوروی جای آن را گرفت. لذا دور جدید مهاجرت تاتارها در دوران شوروی در سال ۱۹۲۱ میلادی و به دنبال آن بروز قحطی، آغاز گردید. آخرین موج مهاجرت تاتارها هم در سال ۱۹۵۴ میلادی به سرزمین بکر قزاقستان به وقوع پیوست در حال حاضر تاتارها نه تنها در جمهوری تاتارستان، بلکه در سایر جمهوری‌ها و مناطق ولگا- اورال و خصوصا مسکو سکونت دارند. همچنین تاتارها در شرق و غرب سیبری، خاور دور، آسیای مرکزی، قزاقستان، اوکراین و جمهوری‌های بالتیک زندگی می‌کردند. کل جمعیت تاتارها در داخل و خارج از تاتارستان در حدود ۹ میلیون نفر برآورد می‌شود
تاتارستان در ۳۰ آگوست ۱۹۹۰ به عنوان یک دولت دارای حق حاکمیت، اعلام استقلال نمود. در طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ تاتارستان یک  دولت مستقل دوفاکتو بود و در سال ۱۹۹۲ در یک همه پرسی، ۶۲% مردم این منطقه به استقلال از روسیه رای دادند. سرانجام تحت فشار کرملین، هیات حاکمه وقت تاتارستان مجبور شدند از تعقیب موضوع استقلال خودداری ورزند و در نهایت به یک نوع خودمختاری در حد عالی از مسکو بسنده نمودند. در ۱۵ فوریه ۱۹۹۴، قرارداد تفکیک اختیارات با دولت مرکزی روسیه و نیز توافقنامه ی دیگری در خصوص حدود اختیارات در حوزه روابط اقتصادی خارجی به امضا رسید که به عنوان مبانی تقسیم وظایف و حیطه اختیارات دولت مرکزی روسیه و این جمهوری به حساب می‌آید. بر همین اساس این جمهوری امکان برقراری ارتباط مستقیم با کشورهای متعددی را یافته است. کشورهای غربی از جمله آمریکا، آلمان، ایتالیا و ترکیه همکاری نزدیک اقتصادی با تاتارستان دارند و این جمهوری نیز ۱۴ نمایندگی در خارج از روسیه دارد. ضمن آن که دو کشور ترکیه و جمهوری اسلامی ایران در این جمهوری سرکنسولگری افتتاح کرده‌اند
موقعیت جغرافیایی تاتارستان
تاتارستان یکی از جمهوری‌های فدراسیون روسیه است که در ۸۰۰ کیلومتری شرق مسکو قرار دارد.مساحت آن برابر ۲/۶۷۸۳۶ کیلومتر مربع است.این جمهوری در مرکز فدراسیون روسیه و در شرق بخش اروپایی و در قسمت میانی رود ولگا قرار دارد، از شمال به جمهوری ماری و اودمورت، از شرق به جمهوری باشقیرستان، از غرب به جمهوری چوواش و از جنوب به استان‌های اولیانوفسک، سامارا و اورنبورگ محدود است آب و هوای تاتارستان معتدل قاره‌ای است و دارای زمستان‌های طولانی و سخت و تابستان گرم می‌باشد. در حدود ۵ ماه از سال ( از اواسط نوامبر تا اوایل آوریل) هوا برفی و یخبندان است. بیش از ۹۰ درصد خاک این جمهوری را سرزمین‌های پست و هموار تشکیل می‌دهد و حداکثر ارتفاع آن ۳۴۳ متر است. این شهر به ۷ منطقه شهری تقسیم شده است.
 منطقه هواپیما سازی ـ منطقه وحیدوف ـ منطقه کیرفسکی ـ منطقه مسکوفسکی منطقه نوو ـ ساوینوفسکی ـ منطقه کنار ولگاـ منطقه ساویتسکی
موقعیت اقتصادی تاتارستان به لحاظ اقتصادی یکی از توسعه یافته ترین مناطق فدراسیون روسیه به شمار می‌رود و پس از استان سامارا دومین منطقه صنعتی روسیه محسوب می‌شود. بیش از ۴۵ درصد از تولیدات تاتارستان را محصولات صنعتی تشکیل می‌دهند. بیش از ۲۶ درصد نیروی کار تاتارستان در بخش صنعت و نزدیک به ۱۴ درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارند. غلات،کنف،چغندر قند وسیب زمینی وانواع میوه وسبزیجات از عمده محصولات کشاورزی تاتارستان است ذخایر نفت وگاز تاتارستان نیز بسیار زیاد است تا آنجا که امروزه بیش از ۹ درصد از نفت استخراجی فدراسیون روسیه از تاتارستان استخراج می‌شود. نخستین معادن نفت تاتارستان در سال ۱۳۲۲ شمسی کشف شد و از همان موقع تا امروز مورد بهره برداری قرار گرفته است. همچنین لوله‌های نفتی تاتارستان دومین خط لوله نفت صادراتی روسیه به شمار می‌آید قازان شهری است که بزرگ ترین بنگاه‌ها و موسسات کارفرمایی را در خود جای داده است، از آن جمله میتوان به کازان ارگسینتز، اتحادیه تولید موتورکازان، هلیکوپتر سازی قازان، اتحادیه هواپیماسازی قازان (به نام گوربونف) کمپرسور ماش قازان، کارخانه تولید لوازم پزشکی و کراسنی وستوک اشاره کرد این شهر دارای خط راه آهن، فرودگاه پروازهای داخلی و بین المللی و بندر کشتیرانی می‌باشد. تاتارستان یکی از یزرگترین مراکز صنعتی روسیه است. در فاصله سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ میلادی، حجم تولید ناخالص این جمهوری بیش از سه برابر رشد داشته است. صنایع مهم تاتارستان عبارتند از: هواپیماسازی،  هلیکوپترسازی، خودروسازی، چوب، صنایع سبک، ماشین سازی و فولاد، صنایع پزشکی و داروسازی، صنعت نفت، پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، تولید ابزار، الکترونیک، رادیو الکترونیک، اپتیکال و کشتی سازی. از مجموع حجم تولید ناخالص این جمهوری صنایع ماشین سازی ۷/۴۹%، تجارت ۶/۱۰%، ساختمان سازی ۹/۹%، کشاورزی ۹/۷%، حمل و نقل و ارتباطات ۷% و سایر بخش‌ها ۹/۱۴% را به خود اختصاص داده است عمده ترین کشورهای سرمایه گذار در تاتارستان عبارتند از: سوئیس، قبرس، اتریش، ایتالیا، چین، آمریکا، آلمان، ترکیه، انگلستان، کره جنوبی و اوکراین. بخش صنعت کماکان جذاب ترین بخش برای سرمایه گذاری در تاتارستان محسوب می‌شود. در این بخش بالاترین میزان سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز و سپس در مواد غذایی، پتروشیمی، مکانیک و فلزات اختصاص یافته است. منطقه ویژه اقتصادی آلابوقا در ۲۰۰ کیلومتری شهر قازان و با ۲۰ کیلومترمربع مساحت، امکان سرمایه گذاری حداقل با ۱۰ میلیون یورو را فراهم ساخته است. واردات به منطقه ویژه اقتصادی معاف از عوارض و مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد. لازم به ذکر است در سال ۲۰۰۹ میلادی به دلیل تاثیر رکود اقتصادی جهان در این جمهوری حداقل سرمایه گذاری تا ۳ میلیون یورو کاهش یافته است. یکی دیگر از اقدامات دولت تاتارستان، ایجاد پارک‌های فنآوری است که فضای مناسبی را جهت توسعه تکنولوژی‌های پیشرفته فراهم نموده است. 
جمعیت
براساس آخرین آمار منتشره در اوایل سال ۲۰۰۷ میلادی، جمعیت تاتارستان ۳ میلیون و ۷۵۸ هزار و ۸۰۰ نفر می‌باشد. به لحاظ ترکیب قومی، این جمهوری مرکب از ۱۱۵ قوم مختلف می‌باشند که تاتارها ۹/۵۲ درصد، روس‌ها ۵/۳۹ درصد، چوواش‌ها ۴/۳ درصد، و مابقی اقلیت‌های قومی اوکراینی، اودمورتی، ماری، باشقیری، یهود و… می‌باشند. در حدود ۷۴ درصد جمعیت در شهرها و بالغ بر ۲۶ درصد جمعیت این جمهوری در روستاها زندگی می‌کنند. ۳/۴۶ درصد مردان و ۷/۵۳ درصد را زنان تشکیل می‌دهند
زبان مردم تاتارستان
به موجب قانون اساسی تاتارستان دو زبان تاتاری و روسی به میزان برابر به عنوان زبان‌های رسمی در این جمهوری به رسمیت شناخته شده است. اما با این حال زبان تاتاری زبان اصلی مردم تاتار است. زبان تاتاری بیشتر در جمهوریهای خودمختار تاتارستان، باشقیرستان، چوواش، مُردوا و چند استان درون جمهوری فدراتیو روسیه رایج است. شمار کسانی که به زبان تاتاری گفت‌وگو می‌کنند، بنابر آمار ۱۹۷۰م حدود ۵ میلیون نفر است. زبان تاتاری شاخه‌ای از گروه قپچاقی زبان ترکی است. گویش مرکزی یا میانی که تاتارهای غازان بدان سخن می‌گویند، گویش غربی یا میشاری، گویش شرقی که گویش تاتارهای سیبری است از گویشهای عمدۀ زبان تاتاری محسوب می‌شوند
مذهب در تاتارستان
مردم منطقه جمهوری تاتارستان از قدیم و به طور مرسوم اغلب پیروان اسلام بودند والبته برخی از پیروان مسیحیت ارتدوکس نیز در این جمهوری زندگی می‌کنند. ورود اسلام در خاک تاتارستان در قرن ۹ میلادی باتفاق افتاده است. اجداد تاتارهای امروزی (بولگارها) که به امر تجارت با منطقه‌های وسیعی از شرق تا غرب اشتغال داشتند در دهه‌های اول قرن نهم میلادی به اسلام گرویدند. در سال ۹۲۲ اسلام به عنوان مذهب اصلی در “بولگاری ولگا” اعلام شد. از ۱۲۰۰ جماعت مذهبی موجود در تاتارستان ۹۷۸ جماعت به مسلمانان اختصاص دارد در سال ۲۰۰۱ در تاتارستان به طور رسمی در حدود هزار مکتب، بیش از ده‌ها مدرسه علوم دینی و تعداد زیادی مسجد فعالیت می‌کردند. شبکه خبری اسلامی برای تبلیغات اسلام در این جمهوری دایر شده که به امر نشر و چاپ دوره‌ای کتب اسلامی به زبان‌های تاتاری و روسی مبادرت می‌ورزد. در تاتارستان دو اداره دینی مشغول فعالیت می‌باشند: یکی بعنوان نمایندگی اداره دینی مرکزی (شهر اوفا) و دیگری اداره دینی مستقل مسلمانان جمهوری تاتارستان. تربیت طلاب، شرکت در احداث مساجد، برقراری ارتباط با دیگر مراکز مذهبی از جمله در خارج از کشور و سازماندهی اعزام به حج از جمله فعالیت‌های آنها محسوب می‌شود.

 

شهر کراسنودار

                                                                                         

تمام گردشگرانی که به سوچی می آیند، حتماً زمانی را به گردش در کراسنایا پولیانا اختصاص می دهند. امروزه جهانیان از این اقامتگاه کوهستانی به عنوان زیباترین مکان زمین یاد می کنند کراسنایا پولیانا در ۴۲ کیلومتری آدلر واقع است و دارای ۲۰ خیابان، ۹۰۰ خانه و ۵ هزار نفر جمعیت می باشد. به نظر می رسد که طبیعت تمام تلاش خود را کرده است تا بهترین شرایط را در اینجا فراهم آورد. میانه های مسیر رودخانه ی مزیمتا در ارتفاع ۶۰۰-۵۵۰ متری از سطح دریا، چشم انداز وسیعی وجود دارد. در یک سو،  قله های آیبگا برفراز این چشم انداز است، در حالی که در سوی دیگر صخره های آچیشخو قرار گرفته اند. کمی جلوتر در پائین مزیمتا، شما می توانید قله های پوشیده از برف قفقاز را ببینید. این چشم انداز از هر سو به جنگلی سرسبز و انبوه از درختان بلوط، راش، شاه بلوط، ممرز، افرا و توسکا منتهی می شود. ترکیب منحصر به فرد کوه های بلند و آب زلال منظره ی بی مانندی را در این منطقه به وجود آورده است. تابستان اینجا خیلی گرم نیست و زمستان های ملایمی دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که نمونه های آب و خاک این اکوسیستم با استانداردهای بالای اروپایی مطابقت دارد.در سال ۱۹۸۳ منطقه ی اطراف کراسنایا پولیانا به پارک ملی سوچی پیوست. چندی بعد این مکان توسط جرالد دورل، نویسنده و ناتورالیست مشهور، بازدید گردید. او در فیلمی به نام “دورل در قفقاز” مشتاقانه درباره ی سفر خود صحبت کرد تقریباً تمام هتل های کراسنایا پولیانا برای سازماندهی تورهای کوهستان راهنمای تور دارند. می توانید به صورت گروهی به سمت دریاچه ی کاردیواچ واقع در ارتفاعات روستای نارزان، که دارای ۱۲۰ چشمه ی معدنی است، پیاده روی کنید. مسیر گردشگری به سوی ایستگاه هوایی در محدوده ی آچیشکو نیز بسیار محبوب است. این مکان شرجی ترین هوای روسیه را دارد. در این جا بارش سالیانه برف و باران به بیش از ۴۰۰۰ میلی متر می رسد، اما در بعضی نقاط میزان بارش برف به بیش از ۸ متر هم رسیده است. علاوه بر این ها، گردشگران می توانند به رافتینگ، جیپ سواری، دوچرخه سواری کوهستان،  اسب سواری، شکار و یا ماهیگیری بپردازند سه موزه ی تاریخی و محلی در کراسنایا پولیانا وجود دارد. موزه ی طبیعت قفقاز نیز در ساختمان اداری جنگلداری کراسنایا پولیانا دایر می باشد. در اینجا شما می توانید گونه های کمیاب گاو، گوزن، خرس، گرازهای وحشی و بز های قفقازی که به صورت خشک شده نگهداری می شوند را ببینید. همچنین می توانید با انواع حشرات، پرندگان و گیاهان بومی این منطقه آشنا شوید. موزه ی افتخارات ارتش نیز در ساختمان دبیرستان کراسنایا پولیانا واقع گردیده است. “بوریس تسخوماریا”، کارشناس تاریخ بومی، با همکاری معلمان این مدرسه و دانش آموزان آن به جمع آوری خاطرات سربازانی که در کوه های قفازستان جنگیدند پرداخته اند. اقامتگاه استو سادوک هم دارای یک موزه ی ادبی از آثار نویسنده ی انگلیسی به نام “آنتون هانزن تامساره” می باشد.

 

مسکو

مسکو پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر و واحد فدرالی روسیه است. این شهر از مهمترین مراکز سیاسی، اقتصادی،مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه و اروپا محسوب شده و با ۱۱ میلیون و ۵۰۳ هزار نفر جمعیت در سرشماری سال ۲۰۱۰ پرجمعیت‌ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیاست. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی واقع شده‌است. کاخ کرملین، قلعه‌ای باستانی در این شهر است که محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است. این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بود چهار فرودگاه بین‌المللی، نه ایستگاه راه‌آهن و مترو مسکو که یکی از عمیق‌ترین تونل‌های دنیاست، در این شهر قرار دارد. مترو مسکو با ۱۸۵ ایستگاه پس از مترو توکیو بیشترین مسافران را در بین سیستم‌های مترو دنیا دارد کلان‌شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش‌ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده‌است. این شهر دارای یک مجتمع حمل و نقل بین‌المللی به نام «متروی مسکو» است که بزرگ‌ترین شرکت تولید واگن‌های مترو در جهان است.

 

کاخ کرملین:

کرملین نماد قدرت سیاسی روسیه و قلب تپنده مسکو میباشد.این بنای عظیم از جنوب چشم اندازی زیبا رو به رودخانه موسکوا دارد،از شرق به کلیسای جامع باسیل و میدان سرخ و از غرب به باغ الکساندر.مجموعه کرملین از تپه بوروفیتسکی شروع میشود و تا کرانه رود مسکو ادامه دارد.دیواری بلند که ۲۵/۲ کیلومتر امتداد دارد کرملین را محصور کرده است.

قسمت های مختلف مجموعه عبارتند از پنج قصر با شکوه مانند کاخ بزرگ کرملین،چهار کلیسای جامع و برج های کرملین.

کاخ بزرگ کرملین اقامتگاه رسمی رییس جمهور و دولت روسیه میباشد.فضای بیرونی قصربرای بازدید عموم آزاد است اما بازدید از قسمت های درونی آن فقط ۲ یا ۳ بار در ماه همراه تورهای مخصوص میسر میباشد.

دیوار کرملین با ۲۰ برج بلندش از دیگر جاذبه های این مجموعه است.ارتفاع دیوار بسته به موقعیت جغرافیای اش بین ۵ تا ۱۹ متر میباشد.برج ترویتسکایا با ارتفاع ۸۰ متر بلندترین برج دیوار است.میدان کلیسای جامع در مرکز کرملین واقع شده است و در اطراف آن شش ساختمان زیبا به چشم می خورد.کلیسای دورمیشن(محل تاجگذاری تزارهای روسیه)،کلیسای جامع بشارت(با سه گنبد طلایی خیره کننده اش)،کلیسای جامع فرشته مقرب میکاییل(محل دفن تمام پادشاهان موسکویت از جمله الکسیس اول)کلیسای دوازده حواریون و کلیسای برداشتن ردای مریم مقدس و برج ایوان کبیر(که درست در مرکز مسکو واقع شده و شبیه شمعی در حال سوختن میباشد).

توصیه های مهم:قبل از ورود به کرملین کیف و وسایل خود را به قسمت مربوطه(اتاقی در پایین برج کوتافیا)تحویل دهید.گیشه اصلی مجموعه در باغ الکساندروفسکی واقع شده است.با بلیت ورودی میتوانید از پنج کلیسا/موزه و کاخ پتریارک بازدید نمایید.عکاسی داخل زراد خانه و تمام ساختمان های میدان کلیسای جامع ممنوع میباشد

 

 

 

 

 

 

خیابان آربات:

آربات تام خیابانی قدیمی در مرکز تاریخی مسکو میباشد.این خیابان یک کیلومتر امتداد دارد و مخصوص عابرین پیاده است.تاریخچه آربات به قرن ۱۵ میلادی برمیگردد زمانی که این خیابان بخشی از مسیر تجاری مهمی به شمار می آمده و منزلگاه بازرگانان و تجار آن موقع بوده است.

در قرن ۱۸ میلادی،طبقه اشراف مسکو آربات را به عنوانمجلل ترین منطقه برای زندگی قلمداد میکردند.در قرن ۱۹ و ۲۰ نیز اینمنطقه محل زندگی ثروتمندان،هنرمندان و قشر تحصیلکرده مسکو بوده است.

دو طرف خیابان آربات منور به چراغ های فانوس شکل منحصر به فرد میباشد.در امتداد خیابان مجسمه های معروفی مانند مجسمه شاهزاده توران دخت در مقابل سالن تاتر واختانگف و مجسمه خواننده و شاعر معروف دوره حکومت شوروی بولات اوکودژاوا به چشم میخورند.ساختمان مرکزی کمپانی نفتی نیز در ابتدای آربات واقع شده است.شمار زیادی رستوران وکافه لوکس نیز در دو طرف خیابان آربات قرار دارند که معروفترین آنها کافه هارد راک میباشد.البته رستوران هایی با کلاس قیمتی مناسب تر نیز در آربات یافت میشود.

نکات مهم:حداقل نصف روز برای قدم زدن و گردش در خیابان آرت وقت بگذارید.این خیابان محل مناسبی برای خرید سوغاتی و یادگاری های خاص و منحصر به فرد میباشد.گزینه های متعددی برای رفت و آمد به آربات دارید:یک پیاده روی ده دقیقه ای از کرملین و یا استفاده از ایستگاه مترو آرباتس کایا یا اسمولنس کایا.از آنجایی که اکثر زمان شما در فضای آزاد سپری خواهد شد،بهتر است در ماه های گرمتر بهار و تابستان از آربات دیدن کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقبره لنین:

مقبره لنین آرامگاه ابدب بنیانگذار شوروی سابق ولادیمیر ایلچ لنین میباشد.خ.د لنین وصیت کرده بود که کنار مادرش در سنت پترزبورگ دفن شود اما پیکر وی پس از مرگ مومیای شد و در پایین دیوار کرملین،در مرکز میدان سرخ،قرارداده ذشد تا دوستدارانش بتوانند برای ادای احترام به وی به اینجا بیایند.در بیرون بنای هرمی شکل مقبره،آرامگاه سایر ذهبران سرشناس کمونیست قرار دارد.اگرچه معمولا بازدید کنندگان باید در صف های طولانی منتظر ورود به مقبره باشند و فقط مدت بسیار کوتاهی میتوانند در داخل مقبره حضورداشته باشند،اما دیدن پیکر مومیایی شده رهبر فقید روسیه در تابوتی شیشه ای آن قدر شگفت انگیز و باور نکردنی است که همه معتقدند ارزش ساعت ها ایستادن در صف را دارد.

توصیه های مهم:هر گونه عکاسی در داخل مقبره اکیدا ممنوع است.کلیه بازدید کنندگان باید سکوت را رعایت کرده و رفتاری توام با احترام داشته باشند در غیراینصورت با تذکر جدی از سوی نگهبان مواجه خواهند شد.بهترین زمان برای بازدید از مقبره ساعت ۱۰:۰۰ صبح قبل از شلوغ شدن محل و ازدحام گردشگران،میباشد.

مدارک لازم برای ویزای روسیه

 

کپی از کارت ملی و شناسنامه

اصل گذرنامه

اعتبار پاسپورت باید حداقل شش ماه بیشتر از تاریخ سفر باشد.

دو قطعه عکس؛ زمینه روشن در ابعاد ۴*۶

بلیط رفت و برگشت قطعی شده‌ی پرواز به روسیه

رزواسیون قطعی هتل در روسیه برای کل مدت اقامت

 

بایدها و نبایدها

 

مردم روسیه خیلی اهل شوخی کردن و جک شنیدن نیستند اما این به معنای سرد بودن و سخت بودن مردم آن نیست. بهتر راه برای برقراری ارتباط با مردم کشورهای مختلف در تورهای مسافرتی احترام به حساسیت‌های فرهنگی آن‌ها می‌باشد. اگر به کسی لبخند زدید انتظار نداشته باشید که او نیز همان‌طور رفتار کند.آراستگی و نوع پوشش شما حرف اول را در معرفی شخصیتتان می‌زند. شک نکنید کفش مرتب، لباس مناسب کمک بسیاری خوبی به گردشگران در تور روسیه برای برقراری ارتباط با مردم می‌کند. اگر برای صرف شام یا ملاقات به منزل کسی دعوت شده‌اید، خیلی بی‌ادبانه است که دست خالی بروید. یک هدیه‌ی کوچک مثل گل، دسر و یا یک اسباب‎‌بازی کوچک برای کودکان با خود به همراه داشته باشید. روس‌ها با افتخار برای مهمانان خود وعده‌های غذایی مفصل و پر نقش و نگاری را آماده می‌کنند و دست خالی رفتن، نوعی عدم قدردانی از میزبان محسوب می‌شود.

 

غذاهای سنتی و رستورانهای روسیه

 

تا به‌ حال تاریخچه بیف‌ استراگانف  این غذای روسی که این روزها در فهرست غذاهای رسمی ما نیز قرار گرفته  رو شنیدید؟ در پایان قرن نوزدهم در شهر ادسا، آشپزی به نام الکساندر استراگانف، خوراک خوشمزه‌ای از بیف  پیاز و خامه درست کرد که به‌ عنوان غذای اختصاصی، نام فامیل خودش رو بر این غذا گذاشت.

 راویولی حتما تا حالا پیراشکی خوردین ولی این یکی با پیراشکی ایرانی کلی فرق داره.. یه نوع پیراشکی که معمولن با گوشت پر میشه  که میتونه به طور جداگانه، با کره و یا با خامه ترش سرو بشه.

بورش یه سوپ دلچسبه که با ریشه چغندر پخته میشه که رنگ بنفشی داره و حاوی گوشت گاو و کلم هستش معمولن به عنوان پیش غذا سرو میشه.

 

خرید در روسیه

 

اهالی مسکو عاشق خرید و مراکز خریدشون هستن و امروزه هم مسکو پر از فروشگاه ها و مراکز خرید پر زرق و برق هستش. از آخرین مدل روز و لباس های درجه یک طراحان معروف گرفته تا هدایا و سوغاتی های روس از جنس اصل تمامی برندها و مارک های درجه یک بین المللی در بازار رو به رشد و سودآور مسکو حرف اول رو می زنن. استعدادها و انگیزه های طراحان داخلی هم در حال رشد چشمگیری می باشد. صنایع دستی و سوغات روسی رو در فروشگاه های ویژه هدایا با تنوع بسیار زیاد می تونین خریداری کنین. البته حواستون باشه که در مرکز شهر مسکو قیمت اجناس تقریبن گرونه، پس برای خرید عمده به حومه شهر مسکو برین و سعی کنین چونه بزنین.

 قیمت تور جام جهانی بعد از انجام قرعه کشی و گروه بندی اعلام می گردد.